vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Особливості лікування поперечного плоскостопості 3 ступеня

Поперечна плоскостопість 3-го ступеня, лікування якого консервативними методами найчастіше не приносить позитивного результату, являє собою досить сильну деформацію стопи. Це фактично найбільш важка стадія хвороби, яка характеризується розширенням стопи через розбіжності в області приєднання пальців.

Особенности лечения поперечного плоскостопия 3 степени

Крім того, змінюється і сама їх форма: вони стають крючкообразной. А великий палець відхиляється від нормального положення більш чим на 35 градусів. Така деформація стопи призводить до появи мозолів. Усе це разом стає причиною порушення рухової функції нижніх кінцівок. Біль різної інтенсивності супроводжує будь-які рухи людини. Як лікувати таке захворювання?

Які основні напрямки терапії?

Основу лікування даного захворювання складають консервативні методики. Розглянемо їх базові напрямки:

 1. Відразу після постановки діагнозу хворому призначають носіння ортопедичного взуття. Її роблять на замовлення в спеціальних майстернях. Можна скористатися ще й ортопедичними устілками. Їх купують в аптечній мережі, підбираючи строго індивідуально для кожного хворого. При цьому враховується не тільки розмір стопи, але і ступінь її деформації.
 2. Найчастіше причиною будь-якого виду плоскостопості стає слабкість м’язів і зв’язок нижніх кінцівок. Тому для їх зміцнення і коригування патологічних змін в стопі розроблено комплекс лікувальної фізкультури. Подібна методика показала хороші результати при відновної терапії поперечного плоскостопості, особливо на ранніх стадіях розвитку патологічного процесу.
 3. На додаток до ЛФК буде рекомендовано пройти кілька курсів лікувального масажу. Він стабілізує кровообіг в нижніх кінцівках і зменшує набряклість м’язової тканини.
 4. Медикаментозне лікування больової симптоматики при поперечному плоскостопості передбачає призначення нестероїдних протизапальних лікарських засобів. Найчастіше їх використовують у вигляді мазей або гелів (наприклад, Вольтарен-гель або Диклофенак).
 5. На додаток до ліків для зменшення болю ортопед може призначити фізіотерапію, наприклад електрофорез спільно з Новокаїном.

Однак отримати стійкий позитивний результат при лікуванні третього ступеня поперечного плоскостопості цими методами дуже важко. Найкращий спосіб корекції тяжкого ступеня деформації стоп – це оперативне лікування.

Яка мета операції?

Оперативне втручання, спрямоване на корекцію деформації стопи, обумовленої плоскостопістю, проводиться у всіх ортопедичних клініках вже дуже давно. За весь період використання такого методу лікування розроблено більше трьохсот модифікацій, які відрізняються не тільки способом доступу, але й особливими підходами до відновлення форми і розташування кісток стопи. Практично всі операції відносяться до категорії так званих малоінвазивних операцій з відносно коротким відновним періодом.

Найчастіше використовуються методики, що дозволяють не тільки скорегувати кут між кістковими структурами стопи, але і відновити нормальну форму її склепіння. В результаті подібної операції повертається природна форма ноги, усувається біль, а крім того, значно полегшується підбір взуття.

Існує ще один важливий момент: подібні операції практично повністю виключають можливість розвитку рецидиву патології. Цього не може забезпечити жоден метод консервативного лікування.

Чи є протипоказання для призначення операції?

Операція по корекції третього ступеня ушкодження стопи має ряд протипоказань. Більшість з них такі ж, як і при будь-якому хірургічному втручанні для відновлення кісткових структур:

 • наявність гнійничкових захворювань або вогнищ запального процесу в області передбачуваного оперативного втручання;
 • виявлення загальних гострих або хронічних захворювань у стадії загострення; це можуть бути патології серця, судин, кишечника і так далі;
 • деякі види неврологічних станів, наприклад паралічі або парези;
 • інфекційні захворювання можуть вважатися тимчасовими протипоказаннями.

Необхідно пам’ятати, що з даною патологією дуже рідко оперують дітей і підлітків у віці до 20 років. З чим це пов’язано? Фахівці пояснюють, що кісткова тканина у них ще не повністю сформована, тому передбачити стійкість отриманого при оперативному втручанні результату буде важко.

Який метод анестезії застосовують?

Це питання часто задають пацієнтів перед операцією. У цьому випадку допускається будь-яка методика знеболювання. Це може бути як місцева анестезія, так і загальна, наприклад провідникова або спинномозкова. Вибір здійснюється хірургом в залежності від стану здоров’я пацієнта. При цьому можуть враховуватися і його побажання. Обрана анестезія не зробить серйозного впливу на якість проведення оперативного втручання, а також і на тривалість реабілітаційного періоду.

Які є особливості післяопераційного періоду?

Плоскостопість у ході операції повністю усунуто. Проте неправильно вважати, що завдяки малій площі оперативного втручання на наступний день після проведеної операції хворий зможе самостійно ходити.

Це не зовсім так. Для цього потрібно пройти певний реабілітаційний період. Післяопераційні шви будуть видалені тільки через 21 день. А ще через тиждень хірург видалить спиці, які обов’язково ставляться для усунення сплощення стопи. Лікарі попереджають, що спробувати ходити хворий зможе не раніше чим через два місяці. Та й потім деякий час необхідно буде не перевантажувати ноги. Весь період реабілітації потрібно носити спеціальне ортопедичне взуття.

Як і будь-яка операція, оперативне втручання з корекції стопи при плоскостопості може супроводжуватися ускладненням як в період проведення, так і під час реабілітації. Необхідно відзначити, що відсоток післяопераційних ускладнень у цьому випадку невисокий і багато в чому залежить від кваліфікації оперує бригади і загального стану здоров’я хворого.

Можливі ускладнення:

 1. Кровотеча, яка може розвинутися як під час операції, так і в післяопераційний період.
 2. Гнійно-запальні захворювання, наприклад остеомієліт.
 3. Тривале загоєння операційної рани.
 4. Порушення іннервації в місці проведення оперативного втручання.

Це відбувається в тому випадку, коли основна причина травмування стопи повністю не вирішено.

Що таке пластику стопи?

Іноді після проведеної операції зовнішній вид або форма стопи не подобається пацієнту. Що робити в даному випадку? Лікар-хірург порекомендує реконструктивну операцію, яка допоможе скоригувати отриманий дефект. Ця методика належить до косметичних оперативним втручанням і, як правило, в державних клініках виконується рідко. Для цього доведеться звернутися в платні лікувальні установи.

Хворому повертають красиву форму ноги. При цьому змінюються не тільки кісткові структури, але і зв’язки. Сучасні методики дозволяють виконувати цю пластичну операцію, не застосовуючи чужорідних тканин, що прискорює процес загоєння і знижує ризик розвитку післяопераційних ускладнень. У післяопераційному періоді для забезпечення правильного зрощення кісток і зв’язок стопа гипсуется. Гіпс видаляють після закінчення місяця.

В період реабілітації провадиться зміцнення кістково-зв’язкового апарату пацієнта. Для цього хворому призначають комплекс ЛФК та спеціального лікувального масажу. Якийсь час необхідно буде користуватися спеціальною ортопедичною устілкою і манжетою. Надалі, після повного відновлення потреба в них відпаде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code