vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Навіщо потрібно і як часто можна робити УЗД при вагітності

Будь-яку жінку, яка збирається стати матір’ю, хвилює питання про те, як часто можна робити УЗД при вагітності. Дуже часто жінки думають, що будь-випромінювання – це шкода для дитини. Це правильно, але тільки не у випадку ультразвукового дослідження.

Зачем нужно и как часто можно делать УЗИ при беременности

Дане обстеження обов’язково для всіх жінок, які заявили про свою вагітність. Як би не хотілося матусям захистити себе від ультразвукового обстеження, без його результатів не стане працювати жоден гінеколог, тому що на їх основі робляться висновки про стан плода, наявності патологічних змін.

Тільки ультразвуковим обстеженням можна визначити майбутній підлогу дитини та стан її організму.

При нормальному розвитку вагітності

В нормі за весь термін виношування плоду жінкам проводиться УЗД три рази. Цього цілком достатньо, щоб оцінити стан організму матері і дитини.

Для ультразвукового обстеження застосовуються два види датчиків: трансвагінальний і трансабдомінальний. Вагінальне дослідження проводять тільки на ранній стадії вагітності, при цьому датчик вводиться в піхву. Це єдиний спосіб на сьогоднішній день визначити вагітність на другому тижні.

Трансабдомінальне обстеження проводиться у першому, другому і третьому триместрах вагітності для визначення стану плода.

Багато жінок також переживають про те, чи не шкідливий гель для плода. Слід зазначити, що ніякої шкоди це засіб не надає. Воно є хімічно нейтральним, не містить нічого, крім компонентів, які підсилюють ковзання датчиків.

При ускладненій вагітності лікарі рекомендують проводити планове УЗД на:

 • 11-13-го тижня;
 • 21-23-го тижня;
 • 33-му тижні.

При виникли патологіях або складною вагітності

Не завжди вагітність протікає плавно і нормально. У багатьох випадках з різних причин у жінок виникають різні патології, які визначаються за допомогою УЗД. У тому випадку, якщо вагітність протікає важко, крім планових обстежень лікар може призначити процедуру ультразвукового обстеження на 6-й тижні після запліднення і на 36-38-му тижні перед пологами. Приписи до дослідження можуть бути самими різними – низьке предлежащие плаценти, неправильне положення дитини, обвиття пуповиною. За результатами лікарі роблять висновок про те, яким чином жінка буде народжувати – природно або із застосуванням операції кесарів розтин.

Іноді приписом для позапланового УЗД стають захворювання вагітних, наприклад, ангіна. При попаданні в організм жінки бактерій, що викликають дану хворобу, в головному мозку дитини з’являються невеликі кісти. Щоб простежити за їх формуванням і розсмоктуванням доктора призначають позапланове обстеження.

Позапланове ультразвукове дослідження в деяких випадках доводиться проводити навіть кілька разів на тиждень – наприклад, якщо є загроза викидня плода.

Основні приписи для проведення позапланового ультразвукового обстеження:

 • біль у нижній частині живота, кров’яні виділення на різних термінах вагітності, кровотечі;
 • багатоплідна вагітність;
 • загроза природного переривання вагітності;
 • аномалії у дитини або в організмі жінки;
 • інфекційні захворювання;
 • удари, травми;
 • наявність супутніх захворювань у вагітної;
 • порок серця у жінки (ця хвороба передається генетично, тому, щоб виключити можливість розвитку серцевих вад у дитини, призначається позапланове дослідження).

З кожним разом проведення УЗД при наявності патології буде призначатися повторно. Слід зазначити, що, якщо жінка починає відчувати якийсь дискомфорт під час вагітності, слід відразу звернутися в стаціонар для огляду і проведення УЗД. Таким чином, можна виключити можливі негативні наслідки, загибель плоду і вагітної жінки.

Чи шкідливе УЗД для здоров’я

Необхідно запам’ятати всім майбутнім породіллям: навіть якщо лікарі призначають позапланове обстеження, ніякої шкоди від ультразвукових хвиль не виходить. До речі, набагато шкідливіше вважаються хвилі, випромінювані мобільними телефонами. Часте УЗД при вагітності абсолютно нешкідливо.

При ультразвуковому обстеженні вплив хвиль мінімальний і ніяк не може відбитися на стані малюка.

Сьогодні вже є можливість зробити УЗД у трикратному і чотириразове вимірі. 3D ультразвукове обстеження дозволяє побачити реальну зовнішність дитини, а 4D – насолодитися відео, на якому малюк знаходиться в русі.

Коли проводять УЗД і до чого потрібно бути готовим

На питання про те, скільки разів можна робити УЗД вагітним, відповість лікар, коли проведе дослідження організму жінки і дитини. Ультразвукове обстеження може бути скринінговим або селективним. Скринінгові обстеження проводяться всіх без винятку вагітним у визначений термін. Основне завдання огляду – переконатися в тому, що відсутні які-небудь патологічні зміни у плода. Під час проведення процедури вимірюється зростання плоду, визначається, наскільки його зростання відповідає терміну, досліджуються матка, плацента, пуповина, навколоплідні води. З допомогою скринінгових досліджень проводять діагностику вагітності, визначають положення плода, можливе обвиття пуповиною.

Селективне обстеження призначається в тому випадку, якщо виникли підозри на патологію плода або зміни в організмі вагітної.

Можливість побачити свого малюка завжди приваблює батьків. При першій їх зустрічі на 11-13-й тижня мама вже може побачити крихітку в повному обсязі, оскільки зростання його ще зовсім малий. Але на цьому терміні вже видно ручки, ніжки, є можливість побачити, які маневри в животі здійснює малюк.

Якщо обстеження покаже, що патологій не виявлено, то таке дослідження пройде у встановлений стандартами термін. У деяких випадках на цьому етапі вагітності вже визначається стать майбутнього малюка, але ймовірність помилки становить 77%.

Наступне планове УЗД на 21-23-й тижні вже точно покаже підлогу, якщо дитина не «відвернеться», соромлячись, від лікаря. На цьому етапі за допомогою ультразвукового обстеження вже видно, як дитина підросла, як він відкриває рот або ссе пальчик. В цей раз лікар оцінює стан навколоплідних вод, передлежання плаценти, роботу всіх систем організму плода.

На останньому плановому УЗД на 33-му тижні дитини вже неможливо побачити цілком на екрані, тому що він значно виріс. Але його можна побачити за допомогою спеціального обладнання, можна навіть дізнатися, куди дивиться дитина і яким вираз його обличчя. Фахівцем у цей період визначається робота всіх органів, вага, ріст дитини, а також, що важливо, передлежання плоду. Якщо в ході УЗД буде встановлено, що він повернутий донизу сідницями, то лікар, який виконує дослідження, прийме рішення про проведення кесаревого розтину.

Ні в якому разі жінкам не можна відмовлятися від проведення процедури УЗД. Це єдиний і достовірний спосіб зберегти дитину, попередити можливі патології і підготуватися до того, щоб виправити вже існуючі відхилення у дитини після пологів. Звичайно, самостійно приймати рішення про проходження УЗД жінка не в праві. Скільки раз і коли буде проведено обстеження, призначає тільки дільничний гінеколог.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code