vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Методи проведення УЗД маткових труб

У сучасній клінічній гінекології УЗД маткових труб (гістеросальпінгоскопія) є одним з найбільш доступних та інформативних методів дослідження ряду жіночих захворювань, зокрема – безпліддя з жіночого фактору.

Методы проведения УЗИ маточных труб

Метою діагностики є дослідження прохідності фаллопієвих труб, але крім цього фактора виявляють порушення і патології шийки матки.

Види УЗД маткових труб

На сьогоднішній день УЗД маткових труб проводиться за двома методиками:

 1. Трансабдомінальне УЗД – метод дослідження, що проводиться через передню стінку очеревини. Цей вид діагностики, як правило, призначається для первинного огляду і встановлення діагнозу, він досить інформативний, але може мати деякі недоліки. Наприклад, при дуже щільному підшкірному жировому прошарку у жінки інформація може бути недостовірною. У такому разі для одержання достовірної інформації про стан маткових труб призначають трансвагінальне УЗД.
 2. Трансвагінальне УЗД – спосіб діагностики, при якому в піхву жінки вводиться спеціальний датчик. Вагінальний датчик має конструкцію, яка повністю відповідає анатомічній будові піхви – 3 см в діаметрі, близько 12 см в довжину. Висока інформативність ультразвукового дослідження вагінальним методом забезпечується близькістю датчика до органів.

Обидва методи застосовуються для дослідження широкого спектра патологій сечостатевої системи та органів малого тазу.

Дослідження прохідності маткових труб і матки має деякі відмінності від інших видів УЗД. Для діагностики фаллопієвих труб застосовується спеціальний розчин, який вводять у піхву жінки. Цей розчин є контрастною речовиною, яка добре проглядається на моніторі. Це дозволяє оцінити ступінь просвіту кожної труби.

Як проводиться ультразвукова діагностика маткових труб

Відповідь на питання, як роблять УЗД маткових труб, залежить від методу дослідження. Традиційне абдомінальне УЗД вимагає підготовки, в деяких випадках протягом декількох днів. Етапи підготовки:

 1. Необхідно провести попередні лабораторні дослідження крові, сечі і мікрофлори шийки матки для виявлення або виключення гострих інфекційних і запальних процесів. При наявності запалення в сечостатевій системі УЗД відкладається, так як процедура може посилити патологічний процес.
 2. За 2-3 дні до проведення діагностики необхідно почати дотримуватися дієти, яка знижує рівень газоутворення в кишечнику. Процеси бродіння і гази в кишечнику знижують ефективність дослідження, ускладнюють доступ сигналу до органів. В харчуванні слід уникати свіжих овочів, ягід і фруктів, бобових, молока, чорного хліба, гострих, копчених, жирних і смажених страв, газованих і алкогольних напоїв.
 3. Незадовго до проведення процедури необхідно наповнити сечовий міхур.
 4. У деяких випадках, при схильності до запорів і підвищеного газоутворення в кишечнику, напередодні діагностики потрібно зробити клізму, а перед проведенням дослідження прийняти препарат, що усуває гази.

Для проведення вагінального УЗД необхідно лише провести лабораторні дослідження. Інших підготовчих заходів не передбачається.

При будь-якому з проведених методів УЗД прохідності маткових труб жінка лягає спиною на кушетку або гінекологічне крісло. Їй вводять контрастну речовину через одноразовий катетер.

При абдомінальному УЗД живіт пацієнтки змащується спеціальним гелем, який покращує прохідність ультразвукових хвиль. Потім лікар досліджує датчиком нижню частину живота. Він виводить на екран монітора матку і фаллопієві труби. За характером протікання рідини фахівець може судити про ступінь прохідності маткових труб.

При використанні вагінального методу на датчик одягають презерватив, який зверху покривають гелем. Після цього датчик вводиться в піхву, а на екран виводиться область дослідження. Якщо рідина протікає в матку через труби безперешкодно – прохідність не порушена. У разі скупчення розчину в одній або обох трубах можна говорити про часткову або значну міру непрохідності.

Ультразвукова діагностика маткових труб може проводитися в період з 5 по 20 день циклу. Найбільш інформативною вона вважається на 9-12 день циклу, тобто перед овуляцією.

Патології, при яких призначають УЗД маткових труб

УЗД перевірка прохідності маткових труб найчастіше проводиться при діагностиці та виявленні причин первинного і вторинного безпліддя. Як свідчить медична статистика, трубно-перитональне безпліддя зустрічається у третини пар, які не можуть зачати дитину. Приводом для призначення процедури також є наступні фактори:

 • нерегулярність або відсутність менструацій;
 • підозра на хронічне уповільнене запалення матки або придатків;
 • болі у нижній ділянці живота неясного генезу;
 • перенесені статеві інфекції, які можуть ускладнюватися спайковим процесом.

Протипоказання до процедури

Для будь-якого методу дослідження протипоказаннями служать:

 • менструація;
 • маткова кровотеча;
 • запальний процес сечостатевої системи в стадії загострення;
 • наявність бактеріальних і вірусних інфекцій;
 • онкологічні захворювання.

Ультразвукове дослідження прохідності маткових труб є одним з найбільш затребуваних видів діагностики. Він дозволяє виявити причини безпліддя, діагностувати патології – запалення фаллопієвих труб (сальпінгіт), новоутворення і порушення анатомічної структури придатків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code