vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Остеофіти або п’яткова шпора лікування медикаментами

При п’яткової шпори лікування медикаментами повинно проводитися в комплексі з заходами, що забезпечують розвантаження пошкодженої області. Тільки в цьому випадку буде можливо досягти усунення симптоматики патології.

Остеофиты или пяточная шпора: лечение медикаментами

Симптоми і причини появи п’яткової шпори

П’яткової шпорою, або плантарным фасциитом, називаються дегенеративні зміни підошовної області п’яткових кісток, що призводять до виникнення шиповидных або клювовидных відростків. Причиною появи шипів вважаються мікронадриви тканин, що виникають в області кісток, і їх подальше асептичне запалення.

Реагуючи на запальний процес, організм підсилює розростання кісткової тканини, внаслідок чого формуються крайові остеофіти, формою і зовнішнім виглядом нагадують шипи.

Частіше причинами виникнення мікронадриви стають такі чинники:

 • поздовжнє плоскостопість;
 • подагра;
 • зайва вага;
 • остеоартрози, артроз колінних суглобів та інші дистрофічні патології нижніх кінцівок;
 • травми суглобів ніг, особливо п’яткових кісток;
 • порушення обміну речовин;
 • цукровий діабет та інші хронічні захворювання;
 • патології хребта (унковертебральный остеоартроз та ін);
 • тривалі навантаження на область стопи;
 • запальні процеси в суглобах (реактивні артрити тощо).

Симптоми п’яткової шпори нерідко виникають у спортсменів, що носять взуття без каблуків і надає серйозний тиск на п’яткові кістки.

Виникнення патології найчастіше проявляється головним і основним ознакою – сильним болем у п’яті, що виникає при русі після тривалого стану спокою. У медицині такі болі прийнято називати стартовими. Найбільшу інтенсивність вони мають в першій половині дня. Нерідко для зменшення больового синдрому людина змушена ступати лише на передню частину стопи або користуватися тростиною.

У деяких випадках при зверненні до фахівця виникає необхідність диференціювати п’яткову шпору від інших захворювань суглобів та кісток: ревматоїдного, реактивного артритів і т. п., ознакою яких є також інтенсивна біль. Тут симптоматика включає наявність кісткового освіти на п’яткової кістки, добре проглядається на рентгенівських знімках. Цей гострий шип, що чинить тиск на тканини стопи, і викликає больовий синдром.

Методи лікування п’яткової шпори

Вибір методів лікування патології в першу чергу залежить від тяжкості перебігу. На сьогоднішній день прибрати шпори можна за допомогою консервативного або оперативного втручання. Хірургічні операції проводяться лише у самих запущених випадках при неефективності інших методів терапії. Але навіть тоді операція не вважається панацеєю, адже вона прибирає лише наслідок, а не причину виникнення шипа на п’яті.

Консервативне лікування поєднує в собі кілька основних підходів:

 • використання ортопедичних засобів;
 • застосування медикаментозних засобів від п’яткових шпор.

При виборі ортопедичних засобів основний упор робиться на усунення первинного захворювання, що викликало розвиток плантарного фасциїту. Так, якщо причиною патології стало плоскостопість, призначається носіння ортопедичного взуття, устілок, напівустілок і подпяточников.

При лікуванні п’яткових шпор медикаментозно використовуються лікарські засоби, дія яких спрямована на запобігання розростання остеофітів, зниження запального процесу та усунення больового синдрому.

Групи препаратів для лікування плантарного фасциїту

П’яткову шпору можна вилікувати наступними препаратами:

 1. Нестероїдними протизапальними. Зазвичай для усунення патології призначаються такі засоби, як Ібупрофен, Диклофенак та Кетопрофен. Вони поєднують протизапальну і знеболювальну дію, знижуючи проникність судин і покращуючи мікроциркуляцію крові в тканинах.
 2. Протизапальні місцевого впливу. Препарат Диметилсульфоксид проникає крізь шкіру до вогнища ураження і має анальгезуючий, протизапальний ефект, посилюючи дію ліків, що приймаються перорально. Засіб застосовується тільки зовнішньо у вигляді аплікацій, просочених розчином і накладених на область п’яти.
 3. Протизапальні гормональними. Гормональні засоби тривалої дії застосовуються зовнішньо у формі гелів або кремів. Зазвичай призначаються такі препарати, як Гідрокортизон і Бетаметазон. Вони знімають запалення тканин, знижуючи вироблення медіаторів запального процесу і звужуючи просвіти капілярів.
 4. Анестезуючими місцевого впливу. Новокаїн використовується в якості засобу від п’яткової шпори для блокування імпульсів у нервових закінченнях, що дозволяє купірувати больовий синдром. На основі розчину Новокаїну проводиться електрофорез (як метод фізіотерапії).
 5. Анальгетиками. Дана група засобів не має лікувальної дії і використовується лише для зняття больового синдрому. Можуть застосовуватися Анальгін, Парацетамол, Амідопірин і т. п., але їхнє застосування повинне носити короткочасний характер. В іншому випадку може розвинутися залежність організму.

Перелік лікарських засобів, що використовуються для лікування плантарного фасциїту, досить обширний, але найчастіше застосовуються:

 • мазь Індометацин;
 • Долобене гель;
 • таблетки Ібупрофен та Індометацин;
 • крем з рослинними компонентами «П’яткова шпора».

Використання препаратів народної медицини

Ефективний вплив на уражену область при лікуванні плантарного фасциїту може надаватися за допомогою методів народної медицини. Особливо явним ефект стає у разі поєднання медикаментозного і народного лікування.

Зняти біль допоможуть наступні нескладні рецепти, які можна використовувати в домашніх умовах:

 1. Додайте в таз з гарячою водою трохи харчової соди і розпарте ноги, потім прикладіть до хворого місця шматок чайного гриба або марлю, змочену в його настої. Коли марля висохне (через 3-4 години), знову змочіть її і прикладіть до виникнення шипів. Процедуру слід повторювати протягом дня.
 2. Додайте 100 г нагрітого на водяній бані меду 5 г муміє і остудіть. Отриманим ліками натирають стопи на ніч.
 3. Прив’яжіть до п’яти свіжі листя молодого лопуха, подорожника або мати-й-мачухи і ходити весь день. Можна насипати в носок трохи гострого перцю.
 4. Щоб вивести виникли в стопі остеофіти, змішайте 1 ст. л. соняшникової олії і 50 мл нашатирного спирту. В отриманій речовині змочуйте тампон і прикладайте до місця ураження щодня на 0,5 години.
 5. Подрібніть 1 таблетку анальгіну і змішайте з маленьким бульбашкою йоду. Змащуйте ватною паличкою місце зростання п’яткової шпори по кілька разів в день.

Блокада п’яткової шпори

Якщо вищеописані методи не допомагають видалити остеофіти, потрібно проведення блокади. Дана процедура полягає у введенні лікарських препаратів безпосередньо в хворе місце. Блокаду повинен проводити лише кваліфікований фахівець, так як неправильна техніка здатна привести до виникнення ускладнень.

Для блокади зазвичай використовуються Кеналог і Дипроспан. Вони мають потужні протизапальні властивості, що миттєво знімає не тільки запальний процес, але і больовий синдром.

Як правило, лікарські засоби вводяться в точку, де відчувається хворобливість максимально інтенсивно. Для зменшення неприємних відчуттів при уколі в діючий препарат додаються анестетики – Новокаїн або Лідокаїн.

Складність процедури полягає в тому, що лікар повинен точно визначити глибину введення та кількість лікувальної речовини. Нерідко для контролю блокади використовується ультразвукове дослідження.

Плануючи проведення блокади, хворий повинен усвідомлювати ризики, які несе лікування медикаментами анестетиками. Неправильно проведений укол може викликати розвиток алергічної реакції, гнійне запалення і навіть некроз тканин. Але найнебезпечніше ускладнення – розрив підошовних зв’язок (фасцій).

В цілому ж грамотно підібрана медикаментозна терапія у комплексі з іншими методиками лікування визначає хороший прогноз для пацієнта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code