vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Особливості прогресуючої стенокардії

Прогресуюча стенокардія є варіантом нестабільної стенокардії, яка, в свою чергу, разом з інфарктом міокарда відноситься до одного з варіантів ішемічної хвороби серця. Дане захворювання являє собою загострення ішемії міокарда, причому воно може виникнути як наслідок стабільної стенокардії, коли остання прогресує у своєму перебігу з приєднанням більш виражених симптомів і можливих ускладнень. Прогресуюча стенокардія напруги здатна перейти в інфаркт міокарда.

Особенности прогрессирующей стенокардии

Взагалі стенокардія класифікується на три варіанти свого прояву, що мають кожен індивідуальні особливості в клінічній картині, але схожі механізми розвитку патології міокарда. По-перше, це найбільш поширена стабільна стенокардія напруги, при якій біль у людини виникає при значному фізичному навантаженні, знімається адекватними дозами нітрогліцерину протягом 1-3 хвилин і триває зовсім недовго без прийому препарату.

По-друге, це нестабільна стенокардія, що включає прогресуючу стенокардію напруги, перший раз виникла стенокардію напруги та стенокардію, вперше виникла в спокійному стані.

По-третє, це вазоспастична стенокардія (варіантна, Принцметала), при якій основна ланка у розвитку ішемічного ушкодження міокарда являє собою спазм коронарних судин.

Незважаючи на поширеність стабільної стенокардії, прогресуючий тип стенокардії напруги не повинна викликати зниженого до себе уваги, перш за все, із-за того, що може спричинити за собою серйозні ускладнення і вимагає активної терапії.

Основні причини розвитку прогресуючої стенокардії

Разом з браком кисню спостерігається нестача поживних речовин, що йдуть до клітин міокарда з артеріальною кров’ю. Серцю не вистачає основних субстратів для своєї повноцінної роботи, з цієї причини і розвивається ішемічне ушкодження з подальшою ішемічною хворобою серця.

Такий стан може виникнути при звуження коронарних судин внаслідок спазму м’язових клітин стінки, утворення атеросклеротичної бляшки або повного тромбозу.

Фактори, що призводять до розвитку прогресуючої стенокардії напруги:

Фактори:

 1. Звичні інтоксикації (куріння, алкогольна залежність).
 2. Підвищені значення холестерину в крові.
 3. Випадки раніше були захворювань серцево-судинної системи в сім’ї.
 4. Наявність цукрового діабету.
 5. Ожиріння, особливо високих ступенів вираженості.
 6. Спосіб життя з малою руховою активністю.
 7. Низьке соціально-економічне становище.

Симптоми прогресуючої стенокардії напруги:

Симптоми:

 1. Посилення нападів болю за ішемічним варіанту, тобто більш часті або інтенсивні больові відчуття за грудиною при менш високою фізичного навантаження на організм. Болі є стискають або давлять, віддають у ліву руку, плече, ліву половину шиї і область між лопатками.
 2. Збільшення прийнятої дози органічних нітратів (нітрогліцерину) при виникненні нападу стенокардії.
 3. Поява нападів стенокардії в нічний час, часто супроводжуються відчуттям повної нестачі повітря.
 4. Нудота.
 5. Почастішання ритму серцевих скорочень при черговому нападі.
 6. Слабкість, стомлюваність.
 7. Зниження працездатності з неможливістю виконання самих мінімальних по напрузі фізичних дій.
 8. Лабільність рівня артеріального тиску з його підвищенням під час нападу.

Діагностика стенокардії

Самим першим діагностичним методом виявлення даної патології є детальний уважний розпитування хворого про його відчуття під час нападу, характер болів, їх тривалості, препаратах, якими пацієнт намагається зняти больовий синдром. Також лікарі використовують інструментальні методи дослідження, що включають вислуховування, постукування і пальпацію області серця, для визначення характеру серцевих тонів, регулярності роботи серця, наявності патологічних шумів в різні фази циклу серцевої діяльності, контурів серця і його конфігураційних особливостей.

Наступним найбільш поширеним методом виявлення стенокардії представляється електрокардіографія (ЕКГ), на якій видно зміщення сегмента ST і зниження амплітуди зубця T.

Використовують навантажувальні тести (проба на велотренажері), але вони небезпечні для хворих, особливо з вираженим ступенем захворювання. Інформативна ехокардіографія: вона дає відомості про деякому постійному або періодичному збільшення розмірів лівого шлуночка. Коронарна ангіографія дозволяє оцінити локалізацію і ступінь вираженості стенозу коронарних судин, а рентгенологічне дослідження органів грудної клітки дає потенційно змінену оглядову картину тіні серця, легенів і середостіння.

Допоміжне значення мають лабораторні методи дослідження: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові. Вони дозволяють виявляти ознаки розпочатого або вже наявного атеросклеротичного процесу щодо збільшення таких показників, як ліпопротеїни низької та дуже низької щільності та зниження ліпопротеїнів високої щільності разом з тригліцеридами.

Лікування прогресуючої стенокардії

Стенокардія (і прогресуюча, і стабільна, і варіантна) лікується за допомогою виявлення та усунення факторів ризику, здатних призвести до її формування. Рекомендується коригування способу життя з відмовою від шкідливих звичок, попередження стресових ситуацій, обмеженням вживання жирної, копченої їжі і масел, проведенням лікувальної дихальної та загальноукріплюючої гімнастики. Більшість випадків стенокардії піддається лікуванню медикаментозними препаратами.

При наявності нападу стенокардії показано застосування нітрогліцерину під мову у формі капсул або таблеток. Особливістю даного препарату є те, що він, розширюючи судини, переважно вени, повертають венозну кров до серця), не тільки знижує потребу серцевого м’яза в кисні і поживних речовинах, але і збільшує приплив за розширився коронарних судинах. Тим самим нітрогліцерин стабілізує і приводить в баланс ці два ключові ланки механізму розвитку стенокардії.

Для попередження виникнення нападів використовують органічні нітрати, які діють більш тривалий час, наприклад, “Нитроперкутен”, “Моночінкве Ретард”, “Эфокс Лонг”, “Ізокет Ретард”.

Також в лікуванні стенокардії виправдовують себе препарати, що блокують рецептори адреналіну в серцевому м’язі і нирках людини, до яких відноситься бісопролол, атенолол, метопролол. Дія їх полягає в тому, що вони зменшують всі функції міокарда (провідність, скоротливість, частоту скорочень, збудливість), тим самим зменшують потребу його в кисні і поживних речовинах, знижують артеріальний тиск.

Використовується ацетилсаліцилова кислота (аспірин) для запобігання агрегації тромбоцитів і тромбоутворення.

При підтвердженні діагнозу стенозу артерій, що живлять серце, застосовується оперативне лікування. Проводять операції аортокоронарного шунтування або балонного розширення коронарних артерій, які дозволяють не тільки поліпшити якість життя хворого, але і збільшити тривалість його життя.

Профілактика прогресуючої стенокардії напруги:

 1. Відмова від куріння і зловживання алкогольними напоями.
 2. Попередження стресових ситуацій і надмірного психоемоційного напруження.
 3. Контроль маси тіла та збалансованості раціону.
 4. Регулярні заняття фізичною культурою.
 5. Вимірювання артеріального тиску та здійснює систематичний контроль за його рівнем.

Стенокардія напруги поряд з іншими захворюваннями серцево-судинної системи є в даний час одним з найпоширеніших захворювань людини. Але система ефективного лікування та комплексу профілактичних заходів дозволяє дієво боротися з усіма симптомами і причинами формування дисбалансу процесів в міокарді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code