vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Надання першої допомоги при серцевій недостатності

Перша допомога при серцевій недостатності – це комплекс заходів щодо забезпечення нормального функціонування серця і постачання необхідною кількістю крові всіх органів і тканин. Саме такий клінічний синдром, коли серце з певних причин не може прокачувати в організм достатню кількість кисню і поживних речовин, називається серцевою недостатністю. Даний недуга є дуже актуальною проблемою сьогодення і може призвести до інвалідності або смерті. Більш часто він проявляється у жінок.

Оказание первой помощи при сердечной недостаточности

Види, причини та симптоми

Класифікація видів серцевої недостатності базується на критеріях її виникнення (рис. 1).

Найбільш поширеними підставами для виникнення і розвитку серцевої недостатності прийнято вважати гіпертензію (підвищений артеріальний тиск), клапанні вади, серцеві напади, ішемічну хворобу серця, запалення і ураження серцевого м’яза (міокарда). Саме коли уражене міокард не в змозі нормально перекачувати кров з лівого шлуночка серця, розвивається хронічна серцева недостатність. У такому разі настає кисневе голодування організму і людина скаржиться на підвищену втомлюваність, прискорене серцебиття, задишку, поганий сон. Цукровий діабет належить до захворювань, які збільшують ризик розлади серцево-судинної системи, безпосередньо вражають міокард і порушують функціонування лівого шлуночка, що спричиняє небезпеку бути підданим хронічній формі серцевої недостатності.

Малюнок 1. Класифікація видів серцевої недостатності.

Ураження артерій і аорти, яке зустрічається при гіпертензії, атеросклерозі і деяких інших хворобах, теж призводять до розвитку хронічної форми. Якщо міокард протягом тривалого часу перебував у стані підвищеного навантаження, наприклад, при артеріальній гіпертензії, він, як і інші м’язи, нарощує м’язову масу, що веде до аномального збільшення серця.

Інші симптоми проявляються в залежності від того, який відділ серця найбільш вражений. Крім вищезгаданих симптомів у хворого можуть виникати помутніння в очах, запаморочення, непритомність, хрипи в легенях, набухання вен і набрякання кінцівок, що супроводжується болем, збільшення печінки і наявність вільної рідини в черевної порожнини, блідість шкіри, посиніння кінцівок, найбільш віддалених від серця ділянок (пальці рук і ніг, губи).

Збільшення печінки, набряки кінцівок виникає, коли погано функціонує права сторона серця, а периферійні вени отримують приплив крові, що перевищує норму. При ураженні лівої сторони кров переповнює судинну систему малого кола кровообігу і серця і частково наповнює легені. Для цього випадку характерні аритмія, задишка, кашель, хрип, блідість або синюватий відтінок шкіри. В залежності від ступеня тяжкості цих симптомів можливий смертельний результат.

Перша допомога і лікування

Невідкладна допомога при виявленні гострої серцевої недостатності дуже важлива, щоб уникнути найгірших наслідків, тобто можливого летального результату. Після виклику швидкої допомоги або кардиореанимационной бригади негайно повинна бути надана перша медична допомога. Хворого слід зафіксувати в напівсидячому або сидячому положенні, забезпечивши нормальне кровопостачання всіх кінцівок, і, відкривши всі вікна і двері, забезпечити подачу свіжого повітря. На нижні кінцівки через 5-10 хвилин після попередньої фіксації положення пацієнту необхідно накласти джгути в області стегон, щоб виключити невеликий об’єм крові з кровообігу. Важливо зняти емоційне напруження, заспокоївши потерпілого максимально можливо. Ноги бажано опустити в гарячу воду.

При значенні верхнього артеріального тиску не нижче 90 мм рт.ст. за умови сприйняття організмом нітратів хворому можна дати під язик пігулку нітрогліцерину, що сприятиме розширенню судинної системи і покращує приплив крові до серця. Таблетки слід давати кожні 3 хвилини, але не більше 3-4 шт. Якщо артеріальна гіпертензія має високі показники і не піддається зниження з допомогою нітрогліцерину, рекомендується введення гіпотензивних препаратів, а саме нітропрусиду натрію. Препарат необхідно захистити від світла, щоб уникнути його розкладання і дуже повільно вводити внутрішньовенно.

При таких значеннях артеріального тиску і показана внутрішньовенна струменевий повільна інфузія гангліоблокатори пентамина (0,5-1,0 мл 5%-ного розчину в 10 мл 0,9%-ного розчину хлориду натрію під контролем артеріального тиску або бензогексоній (0,5-1,0 мл 2,5%-ного розчину)). Рекомендується введення від 2 до 8 мл 1%-ного фуросеміду.

Якщо значення артеріального тиску не перевищує 80 мм рт.ст. хворому необхідно повільно внутрішньовенно вводити розчин 200 мг дофаміну і 400 мл реополіглюкіну або 5%-ного розчину глюкози. Якщо тиск продовжує залишатися низьким, необхідно додати введення норадреналіну.

Нітрогліцерин і інші препарати можуть бути протипоказані хворому і призвести до погіршення його стану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code