vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Особливості дієти при ішемічній хворобі серця

Спеціальна дієта при ішемічній хворобі серця дозволяє значно поліпшити стан органів кровообігу і самопочуття хворого. Правильно підібрана система харчування – це запорука своєчасного надходження в організм хімічних речовин, необхідних для компенсації наявного захворювання і підтримки серцевого м’яза, ослабленою патологічним процесом.

Особенности диеты при ишемической болезни сердца

На що спрямувати зусилля

Ішемічна хвороба серця – це патологія, при якій тканини серця постійно відчувають на собі наслідки ішемії, тобто уповільнення (погіршення) кровообігу. В даному випадку це стан обумовлено функціональною недостатністю коронарних артерій внаслідок їх постійного спазму, закупорки атеросклеротичними бляшками, патологічне звуження їх просвіту. Тому головне завдання і медикаментозного лікування, і правильного харчування – забезпечити як можна більш активний приплив поживних речовин і кисню до ураженої серцевому м’язі.

Для досягнення цієї мети потрібно вирішити наступні завдання:

 1. Зробити кров максимально поживною, насиченою необхідними компонентами настільки, щоб навіть в умовах обмеженого надходження крові до м’язі тканини отримували необхідну кількість поживних речовин.
 2. Виключити з раціону всі компоненти, які в тій чи іншій мірі будуть сприяти погіршенню стану, наприклад, спазму судин, зростанню атеросклеротичних бляшок.
 3. Зробити кров менш в’язкою, полегшивши тим самим її рух по кровоносних судинах.

У міру тривалості захворювання негативні наслідки патології серцевого м’яза починають відчувати на собі й інші внутрішні органи хворого. Тому необхідно докласти зусиль до того, щоб загальний стан організму залишався нормальним.

Особливості харчування

Оптимальна дієта при ішемічній хворобі серця забезпечує всі потреби хворої людини. Тому харчування повинно бути максимально збалансованим і різноманітним.

Основні компоненти їжі

Основні складові будь-якого харчування – це білки, жири і вуглеводи.

При ішемічній хворобі кількість білків у раціоні залишається незмінним, воно повинне покривати потреби організму в будівельному матеріалі. Нестача білків зменшує психоемоційну стійкість, тому негативним чином позначається на стані людини, що страждає серцевою патологією. Обмеження білків потрібно тільки в тих випадках, коли з якихось причин ускладнена евакуація з організму азотистих продуктів обміну.

Кількість вуглеводів в цілому залишається звичайним, проте перевагу слід віддавати продуктам, які забезпечують організм повільно усваивающимися вуглеводами. Быстроперевариваемые і легко засвоюються вуглеводи (продукти з високим вмістом цукру, в тому числі фруктових цукрів) обмежуються, оскільки їх надлишок ускладнює перебіг атеросклерозу і може стати причиною розвитку інсулінової недостатності.

Різко обмежується кількість жирів, особливо насичених, тугоплавких (тварин). Це обумовлено як високою ймовірністю наявності в організмі атеросклерозу, так і необхідністю пригнічення деяких процесів збудження в центральній нервовій системі. Зайва збудливість сприяє підвищенню серцевих скорочень, тобто підвищує навантаження на серцевий м’яз, уражену патологічним процесом. Допускається помірне споживання рослинних олій, особливо багатих поліненасиченими жирними кислотами.

Споживання достатньої кількості клітковини благотворно впливає на процеси виведення з організму хворого зайвого холестерину, тому благотворно позначається на стані судин серця і коронарних артерій. Крім того, клітковина дозволяє трохи знизити енергетичну цінність раціону, так як створює відчуття насичення. Це її якість особливо корисно для пацієнтів, що мають зайву вагу. Надлишкова маса тіла підвищує навантаження на ослаблену серцевий м’яз.

Кількість рідини залишається звичайним, якщо немає супутніх захворювань нирок, що дуже часто зустрічається у хворих на ішемічну хворобу.

Окрема увага приділяється необхідності обмежити в раціоні кількість кухонної солі. Її надлишок збудливо діє на кору надниркових залоз, які починають виділяти гормон, що відповідає за затримку в організмі натрію. У тканинах починає накопичуватися рідина, підвищується артеріальний тиск. Підвищення тиску не тільки негативно позначається на стані серцевого м’яза, якій доводиться долати більший опір при проштовхуванні крові по судинах, але і може стати причиною розвитку есенціальної артеріальної гіпертензії. Ця патологія часто супроводжує ішемічної хвороби і значно погіршує її перебіг.

Крім того, обмеження кількості солі сприяє активізації процесу вироблення ферменту, що розщеплює холестерин. А це означає, що уповільнюється прогресування атеросклерозу і зупиняється подальший його розвиток.

Правильне харчування при ішемічній хворобі серця повинно бути спрямоване і на постачання організму всіма необхідними вітамінами і мінералами. Особливе значення надається таким хімічним сполукам, як:

 1. Аскорбінова кислота – активний учасник процесу окислення і відновлення хімічних сполук, що сприяє зниженню рівня холестерину в сироватці крові і “просочування” холестерином стінок кровоносних судин. Крім того, ця речовина покращує коронарне кровопостачання, тим самим надаючи позитивний вплив на кровообіг у серцевому м’язі, а також допомагає постачати кров’ю головний мозок, який може відчувати брак необхідних речовин внаслідок деякої функціональної недостатності серця.
 2. Вітамін В2. Покращує тканинне дихання, він нормалізує стан клітин міокарда.
 3. Вітамін В6 сприяє розщепленню і виведенню назовні холестерину.
 4. В12 – ще одна речовина, благотворно впливає на холестериновий обмін.
 5. Магній і йод – вони припиняють розвиток атеросклерозу.

При ІХС важливо забезпечити достатню кількість біофлавоноїдів, які зменшують проникність стінки кровоносних судин і прискорюють виведення холестерину.

Як знизити в’язкість крові

Одну з основних завдань при стенокардії – зниження в’язкості крові – теж можна вирішити шляхом правильного підбору харчових компонентів.

В першу чергу в раціоні слід обмежити кількість продуктів, які володіють вираженим впливом на процеси згортання крові, підвищуючи ризик утворення тромбів. До них відносяться сметана, вершки, жирні сири і банани.

Рекомендуються:

 1. Продукти, багаті поліненасиченими жирними кислотами. Речовини, які організм людини синтезує з цих кислот, зменшують рівень холестерину і розріджують кров.
 2. Джерела таурину. Ця речовина сприяє розщепленню жирів у кишечнику, чинить кардіотропну дію (тобто захищає серцевий м’яз), стимулює відновлювальні процеси. Велика кількість його міститься в різних морепродуктах, особливо в камбалі і кальмарах, однак при тепловій обробці це з’єднання руйнується. Тому багато дієтологів рекомендують приймати таурин у вигляді фармацевтичних препаратів.
 3. Морська капуста. Вона не тільки знижує рівень холестерину, але і зменшує в’язкість крові, при цьому сприяючи виведенню холестерину.
 4. Горіхи. З них в організмі утворюється оксид азоту, який знижує в’язкість крові.
 5. Свіжий лук і часник – джерела великої кількості потрібних флавоноїдів.
 6. Болгарські перці і помідори. У їх складі є цінні біологічно активні речовини.

Крім того, рекомендується збільшити частку овочів, фруктів і зелені, які служать джерелом необхідних для нормального стану крові біологічних речовин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code