vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Надання невідкладної допомоги при миготливої аритмії та методи лікування

При виникненні симптомів миготливої аритмії невідкладна допомога надається протягом наступних 48 годин. Чим швидше будуть вжиті заходи, тим краще. Необхідне й своєчасне купірування дозволяє уникнути подальших ускладнень у вигляді тромбозу і його наслідків. Можливий навіть летальний результат.

Оказание неотложной помощи при мерцательной аритмии и методы лечения

Коротка характеристика

Миготлива хвороба виражається електричною активністю передсердь із збільшенням частоти імпульсів від 200 до 700 в хвилину. Це поняття включає в себе порушення серцевої діяльності двома механізмами:

 1. Тріпотіння передсердь.
 2. Фібриляція передсердь.

Їх об’єднують за подібних ознак клінічного типу, що виявляються у хворого одночасно. При тріпотінні значно частішають скорочення передсердь, але при цьому відсутнє порушення скорочень шлуночків. Відмінною особливістю фібриляції є порушення координації скорочень передсердь, що викликає неправильний ритм скорочень шлуночків.

Найчастіше під миготливої хворобою мається на увазі саме фібриляція передсердь. Це порушення роботи серцевого м’яза може проходити в наступних формах:

 1. Пароксизмальна (переходить).
 2. Персистуюча.
 3. Постійна (хронічна).

Причини, симптоми та наслідки

Першими симптомами проявляється пароксизмальна форма. Напад триває не більше семи діб, часто в межах 24 годин. Він закінчується раптово, як і починається. В подальшому це може перейти в постійну форму. У деяких хворих встановлення хронічної форми можливо після кількох нападів мерехтіння, а в інших протягом усього життя спостерігаються лише короткочасні прояви. Від стану серцевого м’яза і особливостей організму в цілому залежить час переходу хвороби з однієї форми в іншу.

Ознакою виникнення пароксизмальної аритмії є відчутний поштовх в ділянці серця, який переходить у прискорене серцебиття. Цьому супроводжують слабкість, задишка, відтік крові від шкірних покривів, внутрішнє тремтіння і надмірна пітливість. Якщо паралельно у хворого відбувається порушення кровообіг мозку, то можлива короткочасна втрата свідомості. Крім цього, можуть виникнути нудота, пітливість, метеоризм. Вперше сталася аритмія не потребує медикаментозної корекції, вона короткочасна. Симптоми можуть виникнути в стані спокою, але найчастіше викликані провокуючими чинниками, такими як куріння, стрес, надлишкова фізична активність.

Крім факторів, що дають поштовх до початку нападу, існують захворювання, які сприяють погіршенню стану серцевого м’яза і збільшують ймовірність виникнення аритмії:

 1. Захворювання серця.
 2. Зміна кількості калію, магнію, кальцію в крові.
 3. Розлад нервової системи.
 4. Порушення функціональності щитовидної залози.
 5. Дія токсинів (алкоголь, нікотин, лікарські препарати).

Не завжди лікар з точністю може визначити, які причини стали приводом для розвитку хвороби.

Пароксизм сам по собі не небезпечний, але здатний викликати серйозні наслідки. Насамперед, це можуть бути тромбоемболічні ускладнення. При фібриляції відбувається застій крові в передсердях з-за їх неефективного скорочення. Це провокує утворення тромбів, які можуть відірватися і з кровотоком пройти в артерії. Закупорка артерії може викликати інфаркт органу, який вона живить. Найбільш часто тромби переміщуються до судинах головного мозку, перекривають кровоплин і викликають ішемічні інсульти. Для хворих з фібриляцією передсердь вкрай важливим є прийом препаратів, що перешкоджають утворенню тромбів.

Крім тромбоемболії може виникнути хронічна серцева недостатність. Це відбувається із-за перевантаження серця через його неефективну роботу. Камери серця розтягуються, знижується кров’яний тиск, що викликає порушення кровообігу.

Навіщо звертатися до лікаря

Купірувати симптоми фібриляції передсердь, описаних вище, необхідно як можна швидше, максимум протягом двох діб. Допомога надається лікарем шляхом введення внутрішньовенно найбільш ефективних препаратів новокаїнаміду або кордарону, тому краще викликати лікаря додому. Можуть використовуватися і інші препарати на розсуд лікаря, дають менш виражений ефект. Якщо перша доза препарату не мала потрібного ефекту, то медики можуть використовувати електричну кардіоверсію. Серцевий ритм відновлюється шляхом нанесення імпульсного електричного розряду в області серця. Також показаннями до застосування такої процедури можуть бути:

 1. Виникнення гострого коронарного синдрому.
 2. Непереносимість антиаритмічних препаратів або протипоказання до їх застосування.
 3. Прояв аритмії на тлі яскраво вираженої артеріальної гіпотензії та прогресуючої серцевої недостатності.
 4. Ефективне застосування кардиоверсии раніше.

Перед процедурою пацієнта готують протягом декількох днів, скасовуючи діуретики і серцеві глікозиди, додатково призначають внутрішньовенні ін’єкції калію, інсуліну і глюкози в сумішах.

На тлі проведення заходів по відновленню серцевого ритму може виникнути необхідність застосування антикоагулянтів для контролю згортання крові, адже найбільш небезпечним наслідком нападу є подальше тромбоутворення.

Після того як усунена тахіаритмія призначаються препарати, що запобігають виникненню подібних випадків у майбутньому. При хронічних формах необхідний постійний прийом блокаторів адреналіну, дигоксину, кальцію, варфарину. Препарати призначаються для підтримання нормального серцевого ритму, регуляції артеріального тиску, зменшення частоти скорочень серця, перешкоджання утворення тромбів і харчування м’язи. Обов’язково необхідно максимально точно виявити причину розвитку хвороби і усунути її.

Хірургічне втручання в роботу серця при фібриляції передсердь проводиться рідко, зазвичай буває достатньо лікарських препаратів і малоінвазивних методів (електрична кардіоверсія, різні види деструкцій). Але все ж таке втручання має місце бути в таких формах:

 1. Операція на відкритому серці (проводиться переріз або видалення патологічних ділянок провідної системи, за рахунок чого відбувається купірування тахіаритмії).
 2. Установка електрокардіостимулятора (штучний водій ритму).
 3. Імплантація кардіовертера-дефібрилятора.

Профілактика і народна медицина

Відсутність нікотину і алкоголю буде запорукою успіху. Необхідно пам’ятати про рухової активності, ходити пішки, робити зарядку. Дуже важливо уникати переїдання, це дратує блукаючий нерв. Що, в свою чергу, пригнічує функції синусового вузла, де виникають серцеві імпульси.

Дотримання дієти допоможе наситити серцевий м’яз тільки необхідними речовинами. Виключіть з раціону тваринні жири, наситьте харчування морепродуктами, рибою, фруктами, овочами, горіхами і рослинними жирами. Отримуючи всі необхідні компоненти, серце буде вірно служити все життя, і ви заощадите на лікуванні чимало засобів.

Можна користуватися методами нетрадиційної медицини, починаючи зі стимуляції точок на тілі, які відповідають за роботу серця і закінчуючи трав’яними зборами, які можна знайти в будь-якій аптеці. Їх краще чергувати кожні 1,5-2 місяці для уникнення звикання. До травам, допомагає нормалізувати артеріальний тиск і серцевий ритм, відносяться м’ята, глід, собача кропива, валеріана, меліса. Проводити фітотерапію необхідно тільки після узгодження з лікарем, щоб уникнути алергічних реакцій і погіршення стану.

Найкраще підтримують здоров’я натуральні соки з моркви, буряка і редьки, печена картопля і сухофрукти, особливо курага і інжир. Включення в раціон цих продуктів позбавить від прийому додаткових вітамінів.

Своєчасно надана допомога при нападах аритмії і грамотне лікування допоможуть хворому позбутися такого складного захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code