vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Лікування і профілактика інфекційного ендокардиту

Інфекційний ендокардит, лікування якого є тривалим і трудомістким, це справжня біда сучасного суспільства. Інфекційний ендокардит зараховується до важких захворювань з високим рівнем летальності. При відсутності лікування смертність становить 100%.

Лечение и профилактика инфекционного эндокардита

Що це за хвороба?

Эндокард – один з шарів внутрішньої оболонки серця. Саме він найчастіше схильний вірусним і бактеріальним атак. Такі зовнішні чинники в сукупності з ослабленим імунітетом, втомою і хронічними захворюваннями нерідко призводять до розвитку серцевих захворювань.

Хвороботворні мікроби, грибки і бактерії розносяться кровотоком по всьому організму. Найчастіше фільтром для сторонніх збудників стає саме серцева оболонка. Розвивається запалення найчастіше вражає серцеві м’язи і клапани. Останнім часом відзначається зростання «вікових» пацієнтів, хворих інфекційним ендокардитом. При цьому смертність від цієї недуги залишається вкрай високою. У групі ризику перебуває кожен 5 пацієнт. У період загострення смертність від бактеріального захворювання досягає 20%. У кожного десятого пацієнта захворювання переходить в хронічну форму.

Враховуючи сумну статистику, лікарі радять не відкладати лікування бактеріального ендокардиту. При появі перших ознак хвороби негайно звертатися до фахівців.

Інфекційний ендокардит: причини, симптоми, діагностика

Провокаторами захворювання стають в першу чергу бактерії та інші мікроорганізми, що потрапляють в кров. Досить невеликого ушкодження епітелію, щоб в кров хлинули мільйони шкідливих грибків і бактерій. При нормальних умовах наявність в крові мікроорганізмів не є критичним. І лейкоцити встигають впоратися з роллю захисників, знищуючи бактеріальні збудники.

Процес природної боротьби з інфекціями у людей, які вже мають серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, відбувається дещо інакше. Навіть невелика кількість збудників здатне спровокувати розвиток септицемії. Проникаючи в кров, чужорідні організми починають активно розмножуватися, утворюючи цілі колонії на стінках серця. Впроваджуються в серцеві клапани, викликають запалення, озноб, зниження артеріального тиску. Як правило, лікувати такі бактеріальні відкладення набагато складніше. Вони слабовосприимчивы до стандартних антибіотиків.

Бактерії, які викликають ендокардит, відрізняються особливою агресивністю. Вони здатні вразити навіть здорові клапани. Більшість випадків захворювання припадає на частку людей, що страждають серцевими аномаліями різної природи: вроджених змін, післяопераційних втручань, перенесених в дитинстві захворювань, вікових деградаций.

Інфекційний ендокардит може протікати як латентно, розвиваючись протягом тривалого часу, так і блискавично. Зазвичай перші ознаки проявляються на 10-14 день.

У хворих виявляють відразу кілька симптомів:

  1. Загальні: до них відносять лихоманку, озноб, високу стомлюваність, нічну пітливість, блідість шкіри і втрату ваги.
  2. Серцеві – це зміни шумів серця.
  3. Внесердечные проявляються в крововиливах, появу синців, гломерулонефритів. Виникає септичний гній.
  4. Характерним показником є зміна форми пальців рук («барабанні палички») і нігтьових пластин.

При виникненні даних симптомів слід негайно звертатися до лікаря. Діагностувати бактеріальний ендокардит на ранній стадії можна кількома способами. Тривожним сигналом може служити одночасна поява шуму в серці, лихоманка і анемія. Виявити захворювання у лабораторних умовах можна за допомогою аналізу крові, сечі, ЕКГ і Ехокг. Чим раніше буде підтверджений діагноз, тим ефективніше виявиться лікування.

Лікування і профілактика

Лікування інфекційного ендокардиту зазвичай відбувається стаціонарно (з дотриманням принципів):

  • спрямованість на конкретного збудника;
  • застосування антибактеріальних препаратів;
  • висока концентрація антибіотиків;
  • безперервність лікування;
  • призначення (при недоцільності традиційної терапії) хірургічного втручання.

Антибактеріальне лікування інфекційного ендокардиту, як і раніше, є тривалим. Незважаючи на появу антибіотиків і протимікробних препаратів нового покоління широкого спектра, хворі повинні перебувати під постійним наглядом спеціалістів. Антибактеріальна терапія обумовлена здатністю організму накопичувати певну кількість ліків, достатню для боротьби з хвороботворними бактеріями і грибками. Однак сьогодні медики відзначають збільшення кількості факторів, що перешкоджають такій формі лікування. До них можна віднести еволюцію самих збудників, збільшення віку хворих, зростання кількості пацієнтів, які мають супутні серцеві захворювання.

Хірургічне лікування зводиться до оперативного втручання на ураженій області. Така терапія передбачає санацію серцевих камер, механічне видалення інфікованих ділянок і вогнищ розповсюдження бактеріальних збудників. Крім того, при необхідності під час оперативного втручання може бути замінений «несправний» серцевий клапан штучним аналогом.

Це люди із змінами клапана (вадами серця, котрі оперативним втручанням). Основним видом попередження цього захворювання є антибіотикотерапія. Така міра обережності спрямована здебільшого на зниження факторів, що впливають на розвиток інфекційного ендокардиту. Це дозволяє звести до мінімуму ризик прояву бактеріємії при проведенні певних процедур. Зазвичай цю профілактичну терапію призначають людям, схильним до розвитку хвороби, напередодні оперативних втручань, для лікування хвороб сечостатевої системи, при відвідуванні стоматолога.

Важливо пам’ятати, що дана процедура не є безумовною. Перш чим приступити до профілактичному лікуванню, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code