vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Коли потрібно робити аналіз на вітамін Д?

Аналіз на вітамін Д призначається для визначення порушень в обміні речовин.

Когда нужно делать анализ на витамин Д?

Будь-який бажаючий може здати його в приватній лабораторії і дізнатися результат самостійно або ж звернутися за направленням до дільничного терапевта і отримати професійну розшифровку результату.

Користь вітаміну Д

Чому вітамін Д так важливий для здоров’я всього організму в комплексі? Які його функції в метаболізмі?

 • при участі вітамінів Д і Е відбувається розщеплення фосфору, кальцію і магнію, які потрібні для синтезу міцної і міцної кісткової тканини;
 • мінеральні речовини, які засвоюються з їжі завдяки вітаміну Д, зміцнюють ясна і зубну емаль;
 • регенерація кісткової, хрящової та судинної тканин тісно пов’язана з вітаміном Д, саме тому його призначають під час відновлення після переломів;
 • велике значення має вітамін Д для роботи імунної системи, він дозволяє слизовій оболонці ефективно протистояти хвороботворним мікроорганізмам;
 • для кровоносної системи вітамін Д забезпечує своєчасне згортання крові, що відіграє вирішальну роль в запобіганні людини від крововтрат;
 • від достатньої кількості вітаміну Д залежить очисна функція нирок і правильна робота кишечника;
 • всі м’язи, в тому числі і м’яз серця, дуже потребують калії, магнії і фосфорі, а для отримання цих речовин з їжі потрібен вітамін Д;
 • щитовидна залоза не може обійтися без вітаміну Д, як і всі інші органи ендокринної системи;
 • для печінки незамінні вітаміни Д і Е, адже нейтралізація отрути без них неможлива;
 • вітамін Д приймає активну участь у функціонуванні всієї нервової системи, як центральної, так і периферичної.

Оскільки всі хімічні реакції в організмі взаємопов’язані, недолік або надлишок певної речовини призводить до системного збою налагодженого обміну речовин.

Коли потрібно здати кров на вітамін Д?

Одним з найважливіших органів для життєдіяльності людини є серце. Серце – це м’яз, і їй необхідно щоденне та якісне харчування. Якщо в організмі є нестача кальцію для живлення серця будуть використані запаси цієї речовини, які розташовуються в зубному і в кістковій тканинах.

Без присутності вітаміну Д кальцій та інші мінеральні речовини не засвоюються з їжі, навіть якщо людина вживає мінеральні добавки або дотримується спеціальної дієти з високим вмістом кальцію.

Коли вміст кальцію в кістках, зубах і хрящових прокладках суглобів знижується, кістки стають крихкими, зубна емаль – тонкої, а хрящі насилу виконують свою амортизуючу функцію. В результаті розвиваються такі захворювання, як остеопороз, артроз, карієс. При рахіті у дітей обов’язково призначається аналіз крові на вітамін Д, тому що його недолік негативно позначається на формуванні кісток скелету. Вагітним жінкам рекомендується завжди підтримує вітамінний комплекс, в який входить вітамін Д, адже для створення кісткової тканини плода потрібно дуже багато цієї речовини. При нестачі вітаміну Д в організмі матері перерозподіл ресурсів призведе до того, що в результаті вагітності постраждають її власні зуби, кістки і імунна система. Розвиток ембріона є пріоритетним, тому весь запас кальцію буде спрямований на зміцнення саме його кісток. Щоб такої ситуації не сталося, варто підтримувати баланс кальцію в організмі матері на такому рівні, щоб його вистачало і на виношування здорової дитини.

Яким чином вітамін Д потрапляє в організм?

 1. Головний постачальник вітаміну Д – це сонячне світло. Під його дією в шкірі відбувається синтез і накопичення вітаміну Д, створюється резервний запас, який може бути використаний пізніше, наприклад, у похмурий сезон.
 2. Їжа, багата вітаміном Д і жирами, тому що засвоєння відбувається тільки за участю жирів. Вітамін Д – це не одне, а декілька різних речовин, які мають загальну назву кальцифероли. Ці речовини містяться в жирній рибі, у водоростях, в лісових грибах, особливо в лисичках, в ікрі і яєчному жовтку. У порівнянні з сонячним світлом, кількість кальциферолов, що потрапляють в організм з їжею, дуже невелика.
 3. Вітамін Д міститься в дріжджах, і саме звідти його отримують в промислових масштабах. Інший популярний спосіб – це риб’ячий жир, який також сприяє поповненню дефіциту вітаміну А.

Як людина може запідозрити у себе недолік кальциферолов? В першу чергу проявляються такі ознаки, як погіршення самопочуття, порушення сну, зниження апетиту і швидка стомлюваність. Знижується гострота зору, страждає слизова ротової порожнини. На тлі зниження ваги починає проявлятися крихкість кісток, розвивається остеопороз. У дитячому і особливо дитячому віці це дуже помітно, у малюків швидко прогресує рахіт, вони відстають у розвитку і повільно ростуть. Порушення в обміні речовин у дітей слід усувати як можна швидше, в іншому випадку це може негативно позначитися на формуванні всіх органів і систем. У важких випадках – навіть призвести до інвалідності.

Як правильно здати аналіз на вітамін Д?

Для оптимальної мінералізації кісток важливі два види кальциферолов – Д3 і Д2. Перший синтезується самостійно за участю сонця і зберігається в підшкірній жировій клітковині. Другий надходить з їжею і витрачається на нагальні потреби всіх систем організму. Для діагностики авітамінозу потрібні обидва показника. Які рекомендації допоможуть отримати найточніші дані аналізу?

 • щоб їжа не впливала на показники, забір крові краще здійснювати в ранковий час, за 8-12 годин до аналізу небажано є;
 • попередньо за тиждень до дослідження варто припинити вживати алкоголь;
 • за два дні до аналізу потрібно скорегувати свій раціон таким чином, щоб в ньому не була присутня дуже жирна їжа, особливо риба;
 • безпосередньо в день здачі крові не можна пити солодкі напої, додавати цукор в чай і каву, вживати солодкий сік, чисту питну воду пити можна.

Кров береться з вени, після аналізу можна з’їсти шоколадку або випити чай з цукром для нормалізації самопочуття. Нестача вітаміну Д однаково негативно позначається і на молодих, і літніх людей, особливо швидко від неї починають страждати діти.

Як заповнити нестачу вітаміну Д?

Для того щоб продати жителям північних і похмурих країн спеціальні вітамінні комплекси з кальциферолами, був створений міф про те, що без штучного надходження вітаміну Д в організм заповнити його дефіцит неможливо. Це не є правдою, інакше на цих територіях просто не було б здорових людей протягом багатьох століть до винаходу штучних вітамінів. Включення в їжу біологічно активних добавок і вітамінних комплексів може бути виправдано і навіть корисно, але це не є єдиним способом вирішення проблеми.

В останні роки йде полеміка навколо питання: чи допомагає регулярний прийом вітаміну Д від раку? На даний момент достовірні, з наукової точки зору, досліджень, в яких було б доведено, що прийом вітаміну Д допомагає запобігти рак, захворювання серця і остеопороз, не проведено. Крім дефіциту вітаміну Д, рак, серцево-судинні захворювання і остеопороз мають чимало інших причин. Зате проти рахіту цей вітамін дійсно виявляється потужним профілактичним заходом. Слід налагодити надходження вітаміну Д в організм незалежно від того, чи допоможе це уберегтися від раку, остеопорозу, тому що його недолік однозначно погіршує самопочуття. Якщо не вистачає вітаміну Д, аналіз це виявить. Як допомогти організму?

 1. Для того щоб отримувати більше Д3, достатньо влітку бувати на сонці, не менше півгодини в день. Для людей з середньостатистичним вмістом мелатоніну в шкірі цього достатньо. Слід вибирати такий час, коли сонце в зеніті.
 2. Брак Д2 можна усунути, включивши в раціон жирну рибу, риб’ячий жир, водорості, лісові гриби, сир та інші молочні продукти.

Перш чим починати прийом будь-якого вітамінного комплексу, потрібно переконатися в його якості. Краще всього купувати вітаміни в аптеках і вибирати відомі марки виробників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code