vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Основна класифікація стенокардії

Під стенокардією розуміють синдром, що має різні прояви, в залежності від яких була розроблена класифікація стенокардії. В основному, вона має не настільки складні поняття і терміни, але все ж ознайомитися з основними моментами варто.

Основная классификация стенокардии

Класи стенокардії

Виділяють наступні види стенокардії:

Стенокардія напруги:

 • стенокардія напруги, що виникла вперше;
 • стабільна стенокардія напруги;
 • прогресуюча стенокардія напруги.

Спонтанна стенокардія спокою або стенокардія Принцметала.

При стабільній і з’явилася вперше стенокардії виникають скарги на стискаючі або тиснуть болі в грудях, що з’являються на тлі фізичної активності або в стресових ситуаціях. Хворобливі відчуття усуваються нітрогліцерином, на це йде до 5 хвилин.

В основі розвитку цього захворювання лежить ураження судин серця атеросклеротичними бляшками, що призводить до стенозу артерій і погіршення кровопостачання міокарда. У більш рідкісних випадках симптоми можуть виникати із-за спазму безлічі дрібних коронарних артерій.

Про виникла вперше стенокардії скажуть в тому випадку, якщо тривалість захворювання не перевищує 30 днів. Таким терміном позначають початковий період ІХС. Ця форма найбільше схильна до ремісії, так як можуть утворюватися обхідні шляхи кровопостачання серцевого м’яза, і зникають спазми коронарних артерій. Однак успішний результат можливий тільки в тому випадку, якщо відразу ж при появі хворобливих відчуттів чоловік звернувся за лікарською консультацією і виконав всі рекомендації: дотримання дієти, відмова від куріння і алкоголю.

Стабільна стенокардія триває більше 1 місяця і відрізняється стереотипностью болів, тобто неприємні відчуття завжди однакові і дуже характерні для цього захворювання (загрудинний біль, яка віддає в верхню кінцівку, щелепу або епігастрії). Для купірування такий стенокардії, доводиться вдаватися до прийому медикаментозних препаратів. Стабільна стенокардія напруги поділяється на функціональні класи (позначаються абревіатурою “ФК” та римською цифрою) на підставі рівня фізичної активності, провокує болі.

При функціональному класі I нормальна щоденна навантаження (пересування пішки, ходьба вгору по сходах) не провокує неприємних відчуттів, болі з’являються тільки при інтенсивних, швидких і тривалих фізичних зусиллях.

Для функціонального класу II характерне невелике обмеження звичайної активності. Це означає, що напад розвивається при швидкому пересуванні пішки на відстань понад 200 метрів, підйомі більше чим на один поверх у звичному темпі, після переїдання, виходу на вулицю в холодну пору року і при стресі.

Функціональний клас III характеризується серйозним обмеженням нормальної активності. Інакше кажучи, стенокардія проявляється навіть при легкому навантаженні – у результаті розміреним ходьби на відстань 100-200 метрів, при підйомі на один сходовий проліт у звичайному темпі.

При функціональному класі VI навіть незначні фізичні зусилля неможливо прикласти без появи хворобливих відчуттів, також турбують болі в спокійному стані.

Функціональні класи стенокардії дозволяють встановити, наскільки важко протікає хвороба і залежно від цього вибрати тактику лікування.

Інші види захворювання

З-за цього хворі часто збільшують дозу нітрогліцерину, так як його ефективність знижується. Зазвичай причиною виникнення цього типу стенокардії є зростаючий пристінковий тромб, який розташовується на поверхні пошкодженої атеросклеротичної бляшки. По мірі збільшення тромб все більше перекриває просвіт коронарної артерії, кровопостачання серця погіршується, і симптоми починають проявлятися яскравіше. Такий стан слід розглядати, як передінфарктний, і якомога раніше звертатися до лікаря.

Стенокардія Принцметала обумовлена в основному не ураженням коронарних артерій атеросклеротичним процесом, а їх спазмом. Для неї характерні деякі особливості:

 • поява в стані спокою;
 • виникнення без видимої причини в один і той же час, найчастіше вночі і рано вранці;
 • напади тривають не більше 30 хвилин з різною періодичністю (щодня, раз на тиждень або раз на місяць);
 • нітрогліцерин при цьому типі стенокардії менш ефективний, чим при інших.

З часом до нападів стенокардії Принцметала приєднуються класичні напади хвороби, і вона поступово трансформується у стенокардію напруги. Рідше розвивається і інший результат – спонтанна ремісія, тобто зникнення нападів. Статистика також показує, що у людей зі стенокардією цього типу в протягом пари місяців після прояву перших ознак високий ризик розвитку інфаркту міокарда, тому вони підлягають спостереженню.

Сьогодні фахівці виділяють так званий кардіальний синдром X. Для нього характерне виникнення при навантаженні типових для стенокардії болю, проте коронарні артерії залишаються нормальними або малоизмененными. Кардіальний синдром X має ряд особливостей:

 • найчастіше виникає у жінок у віці 35-45 років;
 • больові відчуття такі ж, як при звичайному перебігу хвороби, що виникають при фізичних зусиллях;
 • на електрокардіограмі виявляються характерні зміни;
 • при коронарографії не виявляється серйозних патологій.

Наслідки коронарного синдрому X так само небезпечні, як і наслідки стабільної стенокардії. Але оскільки цей синдром не пов’язаний з атеросклеротичним ураженням коронарних артерій, прогноз при ньому більш сприятливий. Фахівці вважають, що цей вид стенокардії характерний для людей, які постійно хвилюються, сумніваються і прибувають в тривозі або депресії, тому лікування може включати консультації психолога або психіатра.

Типова класифікація стенокардії не враховує ще один важливий вид цього захворювання, що відрізняється характером перебігу – безболевую ішемію міокарда. При цьому типі стенокардії хворобливі відчуття можуть повністю відсутнім або проявлятися лише зрідка. Люди з «німою» ішемією міокарда не підозрюють про своє захворювання, відповідно, не звертаються за медичною допомогою. Саме тому прогноз при такій формі стенокардії самий несприятливий, вона частіше за інших закінчується інфарктом міокарда, який, до речі, теж може проходити безболісно. Щоб уникнути важких наслідків, люди з факторами ризику захворювань серцево-судинної системи обов’язково повинні проходити регулярне обстеження – здавати кров на аналіз і робити електрокардіограму, навіть якщо їх нічого не турбує.

Інші критерії, які допомагають визначити клас і види стенокардії

Визначити тип і функціональний клас стенокардії напруги зазвичай нескладно, лікарі найчастіше роблять це, грунтуючись на результатах опитування. Тому так важливо, щоб пацієнт повідомляв точні і конкретні дані, що стосуються початку і перебігу хвороби.

Проте в деяких випадках потрібне проведення функціональних навантажувальних проб, добового моніторування ЕКГ за Холтером, коронарографії та деяких інших досліджень. Більш рідкісні і складні форми стенокардії, наприклад, такі як кардіальний синдром X, встановлюються методом виключення і ретельного збору анамнезу.

Точне визначення типу та функціонального класу стенокардії дозволяє підібрати відповідне лікування, дати хворому відповідні рекомендації і при необхідності провести заходи, спрямовані на профілактику ускладнень – гострого коронарного синдрому та інфаркту міокарда.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code