vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Особливості дієти при серцевій недостатності

Так як в сучасному світі багато людей страждають від хвороб серця, дієта при серцевій недостатності є однією з найпопулярніших тем для обговорення в зацікавлених колах.

Особенности диеты при сердечной недостаточности

Актуальність цієї теми тим більше, чим більш «молодими» стають зазначені хвороби. Сьогодні хворіють всі частіше люди 30-40 років (у молодому та працездатному віці).

Їм потрібні ефективні методи, які дозволили б швидко відновлюватися і повертатися до активного життя. Правильно складений режим харчування – один з таких методів.

Що таке серцева недостатність?

Серцевою недостатністю прийнято називати втрату серцевим м’язом своєї здатності до нормального скорочення. В результаті порушення працездатності одного з найважливіших органів значно погіршується стан загального кровопостачання. В таких умовах особливого значення набувають розміреність і збалансованість повсякденного способу життя, частиною якого є ретельно розрахований тип живлення.

Людина відразу може і не помітити, як у нього почався розвиток хвороби серця. Але через якийсь час він починає страждати задишкою, прискореним серцебиттям, підвищеною втомою і зниженням працездатності.

Читайте також:

Як проявляється пароксизмальна форма фібриляції передсердь.

У чому небезпека атеросклерозу БЦА.

Про дихальної аритмії читайте тут.

Супутником серцевої недостатності набряки стають: накопичення рідини в підшкірній клітковині та внутрішніх органах. Серцю стає все важче штовхати кров по судинній системі, що сприяє порушенню нормального обміну речовин. Так як погіршується кровообіг, що утворюється в м’язової тканини молочна кислота розщеплюється на свої похідні, а скупчується там, порушуючи кислотно-лужний баланс в бік зростання кислотності.

Через погіршення загального кровообігу організм починає відчувати кисневе голодування. У тканинах, позбавлених нормальних окислювальних процесів, порушується збалансоване співвідношення калію, кальцію і натрію. Надлишок іонів натрію в тканинах веде до погіршення нормального виведення води з організму і сприяє швидкій стомлюваності серцевого м’яза.

У таких умовах важливу роль відіграє правильна дієта. Вона складається так, щоб компенсувати втрати організму з порушеним метаболізмом. Завдяки правильному раціону пацієнт може отримати з їжею мінеральні речовини, недолік яких зазнає організм, і зменшити споживання солі натрію.

Яку роль відіграє дієта в лікуванні серцевої недостатності?

І все ж ця роль дуже важлива.

Перш за все, людина (як хворий, так і здоровий) не може обійтися без білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин, які надходять в організм з їжею. Але, крім поживних, мають вони і цілющі властивості.

Так, білки, будівельний матеріал для клітин і тканин, стимулює і регулює нормальну діяльність багатьох органів. Жири і вуглеводи також є сильними енергетиками, з якими у систему травлення людини надходять корисні для здоров’я елементи. Вітаміни прискорюють і нормалізують процеси обміну речовин, благотворно впливають на стан м’язової системи, зміцнюють імунітет, покращують функціонування окремих органів.

Правильний режим харчування для серцевих хворих в цілому створює сприятливі умови для найбільш ефективного медикаментозного лікування і покращує загальний стан людини, допомагаючи зняти набряклість, усунути зайву вагу. Визначаючи дієту, досвідчений і відповідальний лікар обов’язково враховує не тільки фізичний стан пацієнта, але і його давні звички в їжі, а також його індивідуальні пристрасті до того або іншого продукту або страви.

Виходячи з перебігу хвороби, лікар призначає продуктовий склад дієти в певних пропорціях в залежності від стану хворого. При цьому вона формується таким чином, щоб пацієнт приймав їжу в дещо менших кількостях, чим це може дозволити собі здорова людина. Такий підхід необхідний для того, щоб поступово вивести з організму продукти розщеплення жирів, білків і вуглеводів, які накопичуються у внутрішніх органах у надмірній кількості внаслідок порушення обміну речовин.

Принципи формування і застосування дієти

Серцева недостатність – непросте захворювання. Тому воно вимагає до себе серйозного підходу і суворого слідування принципам лікування.

Ці принципи зводяться до наступних позицій:

  1. Значне обмеження споживання солі. Ця приправа активно затримує воду і сприяє накопиченню рідини в тканинах, що дуже ускладнює нормальне функціонування серця. Для страждають серцевою недостатністю щоденна сольова норма не повинна перевищувати 6 р.
  2. Зменшення обсягу споживаної рідини. У день можна пити не більше 1,2 л рідини. Однак не можна допускати іншу крайність: занадто мала кількість випитої вологи веде до зневоднення, запорів, поганому виведенню з організму азотистих сполук.
  3. Постійний контроль з боку хворого за виділеної їм рідиною. Стимулювати процес видалення зайвої рідини може вживання в їжу продуктів, які містять калійні і магнієві солі (картопля, банан, абрикос, персик, чорнослив, цитрусові, шипшина, крупи).
  4. Обов’язкове дробове харчування. Під цим розуміється прийом їжі 5-6 разів на день, причому кількість їжі має бути обмежена невеликими обсягами.
  5. Відмова від пізніх прийомів їжі і суттєве скорочення споживання простих цукрів (кондитерські вироби, цукерки), жирів (наприклад, жирні соуси рекомендується замінити нежирної сметаною), борошняних виробів.
  6. Активне використання в їжі ощелачівающіх продуктів. Це необхідно для того, щоб нейтралізувати надлишкову кислоту, яка накопичується в організмі хворого з серцевою недостатністю. До таких продуктів відносяться деякі овочі (картопля, кабачки, гарбуз, буряк, листовий салат, кольорова капуста), фрукти і ягоди, зелень.
  7. Переважне споживання овочів, підданих тепловій обробці. Особливо це рекомендується хворим, схильним до посиленого газоутворення.

Деякі відмінності між харчовими режимами при серцевій недостатності

При розвитку даного захворювання лікувальна дієта не може бути єдиної для всіх хворих. Її варіанти відрізняються в залежності від ступеня тяжкості недуги.

Так, легкий ступінь (стіл №10) передбачає щодобове споживання 75-80 г білка, 400-450 г вуглеводів, 65-70 г жиру. Кількість споживаних калорій – 2500-2800. Дієта безсольова.

Стіл №10а, застосовуваний при тяжкому ступені недостатності, включає в себе такий набір продуктів, які щодня постачають в організм людини 50 г білка, 300-350 г вуглеводів, 70 г жиру. Споживання рідини обмежений до 0,5 л, солі – 1-1,5 р.

При лікуванні і переході від одного ступеня до іншого дієтичні столи за рекомендацією лікаря змінюють. Зокрема, після зникнення задишки і набряків пацієнта зазвичай переводять зі столу №10а на стіл №10. При подальшому успішному лікуванні і явне поліпшення загального стану пацієнта переводять зі столу №10 на загальний стіл, що дає можливість хворому включити в щоденний раціон 3-5 г кухонної солі.

Разом з тим іноді при виникненні великих набряків, появі водянки на животі та інших ознаках ускладнення стану хворого лікар рекомендує дієту Кареля та розвантажувальні дні.

Ці дні повинні проводитися не частіше одного разу в тиждень. Найкращою при таких умовах є ягідно-фруктова дієта (наприклад, 1,5 кг яблук). Але слід завжди мати на увазі, що посилена розвантаження протипоказана надто виснаженим і ослабленим людям.

Після проведення посиленого курсу лікування та розвантажувальної дієти, при помітному поліпшенні стану хворого його переводять на більш «легкий» стіл.

Медична практика показує, що нехтування правильним харчуванням при серцевій недостатності може нашкодити хворому, а суворе дотримання вимушених обмежень сприяє ефективному лікуванню цього захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code