vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Лейкоцити в спермограмі у чоловіків: проведення дослідження, розшифровка, лікування

Лейкоцити в спермограмі у чоловіків здатні призвести до небажаних наслідків. Патологічний ознака часто стає випадковою знахідкою при обстеженні з приводу довгого бездітного періоду у сімейних пар. Причиною підвищення можуть стати різні захворювання, багато з яких пов’язані із запаленням. Тривалий перебіг патології призводить до розвитку незворотних змін, у тому числі до стійкого безпліддя і порушення потенції. Необхідно комплексне і повноцінне лікування.

1

Лейкоцити в спермограмі у чоловіків

Серед чоловіків, які страждають безпліддям, у 20% діагностується лейкоспермия (високий вміст лейкоцитів в насінної рідини). Велика кількість цих клітин свідчить про наявність запального процесу в сечостатевій сфері. Захворювання, що викликають запалення, можуть протікати безсимптомно, аналіз на спермограму дозволяє їх виявити. З профілактичною метою дослідження не проводиться, зазвичай здійснюється при плануванні дитини або тривалому бездетном періоді, коли порушення мають виражений характер.

Спермограма – це один з методів діагностики, який включає в себе мікроскопічний аналіз сперматозоїдів, макроскопічний, хімічний та фізичний аналіз сім’яної рідини і вивчення її клітинного складу.

З допомогою спермограми можна оцінити здатність до зачаття,стан здоров’я репродуктивної системи і запідозрити наявність супутніх захворювань.

Проводиться аналіз після статевого утримання тривалістю не менше чим 2-3 діб і не більше тижня. Перед збором матеріалу необхідно спорожнити сечовий міхур. Зібраний еякулят слід помістити в стерильну ємність. Транспортування має бути в умовах кімнатної температури. Дослідження здійснюється не пізніше 30-40 хвилин після збору біоматеріалу.

Спочатку визначаються макроскопічний вигляд – колір, прозорість, наявність домішок, запах, консистенцію, кількість еякуляту. При значному підвищенні лейкоцитів ці показники мають тенденцію до змін. При мікроскопії звертають увагу на концентрацію сперматозоїдів, їх форму, будову, кількість, рухливість, наявність в спермі інших елементів, таких як еритроцити, лейкоцити, епітеліальні клітини та інші.

Розшифровка аналізу:

Показник Норма Зміни при збільшенні лейкоцитів
Кількість 2-6 мл Не змінюється або незначно збільшується
Колір Білий, сіруватий, жовтуватий Сірий, мутний, при приєднанні бактеріальної флори – зеленуватий, коричневий
Кислотність 7,3-7,8 Не змінюється
Час розрідження До 60 хвилин Збільшується до двох разів
В’язкість Діаметр сформованої краплі до 0,5 см Збільшується до 0,8-0,9 см
Кількість сперматозоїдів в 1 мл 20-120 млн Не більше 60 млн
Морфологія Кількість нормальних сперматозоїдів більше 20% Знижується
Живі сперматозоїди Більше 50% Знижується
Лейкоцити Не більше 3-4 клітин в полі зору (завжди присутні) Підвищена кількість – суцільне бачення в полі зору
Еритроцити Відсутні Не змінюється

Підвищення лейкоцитів не залишає без спотворення практично ні один показник, що характеризує якість насінної рідини. При деяких патологіях можливо навіть присутність еритроцитів і зміна кислотності середовища.

Багато залежить від тривалості перебігу захворювання, так як в гострому періоді показники можуть залишатися нормальними і тільки при наростанні реакції організму у відповідь на запалення будуть зазнавати зміни.

2

Причини підвищення рівня лейкоцитів

Причини лейкоспермии наступні:

 • уретрит;
 • цистит;
 • простатит;
 • запалення органів мошонки;
 • везикуліт.

Нетривалий поява лейкоцитів у спермограмі у чоловіків асоційоване зі зниженням імунітету на тлі хвороби або після тривалого прийому антибіотиків широкого спектру дії. Показник самостійно приходить в норму і при проведенні контрольного аналізу вже не діагностується.

Стабільне і незначне підвищення до 10-15 лейкоцитів у полі зору зустрічається при систематичному перевтомі, після переохолоджень та при зловживанні алкогольними та наркотичними речовинами.

2.1

Уретрит

Являє собою запалення сечовипускального каналу. Виникає внаслідок ураження слизової оболонки уретри інфекційними агентами специфічної (хламідіоз, гонорея, трихомоніаз) або неспецифічної (ентерококи, стафілококи) природи. Зустрічається і неінфекційне ураження, наприклад, при установці катетерів.

Проявляється печінням, болем і різями при сечовипусканні, виділеннями переважно у ранковий час. Відчуття можуть іррадіювати в мошонку, промежину.

Характер виділень:

Флора Виділення
Неспецифічна Прозорі, рясні, з неприємним запахом
Гонококи Білі гнійні виділення у великих кількостях
Хламідії Слизово-гнійні, з неприємним запахом
Трихомонади Рясні, зеленуваті, пінисті з неприємним запахом.

2.2

Цистит

Це запалення сечового міхура. З’являються помилкові, імперативні позиви на сечовипускання, болі внизу живота з іррадіацією в промежину, зовнішні статеві органи.

Механізм розвитку такий же, як і при уретриті.

2.3

Простатит

Причинами запалення простати стають інфекції, що асоційовані з золотистим стафілококом, энтерококком, клебсиелл, кишковою паличкою та іншими бактеріями.

Характеризується болями в промежині, крижах, прискореним болючим сечовипусканням. У більш запущених випадках відходження сечі утруднено аж до припинення, підвищується температура тіла до 38-40 С, наростають головний біль, зниження апетиту, озноб, слабкість.

2.4

Запалення органів мошонки

Епідидиміт – запалення придатка яєчка, орхіт – самого яєчка, деферентит – сім’явивідної протоки. Етіологія – специфічна і неспецифічна флора.

Характеризується сильними болями в мошонці, спостерігається іррадіація в крижі, промежину, збільшується розмір мошонки, виникає гіперемія шкіри, її ущільнення, набряклість, болючість при пальпації, лихоманка, озноб, головний біль, слабкість.

2.5

Везикуліт

Це запалення насінних бульбашок. Етіологія – інфекційні агенти, гіподинамія, надмірна статева активність або статева стриманість, травми органів малого тазу і мошонки.

Проявляється різким підйомом температури тіла, виникає слабкість, головний біль, дискомфорт і біль в області малого тазу, особливо при сечовипусканні і еякуляції, в спермі відзначаються іноді домішки крові.

3

Наслідки для чоловічого здоров’я

Інфекційний процес, про який говорить наявність великої кількості лейкоцитів у спермограмі, може викликати такі явища:

 1. 1. Утворення спайок в сім’явивідних канальцях, що пізніше причиною безпліддя – утруднюється вихід сперматозоїдів.
 2. 2. Мутація сперміїв на генетичному рівні, що спричинить за собою внутрішньоутробний розвиток аномалій у плода.
 3. 3. Формування хронічних хвороб статевої системи.
 4. 4. Пригнічення потенції і еректильної функції.

В період загострення або при ускладненні патологічного процесу наростає синдром інтоксикації, не виключено переродження в онкологічні захворювання, іноді зростає ризик розвитку кровотеч. В екстрених випадках показано видалення простати, яєчок і інших органів.

Зростання числа лейкоцитів негативно впливає і на самі сперматозоїди:

 • змінюються хімічні характеристики, морфологія;
 • знижується їхня рухливість;
 • відбувається загибель основного кількості.

Все це сприяє розвитку безпліддя. В залежності від основної причини, яка призвела до підвищення лейкоцитарних клітин, зміни можуть бути незворотними. Принципове значення має раннє виявлення патології та її усунення.

4

Лікування

Лікування залежить від причини, яка викликала лейкоспермию. Щоб встановити її, необхідно провести ряд додаткових обстежень – УЗД органів малого тазу, бактеріологічну і серологическую діагностику, ПЛР. Вони дозволять виявити патогенних збудників, тоді терапія виявиться більш ефективною і короткострокової.

Застосовують наступні групи лікарських препаратів:

 • антибактеріальні препарати – тетрациклінова група (доксициклін, тетрациклін), аміноглікозиди (гентаміцин, еритроміцин), макроліди (азитроміцин), фторхінолони (ципрофлоксацин, офлоксацин);
 • противірусні – Віферон, Генферон;
 • протизапальні засоби – Німесил, німесулід, Найз, ібупрофен;
 • біологічно активні добавки (Бади) та вітаміни – СпермАктин, Спеман, Селен та інші.

Визначити комплекс необхідних препаратів, підібрати потрібні дозування і тривалість прийому компетентний тільки лікар після проведеної діагностики. Приймати таблетки самостійно, без попередньої консультації фахівця небезпечно, так як багато мають ряд протипоказань і побічних реакцій.

При запальних захворюваннях призначають фізіотерапевтичні процедури. Вони допомагають знизити ризик розвитку ускладнень і небажаних наслідків. Чоловік повинен щодня виконувати комплекс вправ на м’язи промежини. Це дозволить збільшити мікроциркуляцію крові, поліпшить обмінні процеси.

Протягом усього лікування показаний статевий спокій, відмова від шкідливих звичок, важливо спати не менше 8 годин на добу і більше часу проводити на свіжому повітрі. Призначають дієтотерапію – вживання продуктів з високим вмістом білка, вітамінів, обмеження жирних, гострих, солоних, копчених, смажених, солодких страв, алкогольних напоїв. Обов’язково дотримувати питний режим.

Після закінчення лікувального курсу, включаючи період доліковування з допомогою засобів нетрадиційної медицини і фізіотерапевтичних процедур, необхідно знову здати аналіз на спермограму, це дозволить оцінити ефективність терапії.

4.1

Нетрадиційна медицина

Лікування народними засобами не завжди дозволяє усунути причину, але справляє гарне допоміжне дію. З допомогою доступних в приготуванні лікарських форм можна прибрати запалення, знизити симптоматику захворювань, поліпшити обмінні процеси і посилити терапевтичний ефект від прийому препаратів.

Народні засоби також мають ряд протипоказань, перед застосуванням бажано проконсультуватися з фахівцем. При їх вживанні варто достовірно дотримуватися дозування та кратність прийому.

4.1.1

Подорожник

Сприяє підвищенню активності сперматозоїдів.

Приготування:

 1. 1. Насіння подорожника в кількості 1 ст. л. залити 200 мл води.
 2. 2. Ттомить на повільному вогні 5 хвилин.
 3. 3. Остудити і процідити.

Приймати 4 рази на добу по ковтку.

4.1.2

Шавлія

Підвищує вироблення тестостерону, є антисептиком.

Приготування:

 1. 1. 15 г листя запарити 200 мл окропу.
 2. 2. Томити на повільному вогні 15-20 хвилин.
 3. 3. Остудити і процідити.
 4. 4. Долити кип’яченої води до рівня повної склянки.

Пити по 1/4 склянки перед кожним прийомом їжі, але не більше 3 разів на добу. Курс – 10 днів.

4.1.3

Муміє

Сприяє відновленню активності сперматозоїдів.

Приготування: муміє на кінчику ножа змішати з чорничним, морквяним соком обліпихи 1:20.

Вживати вранці та ввечері протягом 1 місяця.

4.1.4

Спориш

Зупиняє запальні процеси, позитивно впливає на репродуктивну систему.

Приготування:

 1. 1. 2 ст. л. трави споришу змішати з такою ж кількістю листя шавлії.
 2. 2. Залити 500 мл окропу.
 3. 3. Наполягати 4 години.

Пити по 0,1 л 4 рази на добу, незадовго до їжі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code