vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Користь і шкода загартовування організму

Багатьом людям відома користь загартовування організму. Найголовніше перевага такої процедури – це зміцнення імунітету, що так важливо при сучасних умовах життя.

Польза и вред закаливания организма

Але у такого методу оздоровлення є свої прихильники і противники. Насправді, для поліпшення стану свого організму таким способом необхідно дотримуватися деяких правил. Якщо їх не порушувати, то загартовування буде приносити тільки користь.

Переваги процедури загартовування

Процедура загартовування надає сильний вплив на організм людини. Якщо не відступати від головних правил, то можна стати більш здоровим і навіть щасливим. До найголовніших достоїнств цієї процедури можна віднести наступні:

 1. Зміцнення імунітету. Це одна з основних причин, що підштовхує людину до таких водних процедур. Так як загартований організм втрачає чутливість до перепадів температури, то йому легше чинити опір різних простудних захворювань, в тому числі ГРЗ і ГРВІ.
 2. Регулярне обливання водою стає профілактикою варикозного розширення вен. Так як судини звикають до постійного розширення та звуження, на ногах не з’являються судинні зірочки, а вени не можуть сильно розширитися. Особливо це корисно для людей з повною фігурою, які більшою мірою схильні до ризику появи цього захворювання.
 3. Нормалізація нервової системи людини. Загартовування приводить все тіло в тонус і здатне заспокоїти нервову систему. Завдяки йому можна позбавитися від депресії і апатії, а також від перевтоми.
 4. Омолодження шкіри. Холодна вода може зробити шкіру молодше. Це обумовлюється тим, що під час контакту з холодом, клітини організму починають працювати більш активно. Це допомагає шкірі не старіти і залишатися пружною. Більше того, така процедура зводить до мінімуму появу целюліту.
 5. Користь загартовування організму полягає ще в тому, що воно стимулює ендокринну систему, яка впливає на абсолютно всі процеси життєдіяльності.
 6. Поліпшення самопочуття. В результаті холодних процедуру людини в організмі клітини насичуються киснем, поліпшується Циркуляція крові. Все це допомагає людині відчувати себе бадьорим і повним сил, незважаючи на зовнішні проблеми і обставини.

Всі ці фактори позитивно впливають на людський організм. Поганих сторін у загартовування немає. Єдиним моментом є обмеження людей за деякими критеріями. Так, приймати водні процедури протипоказані тим, у кого є захворювання серця (тахікардія, ішемія тощо).

А так само гіпертонія, гіпотонія, проблемна шкіра (відкриті рани, фурункульоз і т. д.). Хвороби органів дихання (туберкульоз, астма) або застуда. Якщо у вас є сумніви з приводу наявності чи відсутності якої-небудь хвороби, що заважає проводити процедури загартовування, варто сходити до лікаря і проконсультуватися з ним.

Як загартовуватися дорослій людині

Щоб загартовуватися було нешкідливо для здоров’я, необхідно підготувати свій організм до обливання холодною. Якщо в перший же день прийняття рішення про загартуванню людина обольется холодною водою, він обов’язково прохолоне або застудит які-небудь органи. Такий результат подій відіб’є бажання повторювати цю процедуру. Але справа не в шкоді загартовування, а в неправильному підході до нього. Для тих, хто має бажання зміцнити свій імунітет, але боїться різкого переохолодження, є можливість підготувати свій організм за допомогою контрастного душу. З такою тренуванням адаптація організму відбудеться легше. Крім того, до холодної води простіше звикнути в теплу пору року, чим в холодне.

Щоб не припиняти практику загартовування, потрібно знижувати температуру води поступово. Ті люди, які не дотримуються цієї простої рекомендації, стають супротивниками обливання холодною водою. Крім того, є кілька інших правил, виконання яких приведе до успішного звикання організму:

 • новачкам у цій справі не потрібно відразу лити холодну воду на голову, так як незвичний організм може переохолодитися;
 • краще почати загартовувати спочатку стопи, поступово переходячи на ікри і т. д.;
 • можна також почати з обличчя, шиї та рук;
 • в перший час не потрібно різко обливатися холодною водою, так як це стане стресом для організму;
 • після обливання потрібно добре розтерти тіло м’яким рушником і зробити кілька нескладних вправ для розігріву організму;
 • проводити процедури потрібно в приміщенні без протягів, щоб не підхопити простудне захворювання або запалення шкіри;
 • загартовування повинне приносити радість і позитивні емоції, а не стає небажаним ритуалом.

Для новачків у перші дні необхідно дотримуватися температури не менше 30°С. Через 5 днів проведення процедури можна знизити температуру на 1 градус. Таким чином, через кілька тижнів ви зможете обливатися 15-градусною водою. Цього цілком достатньо. Але якщо вам комфортно і ви відмінно себе відчуваєте, то можна дійти і до 10°С. Однак якщо організм не дозволяє знижувати температуру до таких показників, наполягати не потрібно. Коли після успішних тренувань пройде кілька місяців, то можна буде почати обливатися повністю з ніг до голови протягом 4-7 секунд.

Ті, хто займається загартовуванням давно, радять тепло одягатися після обтирання рушником, щоб повернути організму вихідну температуру. Більше того, вони наполягають на тому, що якщо ви вже почали таку корисну процедуру, не варто кидати її. Відвикнути від неї досить просто, але для цього потрібно від одного місяця.

Загартовування дітей

Користь загартовування дітей відома давно. Звик до холоду організм рідше піддається різним простудних і вірусних захворювань. Починати такі процедури можна з самого народження, але в дуже делікатному режимі. Організм дітей дуже сильно відрізняється від дорослого, тому потрібно дуже обережно гартувати малюків.

Дітей не потрібно обливати холодною водою. Для початку можна просто залишати їх голенькими для прийому так званих повітряних ванн. Так як тіло дитини любить теплоту, потрібно поступово привчати його до холоду. Користь загартовування організму для дітей буде в тому випадку, якщо в приміщенні немає протягів. Інакше можна завдати шкоди здоров’ю.

Іншим щадним способом загартовування є прогулянка. При цьому кутати малюка не потрібно. Буде корисно гуляти з дитиною два рази в день. Не менш важливі провітрювання в будинку, так як вони допомагають свіжому повітрю довше затримуватися в квартирі.

Щоб від загартовування була тільки користь, і шкоду обходив дітей стороною, варто проводити обтирання ручок, ніжок і шиї дитини. Воно робиться за допомогою рушники, попередньо змоченого теплою водою. Температура води повинна бути не менше 34 градусів. Через два тижні можна її зменшити на 1 градус, доводячи поступово до 26, але не менше. Так ви зможете привчити організм дитини до холоду, що благотворно позначиться на здоров’ї малюка, як зараз, так і в майбутньому.

Що стосується обливання, то це можна практикувати тільки з дітьми постарше. Це більш серйозне загартовування, користь і шкода якого можна уточнити у педіатра. Так як у нього є медична карта дитини, він може з точністю сказати, Чи можна проводити з ним такі процедури чи ні. Навіть якщо лікар дозволить використовувати обливання, то треба робити це дуже обережно. Їх можна здійснювати, якщо тільки шкіра малюка зігріта, тобто взимку після прогулянки цього робити не можна. Спочатку дитина повинна прийняти теплий душ. Потім за допомогою ковшика починають обливати спину і груди дитини, а потім його ноги. Температура води повинна бути не менше 30 градусів. Через два тижні можна знизити її на один градус. Через кілька місяців температура дійде до 20°С, але не менше.

Не варто забувати і нехтувати цим правилом. Тільки в цьому випадку можна отримати користь з такої водної процедури. В такому непростому справі потрібно бути вкрай обережним, особливо якщо це стосується дітей. Необхідно берегти організм і намагатися робити його міцним і сильним. Більше того, такі процедури обов’язково повинні приносити радість і комфорт. Це запорука успіху, який допоможе пройти всі етапи загартовування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code