vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Основні симптоми аневризми черевної аорти

Коли у людини розвивається аневризма черевної аорти, симптоми, що вказують на цю патологію, можуть бути достатньою підставою для проведення хірургічного втручання. Лікування аневризми аорти вимагає постійного моніторингу стану хворого кваліфікованим кардіологом для попередження розвитку важких ускладнень. Аневризма аорти – це захворювання, при якому має місце характерне мешкообразное потовщення стінок цього кровоносної судини за рахунок патологічного розростання сполучної тканини. Існує безліч факторів, що сприяють появі подібного потовщення, тому для ефективної терапії дуже важливо виявити фактори, що провокують аномальне потовщення цього великого кровоносного судини.

Основные симптомы аневризмы брюшной аорты

Етіологія і патогенез розвитку аневризми аорти

Вивчення причин появи аневризми черевної аорти ще проводиться, але всі чинники, що сприяє появі цього захворювання, досі не виявлено. Етіологія цієї патології вкрай важлива, так як це захворювання має дуже високий рівень летальності. Статистичні дані показують, що приблизно 50-60% хворих помирають протягом першого року після діагностування аневризми черевної аорти. У жінок частіше, чим у чоловіків, зустрічається аневризма в черевному відділі аорти. Відомі причини появи цієї патології прийнято поділяти на незапальні і запальні.

У разі якщо у хворого немає ознак запального процесу, проблема може полягати в наявному атеросклерозі. Вся справа в тому, що при атеросклерозі спостерігається поява бляшок, що складаються з жиру різного молекулярного складу, внаслідок чого м’язовий каркас аорти стає нерівномірним по щільності і міцності. Крім того, при запущеному атеросклерозі спостерігається порушення структури тканин, що вистилають кровоносну судину зсередини, що нерідко супроводжується появою вогнищ кальцифікації.

Для того щоб компенсувати пошкодження, тканини стінки аорти починають замінюватися фіброзною тканиною, яка є менш еластичною, тому не може служити повноцінною заміною. Внаслідок всіх цих процесів стінки аорти значно деформуються під тиском крові. Крім того, на процес збільшення ширини аорти впливає артеріальна гіпертензія, яка не є рідкістю у людей, які тривалий час страждають від атеросклерозу. Приблизно в 80% випадків аневризма черевного відділу аорти розвивається саме на тлі атеросклерозу.

У більшості випадків аневризма черевної аорти запальної природи розвивається на тлі сифілітичної інфекції. При такому варіанті запальний процес бере початок у кровоносних судинах, що живлять тканини аорти, а потім перекидається на тканини, що формують кровоносну судину, провокуючи їх потовщення. Всі випадки появи аневризми аорти запальної природи можна розділити на специфічні і неспецифічні. Специфічні запальні аневризми, як правило, спостерігаються на тлі ревматизму і ураження організму мікобактеріями туберкульозу. Неспецифічні аневризми черевної аорти можуть з’явитися на тлі різних інфекційних захворювань. Такі аневризми також носять назву бактеріально-эмболитических.

Потрібно відзначити, що поява аневризми може бути пов’язано з травмуванням черевного відділу. Як правило, патологія розвивається після автомобільних аварій або травм, отриманих при різних надзвичайних ситуаціях. Крім усього іншого, існують дані щодо генетичної природи появи аневризм аорти. Було помічено, що у людей, що мають родичів з подібною патологією, частіше діагностують це захворювання кровоносних судин.

Крім пошкодження, викликаного первинним захворюванням або впливом несприятливого чинника, на розвиток аневризми також впливає механічний тиск, наявне у великих кровоносних судинах, а також напрямок кров’яного потоку. Вся справа в тому, що здорова аорта здатна справлятися з різкими змінами кров’яного тиску, в той час як истончившаяся стінка, внаслідок ушкодження, при підвищенні тиску починає випинатися.

З часом у місці випинання утворюється характерний мішок. Враховуючи, що організм здатний виправляти багато ушкодження, з’являються компенсаторні явища, і ушкоджену ділянку кровоносної судини, що має ознаки стоншування, стрімко зміцнюється сполучною тканиною. Утворився раніше мішок зберігається, і заходить в нього потік крові змінює напрямок, що погіршує ситуацію, адже під тиском аневризма продовжує розтягуватися і збільшуватися в розмірі.

Різні підходи до класифікації аневризм черевної аорти

У залежності від характерних особливостей ушкодження всі аневризми черевного ділянки аорти можуть бути підрозділені на наступні види.

  1. Расслаивающаяся аневризма. При такому варіанті аневризми, крім явного потовщення просвіту судини, є невелика мешочкообразная порожнина, яка сполучається з аортальним просвітом. Подібний тип аневризми черевної аорти є вкрай небезпечним, так як в цьому випадку ризик розриву порожнини досить високий.
  2. Справжня аневризма. Цей вид аневризми діагностується в тому випадку, коли має місце розширення просвіту аорти.
  3. Помилкова аневризма. Цей вид аневризми діагностується в тому випадку, якщо при появі потовщення стінки аорти судини значно пошкоджуються і в тканини, що формують їх, потрапляє кров, що призводить до появи гематоми.

Існують і інші підходи до класифікації аневризм черевної аорти.

За формою подібні потовщення можуть бути веретенообразными або мешотчатыми.

Веретеноподібна аневризма, як правило, є істинною. Мішечкуваті аневризми, як правило, бувають расслаивающимися.

Крім усього іншого, слід зазначити, що аневризми черевної порожнини можуть протікати як з ускладненнями, так і в неускладненій формі.

Симптоми аневризми черевної аорти

У переважній більшості випадків найбільш показовим симптомом появи аневризми черевної аорти є больовий синдром.

Хворі скаржаться на болі в животі, які можуть носити як постійний, так і тимчасовий характер. По мірі збільшення поразки кровоносної судини збільшується і біль.

Показово, що для болей в животі немає жодних видимих причин, що може насторожити хворого. Зазвичай болючі відчуття локалізуються в області пупка або в лівій половині живота. В окремих випадках біль може віддавати в область паху або поперек. Основною причиною появи хворобливих відчуттів є збільшення ділянки пошкодженої аорти.

У деяких хворих розвиток аневризми черевної аорти супроводжується відчуттям важкості і здуття живота. Крім того, деякі хворі скаржаться на наявність пульсації в животі. При наявності компресії кишечника можуть спостерігатися дисперсійні явища, в тому числі відрижка, блювання і нудота.

Враховуючи, що аневризма, розташована в черевній частині аорти, сприяє утворенню тромбів, можуть з’являтися симптоми, пов’язані з цим процесом. Нерідко у людей, які страждають від аневризми черевної аорти, синіють або темніють пальці, крім того, може спостерігатися похолодання стоп і біль у кінцівках. Ці явища пов’язані з порушенням кровотоку в кінцівках внаслідок їх закупорювання тромбами.

При наявності запального процесу може спостерігатися значна втрата ваги і лихоманка. Найбільш гостро симптоматичні прояви спостерігаються у людей старше 50 років, у той час як у хворих молодшого віку ознаки аневризми нерідко мають менш виражений характер, а іноді і зовсім можуть бути непомітними.

Діагностика та лікування аневризми черевної аорти

Сучасні засоби візуалізації, що застосовуються при діагностиці різних судинних захворювань, дозволяють швидко виявити особливості наявної аневризми черевної аорти. Враховуючи ступінь небезпеки цього захворювання, при найменших підозрах на наявність патології, як правило, призначається проведення таких досліджень, як:

  • УЗД черевної порожнини;
  • ультразвукова доплерографія;
  • оглядова рентгенографія;
  • ретропневмоперитонеум;
  • аортографія.

Таке захворювання, як аневризма аорти, є смертельно небезпечним, причому розшарування може відбутися в будь-який момент, тому після виявлення цієї патології судини хворим показане хірургічне лікування. У разі якщо є ознаки процесу розшарування аневризми, оперативне втручання проводиться в терміновому порядку.

У випадках, коли перебіг хвороби не ускладнене, лікар може обрати вичікувальну тактику з постійним моніторингом стану хворого. Крім усього іншого, існує ряд станів, які можуть служити протипоказанням до хірургічного втручання. У разі якщо була зайнята вичікувальна позиція, для стабілізації стану хворого можуть бути показані препарати для зниження тиску.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code