vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Молочниця у чоловіків: причини, симптоми, лікування

Всі представники роду Candida вважаються умовно-патогенними, в нормальних умовах не приносять шкоди здоров’ю. Тільки у разі порушення загального і місцевого імунітету існує ймовірність розвитку грибкової інфекції, тобто так званої молочниці. Захворювання у чоловіків розвивається значно рідше, чим у жінок. Хвороба пов’язана з анатомо-функціональними особливостями будови статевих органів.

Клінічна картина кандидозу у чоловіків включає в себе появу свербіння і печіння в області зовнішніх статевих органів, почервоніння голівки і крайньої плоті. Також виникають болі при сечовипусканні і статевих контактах, а з’являється білий нальот на головці статевого члена. Лікування кандидозу комплексне та поетапне. Медикаментозна терапія заснована не тільки на позбавленні від мікроорганізмів, але і на усуненні факторів, а також терапії основних захворювань, що призводять до імунних порушень.

1

Як розвивається захворювання?

Грибок Candida albicans (кандида альбіканс) входить до складу нормальної мікрофлори порожнини рота, статевих органів здорових чоловіків і жінок, а також товстої кишки. В нормальних умовах цей мікроорганізм не здатний викликати грибкове захворювання. Патологічний процес розвивається на тлі порушення бактеріального балансу внаслідок дії того чи іншого агресивного фактора.

За останніми епідеміологічними даними встановлено, що розглянутий грибок потрапляє до організму в перший рік життя людини. Деякі дослідники стверджують, що сліди Candida albicans були виявлені в навколоплідній рідині, плаценті і навіть пуповині. Цей факт вказує на можливість приєднання кандиди безпосередньо в ході проходження плоду по родових шляхах.

Найбільш часто молочниця виникає в області геніталій. Хлопці менш схильні до розвитку цього захворювання, чим дівчата. Навіть після статевого контакту з жінкою, хворою молочницею, імунна система чоловіка протистоїть зростанню грибка, перешкоджаючи розвитку інфекції.

Поява молочниці у чоловіків з яскраво вираженою клінічною картиною, а також з ускладненим перебігом свідчить про наявність того чи іншого фактора, що поглиблює симптоматику. Це імунодефіцит різної етіології, захворювання ендокринної системи, зміна способу життя.

2

Етіологія

Головний етіологічний фактор розвитку кандидозу – дріжджеподібний грибок Candida albicans. Однак сам по собі викликати молочницю він не може, оскільки корисні мікроорганізми придушують ріст candida, перешкоджаючи його патогенному впливу на чоловіче здоров’я.

Захворювання розвивається при наявності певних тригерних факторів, здатних запустити протягом процесу:

 • хронічний стрес або надзвичайна стресова ситуація;
 • переохолодження або перегрівання;
 • гіпо – і авітаміноз;
 • гіпергідроз (підвищена пітливість);
 • метаболічні захворювання (цукровий діабет I і II типу, гіпо – і гіпертиреоз, ожиріння і т. д.);
 • онкологічні патології;
 • різка зміна кліматичних умов;
 • неправильне харчування;
 • тривалий прийом антибактеріальних та інших лікарських препаратів.

Вищеназвані фактори не є етіологічними, оскільки самі по собі не здатні викликати грибкову інфекцію. Але їх наявність створює сприятливі умови для протікання різних захворювань, включаючи молочницю.

Найбільш важливими факторами, на фоні яких з’являється кандидоз, вважаються:

Група факторів Вплив на розвиток захворювання
Стрес, гіпо – і авітамінози Психоемоційні порушення, тривалий дефіцит вітамінів та інших необхідних для організму речовин, переїзд в регіон з іншими кліматичними умовами призводять до того, що імунітет стає нездатним боротися з багатьма проблемами, включаючи патогенну дію грибка
Метаболічні порушення Порушення обміну речовин, гормональні збої, збільшення маси тіла вище норми сприяє створенню відповідного середовища для розмноження і росту грибів в області статевих органів, внаслідок великої кількості шкірних складок і великої кількості статевих залоз у них.

Переважання високовсвоюємих вуглеводів у звичному раціоні, формування інсулинорезистентості при цукровому діабеті, при якій інсулін – гормон, який бере участь у нормальному обміні глюкози – перестає виконувати свою функцію. Наслідком цього є збільшення концентрації глюкози в крові чоловіка. Глюкоза — основне джерело живлення як для людини, так і для багатьох мікроорганізмів, включаючи грибок Candida albicans

Дисбактеріоз Дисбактеріоз є патологічним станом, що характеризується порушенням якісного і кількісного складу нормальної мікробної флори. Найчастіше він виникає внаслідок тривалого і/або некоректного призначення лікарських препаратів антибактеріальної дії.

У випадку наявності будь-якої бактеріальної інфекції лікар призначає антибактеріальні засоби, які бувають вузького і широкого типів дії. В ідеальних умовах проводиться бактеріальний посів для виявлення збудника. Потім призначають антибіотики вузького спектра дії, спрямовані на усунення обмеженого числа видів бактерій.

Однак, в деяких ситуаціях ідентифікувати збудника інфекції не представляється можливим. У такому випадку лікар призначає антибактеріальні препарати широкого спектру дії, здатні знищувати цілу низку різноманітних бактерій. В результаті, крім хвороботворних мікроорганізмів також знищуються корисні, що перешкоджають росту колоній патогенних. Така ситуація призводить до дисбалансу мікрофлори – дисбактеріозу.

Крім того, дисбактеріоз часто розвивається у осіб, що приймають антибактеріальні препарати при самолікуванні, не розбираючись в особливостях їх фармакологічної дії.

При необхідності призначення антибіотиків широкого спектру дії для запобігання розвитку молочниці призначаються пробіотики – комплекс корисних бактерій, необхідних для відновлення балансу мікрофлори

Незахищений статевий контакт з інфікованою жінкою Є однією з головних причин виникнення молочниці.

З епідеміологічної точки зору, кандидозний вагініт є найбільш поширеним гінекологічним запальним процесом. При гострій формі захворювання ведення статевого життя суворо забороняється. Медикаментозна терапія призначається обом партнерам одночасно з метою профілактики реінфікування.

У разі нехтування рекомендаціями при статевих контактах між жінкою з хронічним кандидозом і здоровим чоловіком, останній нерідко стає безсимптомним носієм бактеріальної інфекції. При наявності тих чи інших факторів колонії грибків призводять до розвитку інфекційних захворювань сечовидільної системи: уретриту, кандидозного баланопоститу і інших патологій.

У групі ризику знаходяться чоловіки, які займаються анальним сексом без використання презервативів

Основними причинами виникнення молочниці у чоловіків є дисбаланс мікрофлори і зараження урогенітальним кандидозом внаслідок незахищеного статевого контакту.

3

Клінічна картина

Симптоми кандидозу у чоловіків не проявляються приблизно в 15% випадків. Припустити носійство грибкової інфекції можливо при періодично виникаючих рецидивах кандидозного вагініту у партнерки. У такому випадку необхідно звернутися за спеціалізованою медичною допомогою і пройти спільний курс лікування.

При виникненні запального процесу спостерігаються наступні симптоми:

 • гіперемія (почервоніння) шкіри геніталій і пахової області;
 • наявність таких елементів ураження, як ерозії і виразки, сліди від розчісувань;
 • свербіж, печіння і набряк геніталій, області заднього проходу;
 • наявність білуватого сирнистого нальоту в області шкірних покривів і слизових оболонок.

Прояви кандидозу у чоловіків безпосередньо залежать від ступеню тяжкості захворювання:

 1. 1. При легкому ступені пацієнт скаржиться на дискомфорт в області статевих органів під час статевого акту і після нього, появу незначного нальоту, який виглядає як невеликі білі крупинки.
 2. 2. У важкому випадку відзначають ознаки вираженого запалення з гнійним виділенням. Почуття дискомфорту змінюється больовими відчуттями. Біль і печіння спостерігаються при сексуальних контактах, сечовипусканні та ін. Поверхня статевого члена вкрита рясним нальотом білувато-жовтого кольору з характерним запахом кислого молока.

При відсутності своєчасного надання медичної допомоги грибкова інфекція вражає більш глибоко розташовані органи сечостатевої системи, що тягне за собою зміну характеру клінічної картини.

Кандидозні ураження сечостатевої системи чоловіка виражаються наступними формами захворювання:

Захворювання Опис Зображення
Кандидозний баланопостит Включає в себе запалення головки статевого члена – баланіт – і крайньої плоті – постит.

Клінічно виражається в появі гіперемії, набряку та білуватого пластівчастого осаду в області головки пеніса. Біль супроводжується печінням і сверблячкою. Статевий контакт провокує виникнення дискомфорту і больових відчуттів. Наліт грибкового походження відрізняється сирною консистенцією і запахом кислого молока

Кандидозний уретрит Виникає при ураженні грибком слизової оболонки уретри – сечовипускального каналу.

Цей клінічний варіант зустрічається відносно нечасто. Збудники інфекції вимиваються сечею, однак при дефекті імунної системи або під впливом інших факторів уретрит все ж виникає.

Клінічна картина характеризується частими позивами до сечовипускання, що супроводжуються болем, печінням. Ранкове сечовипускання нерідко супроводжується виділенням невеликої порції слизу з білими включеннями.

При проникненні грибка Candida albicans до сечовипускального каналу суттєво збільшується ризик розвитку ускладнень, при яких уражаються близько розташовані органів: сечовий міхур, нирки, передміхурова залоза

Кандидозний цистит Піднімаючись вище, кандида вражає слизову оболонку сечового міхура, сечоводів і нирок. Даний патологічний стан протікає на тлі погіршення самопочуття пацієнта і загальної інтоксикації організму. Виникають слабкість, сонливість, знижується концентрація уваги і працездатність, з’являється головний біль, температура тіла підвищується до субфебрильних (37°С до 37,9°С) і фебрильних (38°С до 39°С) значень. Виникають болі в попереку і внизу живота.

Дана форма генітального кандидозу рідко провокується виключно грибковою флорою. У більшості випадків мікрофлора включає в себе різні мікроорганізми, здатні викликати захворювання, що передаються статевим шляхом, кишкову паличку, найпростіші та ін.

При появі будь-якого з вищеописаних симптомів кандидозу чоловікові слід якомога швидше звернутися за спеціалізованою медичною допомогою. Лікар-уролог ретельно збирає анамнез життя і хвороби пацієнта, бере на мікробіологічний аналіз уретральний мазок або виділення з препуціального мішка, що є шкірною складкою крайньої плоті. Мікроскопічне дослідження матеріалу проводиться з метою визначення дійсного збудника захворювання.

4

Ускладнення

У важких випадках грибок здатний потрапляти до кровотоку, що призводить до розвитку кандидозноного сепсису – життево-загрозливого стану. Ця ситуація вимагає невідкладної медичної допомоги. Якщо прояви молочниці у чоловіка виникли на шкірних покривах або слизових оболонках, то це свідчить про дефіцит імунних сил організму. Існує ймовірність попадання грибка в кровоносне русло. Допомога в спеціалізованому стаціонарі включає внутрішньовенне введення системних протигрибкових препаратів, спрямованих на знищення збудника.

У разі виявлення проявів кандидозу статевих органів чи порожнини рота у чоловіків з імунодефіцитом будь-якого походження в анамнезі, пацієнти госпіталізуються з метою запобігання поширення грибка по всьому організму.

До факторів ризику, здатним призвести до генералізації грибкової інфекції відносять:

 • вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) і синдром набутого імунодефіциту (СНІД);
 • цукровий діабет I і II типів;
 • прийом цитостатичних та імунодепресивних препаратів, наприклад, після трансплантації якого-небудь органу;
 • хіміо – і променева терапія, що призначається при злоякісних новоутвореннях;
 • наявність центрального венозного катетера, використовуваного для внутрішньовенного введення лікарських засобів або для здійснення гемодіалізу пацієнтам з хронічною нирковою недостатністю.
5

Терапія

Лікування кандидозу комплексне. У разі відсутності ускладнень, а також якщо кандидоз не набуває генералізованого характеру, медикаментозна терапія здійснюється в домашніх умовах.

Залежно від ступеня вираженості клінічної картини та тривалості захворювання, у схемі лікування застосовуються місцеві і загальні протигрибкові засоби. Терапія призначається і статевому партнеру. Рекомендується дотримання гігієни статевих органів, дієта для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.

Таблиця недорогих та ефективних лікарських препаратів, що застосовуються при лікуванні кандидозу.

Тип лікування Опис Зображення
Місцевий Місцеві лікарські препарати випускаються у формі мазей і кремів. До їх складу входять наступні антимікотичні компоненти:

 • клотримазол;
 • натаміцин;
 • міконазол.

Перед нанесенням лікарських складів слід обробити уражену область антисептичним засобом (наприклад, водним розчином хлоргексидину біглюконату 0,005%), а потім ретельно просушити ватним диском. Після цього необхідно масажними рухами втерти невелику кількість мазі. Застосування місцевих засобів здійснюється в середньому 2-3 рази на добу протягом 10-14 днів з наступною десятиденною перервою

Загальна При легкому ступені перебігу захворювання виявляється достатньо застосування топічних лікарських засобів. В іншому випадку призначаються загальні антімікотікі у формі таблеток.

До найбільш ефективних протигрибкових препаратів загального типу дії відносять:

 • флуконазол;
 • ітраконазол

При рецидивуючому перебігу кандидозу курс прийому лікарських засобів здійснюється меншими дозуваннями, але з щоденним прийомом таблетованих форм препаратів. Після стихання активної фази призначають профілактичне лікування протягом декількох місяців.

Самостійний прийом протигрибкових препаратів без консультації з лікарем призводить до формування стійкості збудника до ліків, внаслідок чого той чи інший засіб перестає діяти. А спектр протигрибкових засобів відносно невеликий.

Клінічні прояви молочниці у чоловіків зникають досить швидко за короткий часовий проміжок. Припиняти прийом медикаментів до терміну, встановленого лікарем, категорично заборонено, оскільки існує великий ризик хронізації процесу.

5.1

Як позбутися від хронічного кандидозу?

При хронізації патологічного процесу постійно проводити лікування за допомогою лікарських препаратів недоцільно. Для того, щоб ефективно впоратися із захворюванням, потрібно усунути сприятливі умови для розвитку грибка. Чоловікові необхідно дотримуватися наступних нескладних правил:

Рекомендація Опис
Переглянути статеву поведінку Слід відмовитися не тільки від випадкових статевих зв’язків, але і від сексу з постійним статевим партнером, зважаючи на небезпеку реінфікування.

Надалі показано використання презервативів при кожному статевому акті

Скорегувати раціон Так як глюкоза є улюбленою їжею для кандид, слід обмежити вживання високовуглеводистої їжі: борошняних виробів, шоколаду, хлібо-булочних та макаронних виробів, картоплі. Аналогічні продукти тимчасово виключаються з дієти.

Перевага віддається їжі з високим вмістом клітковини (капуста, свіжа зелень, морква і інші овочі в сирому вигляді).

Для відновлення нормальної мікрофлори до раціону необхідно включити кисломолочні продукти (сир, кефір, кисле молоко, йогурти, тан і айран). До їх складу не повинні входити штучні добавки і консерванти.

Молочнокислі продукти допоможуть відновити нормальну мікрофлору кишечника.

Виключити зі звичного раціону слід жирну і смажену їжу, мариновані, копчені продукти з великою кількістю спецій, спиртні напої

Вжити заходів щодо усунення дисбактеріозу При дисбактеріозі спостерігається загибель лактобактерій, що контролюють ріст патогенної мікрофлори, зокрема, грибка candida.

При появі таких симптомів з боку шлунково-кишкового тракту, як запори, проноси, метеоризм та інші, слід пройти обстеження у лікаря-гастроентеролога, який призначить відповідне дієтичне та медикаментозне лікування

Зробити активні дії для зміцнення імунітету
 • дотримання режиму роботи і відпочинку;
 • профілактика ВІЛ/СНІДУ та інших вірусних захворювань;
 • прийом вітамінних комплексів у весняно-літній період
Дотримуватись правил інтимної гігієни
 • слід відмовитись від тісної білизни і штанів;
 • віддавати перевагу одягу з натуральних матеріалів;
 • щодня приймати водні процедури;
 • уникати випадкових статевих контактів;
 • завжди використовувати презервативи з партнеркою, яка страждає хронічною формою кандидозу
5.2

Народна медицина

Лікування кандидозу народними засобами засноване на місцевому застосуванні і вживанні продуктів, що мають виражену протимікробну і протигрибкову дію.

Назва Опис Способи приготування і використання
Часник Містить фітонциди – особливі біологічно активні речовини, які надають протимікробну і протигрибкову дію Для приготування часникової води слід розчавити пару зубчиків часнику і залити 500 мл гарячої води. Дати настоятися протягом однієї години. Приймати всередину натщесерце тричі на добу.

Часникова олія готується наступним чином: 5 зубчиків часнику подрібнюються ножем або пресом для часнику, після чого змішуються з 20 мл рафінованої соняшникової олії. Олія зберігається в холодильнику, наноситься на чисту шкіру ватним тампоном вранці і ввечері

Календула Використовується для інтимної гігієни як антисептичний і протизапальний засіб 2-3 ложки квіток календули заливають 500 мл окропу, після чого отриманий настій повинен постояти в темному прохолодному місці 30-40 хвилин. Ватним тампоном засіб наносять на область геніталій
Сода Використовується для зняття дискомфорту і свербіння в ураженій області 1 чайну ложку соди треба змішати з 1 літром теплої води. Наносити на уражені ділянки тіла перед використанням кремів або мазей, чи в якості самостійного засобу
Лимон, мед, цибуля Стимулюють імунітет, перешкоджають подальшому поширенню кандиди Лимонний сік, мед і ріпчасту цибулю змішують в пропорції 2:1:1. Суміш ретельно перемішується, приймається всередину тричі на день перед прийомом їжі

Лікування кандидозу народними засобами розглядається як доповнення до основної медикаментозної терапії і проводиться тільки після консультації з лікарем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code