vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Основи профілактики артеріальної гіпертензії

Чому так важлива профілактика артеріальної гіпертензії? Підвищеним тиском, або гіпертензією, у наш час страждає достатньо велика кількість людей, причому якщо раніше це були в основному люди старшого віку, то зараз до цього схильні і молоді. Якщо вірити статистиці, то приблизно 30% дорослого населення страждає цим захворюванням, і з віком ці показники все більше збільшуються.

Основы профилактики артериальной гипертензии

Артеріальна гіпертензія – це стан, що характеризується підвищеним тиском: в середньому від 140/90 мм рт. ст. і навіть вище, тоді як нормальним тиском для людини вважається тиск 120/80 мм рт. ст. Це захворювання може іноді навіть проходити безсимптомно до моменту, поки не станеться гіпертонічний криз, який несе з собою серйозні наслідки. За це гіпертензію дуже часто ще називають «невидимим вбивцею».

Причини виникнення гіпертонії

Дуже часто гіпертонія може виникнути у, здавалося б, зовні абсолютно здорової людини, тому справжню причину виникнення цієї хвороби встановити неможливо. Це може стати наслідком сильного перенавантаження, здатного спровокувати збій у роботі кіркової і підкіркової системи і гормональних механізмів контролю артеріального тиску.

Вважається, що наявність і переважання таких факторів сприяє підвищенню ризику появи гіпертензії:

 • категорія людей, вік яких перевищує 40 і більше років;
 • стать пацієнта: вважається, що до 60 років жінки більш схильні до цього захворювання, чим чоловіки;
 • малорухливий спосіб життя;
 • наявність великої кількості кухонної солі в щоденному меню;
 • зловживання спиртними напоями;
 • гипокальциевая дієта;
 • наявність такої шкідливої звички, як куріння;
 • цукровий діабет;
 • значне переважання зайвої ваги;
 • спадковий фактор.

Види гіпертензії

Гіпертензію за проявом ознак ділять на два види.

 1. Есенціальна, або її ще називають гіпертонічною хворобою. Це, як правило, найпоширеніший вид гіпертензії, який становить основну масу серед нападів. Характеризується підвищеним тиском з незрозумілої причини.
 2. Симптоматична гіпертензія – не дуже поширена. Загальна кількість всіх нападів з цим видом гіпертензії становить приблизно 15 %. Причому завжди відома причина появи. Найчастіше це захворювання або ж пошкодження органів, які беруть участь у регулюванні артеріального тиску.

Симптоми захворювання

Це захворювання буває легкого ступеню, так і важкою, і від ступеня тяжкості захворювання в основному залежать і симптоми, якими супроводжується напад. Як правило, до того моменту поки не з’являться ускладнення, гіпертензія може протікати навіть без прояву симптомів. Або, якщо вони є, то в більшості випадків людина відчуває головний біль різного ступеня, яка локалізується в області чола або на потиличній частині голови.

Головний біль при гіпертензії виникає переважно спонтанно, в будь-який час дня і ночі, посилюється при нахилі голови або при кашлі, що супроводжується легким набряком обличчя, очей. Можна спробувати зробити точковий масаж на певних місцях, а також масаж голови. Це сприяє відтоку крові в судинах. Такий масаж допомагає зняти біль і в цілому поліпшити загальний стан.

Гіпертензія ще супроводжується запамороченням (особливо в жаркий період), шумом у вухах, іноді навіть може бути втрата свідомості.

Найчастіше в цьому випадку людина не надає цим симптомам особливого значення і знімає головний біль за допомогою різних медикаментозних препаратів. Тимчасово стає краще, але при цьому перебіг хвороби все одно невпинно продовжує рухатися вперед. Якщо вже зараз не вжити спеціальні заходи профілактики, в подальшому можуть з’явитися неприємні ускладнення.

При більш запущених формах захворювання хворий може, крім сильного головного болю і загальної втоми, ще помічати оніміння кінцівок, поява різних цяток в очах при спогляданні, двоїння предметів, може спостерігатися погіршення дикції, нудота, іноді у хворого може навіть з’явитися блювота. На цій стадії лікування обов’язково, так як в більшості випадків такі важкі гіпертензії закінчуються або крововиливом у мозок, або інсультом, інфарктом головного мозку.

Профілактика артеріальної гіпертензії

Для того щоб не доводити легку форму до пізньої важкої, гіпертензію, як і всі інші захворювання, потрібно лікувати відразу, як тільки ви у себе виявили схильність до підвищеного тиску.

Враховуючи, що гіпертензія буває різного ступеня тяжкості, то і профілактика теж поділяється на декілька видів.

Первинна профілактика гіпертонічної хвороби показана людям, у яких показники артеріального тиску не сильно перевищують нормальні показники, і включає в себе такі заходи:

 1. Найголовніше – це позбавитися від всіх шкідливих звичок, якомога більше гуляти пішки на вулиці або влаштовувати велопрогулянки, дихати свіжим повітрям. Важливо поменше нервувати, не перевантажувати свій організм непотрібними заворушеннями.
 2. Для осіб, які не страждають цим захворюванням, краще якомога раніше позбутися від усіх факторів ризику, тобто нормалізувати вагу, повністю відмовитися від куріння і вживання спиртних напоїв, поменше вживати солі, слід влаштовувати собі частіше безсольову дієту, вітається заняття будь-яким видом спорту.

Вторинна профілактика гіпертонічної хвороби спрямована в основному на запобігання розвитку ускладнень у пацієнтів з тяжкою формою захворювання, на зниження клінічних симптомів. До основним заходам у боротьбі з гіпертензією слід віднести:

 1. Зрозуміло, що чим раніше буде виявлена гіпертонічна хвороба, тим краще. Регулярне вимірювання тиску спеціальним апаратом навіть у домашніх умовах сприяє постійному контролю динаміки захворювання.
 2. Немедикаментозне лікування, яке можна застосовувати абсолютно всім. Включає в себе всі види заходів, перераховані при первинній профілактиці.
 3. Обов’язково медикаментозне лікування. Лікар після визначення діагнозу сам призначить вам медикаменти, які сприятимуть нормалізації тиску. У більшості випадків такі лікарські препарати потрібно вживати вже не тільки при появі головного болю, але і як профілактичний засіб.

До таких ліків відносяться антигіпертензивні препарати, сечогінні та заспокійливі препарати.

Варто відзначити, що таке захворювання не слід намагатися вилікувати самому, а краще сходити в лікарню і стати на облік у лікаря кардіолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code