vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Особливості профілактики захворювань серцево судинної системи

Вкрай важливою стає своєчасна профілактика захворювань серцево-судинної системи, так як, згідно сучасним медичним даними, щорічно тільки на території Росії від захворювань серця гине більше півтора мільйонів чоловік.

Особенности профилактики заболеваний сердечно сосудистой системы

ВООЗ щороку публікує звіти, і приріст смертності через проблеми з судинами становить 5%. У світі кожна друга смерть відбувається за запущеного серцевого захворювання. Причому серед країн з розвиненою економікою список трагедій очолює Російська Федерація.

Безумовно, правильно лікування – це важливо, але набагато простіше попередити патологію, чим її лікувати. Найпростіші заходи профілактики можуть значно знизити захворюваність, особливо серед молоді. А зараз інфаркти трапляються навіть у тих, кому ледь виповнилося 30. Більш всього за своїм станом потрібно стежити тим, хто входить в так звані групи ризику.

Це астеніки, обличчя з захворюваннями бронхолегеневого характеру, з порушеннями нервової діяльності, люди, які страждають варикозними патологіями, а також ті, у кого є багато прямих родичів, які мають проблеми з кровообігом. Доведено, що схильність до ішемічної хвороби серця передається генетично і успадковується навіть через кілька поколінь. А якщо вся родина страждає від судинних проблем, то профілактика надзвичайно необхідна.

Правильна фізкультура

Серце – орган, який переносить постійну навантаження. Здавалося б, навіщо його напружувати зайвий раз? Насправді для нормального кровообігу людині потрібна рухова активність. Більш за все для цілей профілактики підходить ЛФК.

Лікувальна фізкультура при захворюваннях серцево-судинної системи розглядається лікарями як невід’ємна частина лікування. А її користь в профілактичних цілях складно переоцінити.

Чому це так важливо? По-перше, заняття рекомендується проводити на повітрі. Значить, кисень посилено живить всі тканини і органи, в тому числі і серцевий м’яз. А посилення кровообігу при заняттях фізкультурою сприяє підвищенню судинного тонусу. Важливо правильно вибрати рід занять: це повинна бути аеробне навантаження, яка збільшує пульс, але в межах допустимих значень. Відмінно підійдуть велосипедні прогулянки, швидка ходьба або лижі.

Крім загальнозміцнювальної дії, ЛФК запобігає виникненню атеросклерозу. Всі зайві жирові відкладення спалюються під час навантаження, холестерин посилено виводиться з організму. Як наслідок – не виникає закупорки судин бляшками. Спалювання зайвого жиру призводить до нормалізації маси тіла. Давно відомо, що зайва вага – прямий шлях до інфарктів і інсультів, судинах складно переносити постійну надмірне навантаження.

ЛФК рекомендується абсолютно всім, незалежно від віку, рівня тренованості і стану систем організму. Кожен може підібрати посильну і ефективну навантаження. Важливо не плутати лікувальну фізкультуру зі спортом: мета занять – не поставити рекорд, а провести оздоровлення організму. Тим, хто ніколи не намагався зайнятися активною діяльністю, рекомендується починати з швидкої ходьби і поступово переходити на легку атлетику.

Проведено безліч досліджень, які розповідають про те, як і коли слід займатися фізкультурою. Найбільш достовірні дані такі: мінімальний ефект досягається при 30-хвилинних заняттях мінімум три рази в тиждень. Тим, хто любить працювати довше, варто пам’ятати про те, що виснаження організму настільки ж шкідливе, як і його нетреновані. За тиждень не рекомендується долати бігом більше 50 км.

Аеробні навантаження і динамічні вправи варто поєднувати з гімнастичними комплексами і розтяжкою. По-перше, це зменшить дискомфорт від активних занять, по-друге, сприятливо позначиться на нервовій системі. А здоров’я серця залежить від того, як людина переносить стреси.

Після занять можна відвідувати масажиста. Масаж при захворюваннях серцево-судинної системи часто застосовується як засіб фізіотерапії. Він знімає стрес і тонізує судини.

Правильне харчування

Збалансоване харчування – ось шлях до здоров’я. Ключовий компонент справної роботи серцево-судинної системи – це наявність в організмі достатньої кількості поліненасичених жирних кислот. Виходячи з цього, рекомендується лікувальне харчування при захворюваннях серцево-судинної системи.

Ці кислоти відповідають за обмін ліпідів (тобто жирів). Саме вони регулюють стан судин при атеросклерозі, набір зайвої ваги. Більше всього їх в авокадо, рибі, горіхах і льняному маслі.

Клітковиною багаті всі крупи грубого помелу, а також свіжі фрукти і овочі. Дієта повинна хоча б на 40% складатися з продуктів, насичених харчовими волокнами. Їх багато в бурому рисі, гречці, геркулесі.

Знизити тиск допоможуть часник, гарбуз, суниця, гранат, брокколі. Їх рекомендується систематично вживати тим, хто страждає гіпертонією. Вони знижують судинний тонус і знімають симптоми підвищеного тиску.

Від деяких продуктів краще відмовитися. В першу чергу це сіль. Сіль вкрай агресивним чином сприяє підвищенню тиску. Вона затримує в клітинах організму воду і порушує мінеральний обмін. Необхідна людині доза солі вже міститься в їжі, додатково солити готові страви – погана звичка.

Потім варто переглянути своє ставлення до смаженої їжі. Рафіновані страви – постачальник холестерину, накопичення якого в організмі призводить до атеросклерозу. Також рекомендується обмежити споживання цукрів. Всі швидкі вуглеводи організм повинен отримувати не з тортів і тістечок, а зі свіжих фруктів.

Стрес: основні моменти

Реабілітація при захворюваннях серцево судинної системи означає в першу чергу відмова від стресу. При нервовому напруженні наднирники починають активно виробляти всім знайомий гормон адреналін. Він викликає тахікардію, задишку та спазмує судини. Це древній механізм, який допомагав предкам людини розумної уникнути небезпеки. Зараз він абсолютно не потрібен, і дія адреналіну виключно негативний. При стресі підскакує тиск, і в підсумку серце відчуває неприпустимо високе навантаження.

Причому механізми руйнування серцевого м’яза можуть бути прихованими. Одне з новітніх досліджень бостонських вчених показало, що робота серця залежить від емоційного благополуччя через гормональну регуляцію. Тобто якщо людина систематично відчувати негативні емоції, то ризик інфаркту у нього зросте більш чим у 5 разів.

Основні заходи профілактики:

  • часті прогулянки на свіжому повітрі, фізична активність, відпочинок на природі;
  • захист від стресів, вміння не засмучуватися через дрібниці, важливо пам’ятати, що жодна побутова негаразд не варто зіпсованого у прямому сенсі серця;
  • позитивні емоції.

Шкідливі звички

Найшкідливіша звичка – це куріння. Навіть не алкоголь або наркотики. Вони, звичайно, руйнують організм у більшій мірі, але по серцю б’є саме нікотин. Він викликає різке непередбачуваний спазм судин. В результаті вони швидше зношуються, а серце перестає працювати в нормальному ритмі.

Крім серця, страждає мозок, так як із-за поганого кровообігу кора великих півкуль не отримує достатнього харчування. В результаті відбуваються порушення пам’яті, захворювання, пов’язані з розвитком недоумства, а в запущених випадках – параліч. Куріння підвищує ризик тромбоутворення.

У другу чергу слід повністю відмовитися від прийому алкоголю. Його дія протилежно нікотину. Алкоголь викликає розширення судин, крім того, він запускає процес злипання еритроцитів. Еритроцити – це формені елементи, що відповідають за доставку кисню в тканини, а під впливом етанолу вони починають злипатися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code