vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Необхідність фізичних навантажень після інфаркту міокарда

За останніми медичними даними, фізичні навантаження після інфаркту міокарда вже не є протипоказаннями. Навпаки, фізична активність і вправи після перенесеного недуги виступають реабілітаційною програмою і профілактикою подальшого розростання ішемічної хвороби серця, перешкоджають повторному інфаркту. Тим більше що за медичною статистикою у 70% пацієнтів повторний напад спостерігається протягом 2-3 років після першого.

Необходимость физических нагрузок после инфаркта миокарда

Геть гіподинамію

Розвиток медичної науки в XXI докорінно змінив профілактичні методики та реабілітацію хворих в постінфарктному періоді. Якщо раніше хворий після перенесеного інфаркту зобов’язаний дотримувати постільний режим, спрямований на абсолютний відпочинок і спокій фізичного і душевного стану, то сьогодні дані методи поступилися місце гімнастиці і рухливому способу життя. Це пояснюється тим, що тривалий постільний режим і гіподинамія провокують ризик появи таких ускладнень, як:

 • порушення серцевого ритму;
 • порушення рухливості суглобів;
 • гостра серцева недостатність;
 • перикардит;
 • тромбоз вен;
 • кардіогенний шок.

За даними світової статистики серцево-судинних захворювань, пацієнти постінфарктного періоду, які приступили до реабілітаційних фізичних навантажень, набагато рідше – в 7 разів – піддані повторному виникненню інфарктного вогнища в серці і в 5-6 разів рідше їх наздоганяє летальний результат порівняно з тими, хто відмовився від відповідних тренувань. Вправи, спрямовані на зміцнення серцевих м’язів і боротьбу з серцево-судинними захворюваннями, здатні:

 • збільшити скоротливу роботу серця;
 • зміцнити його м’язи;
 • посилити циркуляцію крові;
 • знизити холестериновий рівень і тромбоутворення.

Тим не менш гімнастика і фізнагрузкі повинні бути строго регламентовані і проводитися за рекомендаціями і під контролем лікаря дозовано і цілеспрямовано, оскільки в цьому випадку враховується ступінь тяжкості інфаркту. Гімнастичні вправи можна проходити як в реабілітаційних і кардіоцентрах, кабінетах ЛФК при поліклініках, так і в домашніх умовах згідно з лікувальним приписам. Збільшувати навантаження рекомендується тільки поступово і за умови, що попередній пройдений комплекс вправ не був важкий для незміцнілого серця і судинної системи пацієнта.

Принципи виконання лікувальної гімнастики

Виконувати усі фізичні вправи слід, дотримуючись помірний темп і роблячи періодичні перерви на 10-20 хвилин. Варто запам’ятати всім пацієнтам, що перенесли інфаркт, що виконувати вправи необхідно тільки ті, які виходить робити стільки, скільки організм може винести, а не скільки хочеться зробити. При тренуванні не повинні з’являтися слабкість, сильна задишка і прискорене серцебиття і тим більше напади стенокардії.

Приступаючи до фізичних навантажень після інфаркту міокарда, пацієнти повинні взяти на обов’язковий контроль наступні аспекти:

 • дотримуватися заходів при фізичних навантаженнях, уникаючи підняття тягарів;
 • дотримуватися харчову дієту;
 • відмовитися від куріння і алкоголю;
 • слідкувати за загальним станом і самопочуттям;
 • постійно контролювати артеріальний тиск і пульс.

Людям у постінфарктному відновлювальному періоді заборонені силові навантаження з опором і швидкий біг. Підняття тягарів для таких пацієнтів регламентовано медичними показаннями: для чоловіків не більше 10 кг, для жінок не більше 5 кг.

На початковому етапі проведення тренувань основним лікувально-реабілітаційним ефектом володіє ходіння. Її рекомендується починати в плавному темпі з поступовим збільшенням часу проведення до 10 хвилин. Ходьба в перші тижні реабілітації здатна нівелювати наслідки лежачого стану під час лікування інфаркту в стаціонарі. При гарній переносимості вправ і збереженні сприятливого самопочуття гімнастику варто продовжувати самостійно вже без спостережень медперсоналу.

Інтенсивність проведення тренувань і ступінь тяжкості навантажень розраховується по відношенню до частоти серцевих скорочень у спокої та їх приросту за час фізнагрузкі. Значення приросту в нормі не повинно перевищувати 20 ударів в хвилину.

Необхідний контроль за физнавантаженнях

Тест на можливість інтенсивності фізичного навантаження проводять в подальшому на велотренажері, біговій доріжці. Як правило, такі вправи рекомендуються вже через 6 тижнів відновного періоду після інфаркту міокарда. Далі вже включаються в роботу вправи з напругою великих м’язів. Вони виконуються по 3-4 рази на тиждень спільно з гімнастикою протягом 20-30 хвилин.

При нормальній переносимості навантажень і позитивній динаміці рекомендується збільшення часу проведення навантажень на 5 хвилин і повторення до 6 разів на тиждень. Введення в групу вправ з реабілітації плавання можливо як вторинну фізичну тренування, оскільки плавання передбачає високі енерговитрати для ще не зміцнілого після інфаркту серця. Через 2 місяці лікар зобов’язаний знову провести перевірку реакції серця пацієнта на виконання лікувальної гімнастики і намітити наступний етап тренувань або при необхідності їх припинити.

Загальні рекомендації по реабілітаційній гімнастиці постінфарктного періоду повинні бути враховані всіма пацієнтами. Щоб уникнути додаткових навантажень на серцевий м’яз, фізичні вправи і будь-яка інша робота не повинні проводитися після прийому їжі, на спеці при відкритому сонці, на холоді, а також у положенні вниз головою. Тренування необхідно припинити, якщо пацієнт відчуває найменше нездужання, болю в грудях, інтенсивне серцебиття.

Виконуючи всі лікарські приписи, регламентуючи навантаження і дотримуючись здорового способу життя в подальшому, можна уникнути повторного інфарктного рецидиву. Контроль лікаря дозволить виявити всі можливі порушення в реабілітації та відкоригувати лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code