vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Коли і навіщо призначають 3Д УЗД при вагітності?

Сучасні технології стрімко розвиваються в усіх галузях життєдіяльності людини. УЗД при вагітності 3Д вже нікого не дивує. Розробники медичного обладнання використовують всі з’являються технології для вдосконалення методів діагностики захворювань. Завдяки постійним доопрацюванням ультразвукові дослідження стають більш інформативними. За допомогою сучасної цифрової апаратури з високою роздільною здатністю можна з перших тижнів дуже детально розглянути всі деталі внутрішньоутробного розвитку дитини, на ранніх стадіях виявити відхилення у розвитку дитини чи здоров’я матері.

Когда и зачем назначают УЗИ 3Д при беременности?

Що таке УЗД 3Д

Принцип дії 3Д УЗД той же, що і у звичайного ультразвукового дослідження. Апарат випромінює ультразвукові хвилі. Це низькочастотні коливання, які вловити людське вухо не може. Такі хвилі присутні всюди. Їх створює вітер або море. З допомогою ультразвуку спілкуються деякі тварини, наприклад, слони або дельфіни. Кажани використовують принцип ехолокації для орієнтування в навколишньому просторі. Цей же принцип закладений в основу ультразвукового дослідження. Проходячи через шкірні покриви, хвилі відбиваються від внутрішніх органів і повертаються. Приймач апарату УЗД чуйно вловлює повернулися коливання, визначає їх силу і спрямованість. Оброблений сигнал видається на екран у вигляді картинки в режимі реального часу.

Змінюючи положення датчика, лікар може розглянути орган або плід з усіх боків.

Плюси 3Д УЗД при вагітності

Саме при такому дослідженні важко помилитися в поле майбутньої дитини. Апарат УЗД 3Д покаже в дрібницях всі анатомічні подробиці будови малюка.

Тривимірне зображення легко «читається». Якщо двомірні зображення зрозумілі лише лікарям з досвідом і спеціальними знаннями, то в даному випадку все добре видно навіть неспеціалістам і батькам.

Завдяки якісній об’ємної картинці батьки можуть побачити міміку дитини. Дізнатися, радіє він чи засмучується. Погані емоції у малюка можуть свідчити про те, що йому чогось не вистачає або боляче. Можливо, дитина недоотримує кисню. Через кисневе голодування можуть неправильно розвиватися внутрішні органи.

Об’ємна ультразвукова діагностика дозволяє встановити матері психологічний контакт зі своєю дитиною. Це може стати в нагоді після пологів, коли змучена процесом жінка може відштовхувати малюка. Такі випадки на практиці зустрічаються. І допологової контакт, встановлений під час ультразвукового дослідження, здатний допомогти подолати неприємні відчуття.

Таке ультразвукове дослідження допоможе на дуже ранніх термінах виявити відхилення у розвитку плоду і прийняти необхідні заходи для запобігання появи захворювань. Діагностика дозволяє виявити перші ознаки відшарування плаценти або загрози переривання вагітності.

Діагностика на 3Д УЗД дозволяє на першому плановому обстеженні виявити ознаки генетичних відхилень. Крім генетичних захворювань 3Д-апарат покаже вади розвитку серцево-судинної системи, відхилення в роботі нирок і інших органів, а також дефекти розвитку обличчя, кількість пальців, порушення розвитку спинномозкового каналу, наявність новоутворень і т. д.

Апарат дозволяє зробити відеозапис.

Мінуси 3Д УЗД при вагітності

Як і будь-ультразвукове дослідженя, УЗД 3Д не можна робити без призначення лікаря. Ця процедура вважається безпечною для матері та дитини, але це не означає, що шкоди немає. Ми не чуємо ультразвук і ніяк його не відчуваємо. Але дитина реагує на нього. Під час дослідження він починає дуже активно рухатися. Можливо, ця процедура приносить йому неприємні відчуття. Він може перебувати в стані стресу.

Крім того, обстеження за допомогою апарату УЗД часто призводить матку в тонус. Для жінок, у яких є загроза зриву, це стан матки може бути небезпечним. Однак процедура здатна спровокувати переривання вагітності й у тих жінок, у яких загрози не було.

3Д-апарати можуть бути не у всіх клініках через дорожнечу. Іноді, отримавши призначення на 3Д-дослідження, жінці необхідно шукати медичний заклад з такою апаратурою. Таке обстеження може коштувати дорого.

Для цієї процедури потрібно в 3 рази більше часу. Вона може тривати близько години. Сам процес займає мінімальну кількість часу, але досить довго обробляється отриманий результат.

Як і у випадку з двомірним УЗД, лікарю важко отримати якісне зображення плоду при маловодии і після 32 тижня вагітності.

Іноді, щоб домогтися кращої картинки, лікарі підсилюють потужність випромінювання або надмірно затягує дослідження, піддаючи жінку і плід більшій дозі опромінення. Це може позначитися на здоров’ї малюка.

Коли робити тривимірну діагностику

Перше планове ультразвукове дослідження можна робити на двовимірному апараті. Воно проводиться на терміні 10-13 тижнів. Таке дослідження є цілком достатньою для визначення усіх необхідних параметрів розвитку дитини. На цьому етапі робиться перший скринінг. Він являє собою проведення вимірів частин тіла і органів дитини і порівняння їх з нормою. Якщо якийсь параметр відрізняється від норми, його називають маркером. Сам по собі один маркер може не означати нічого поганого. Зазвичай розглядають сукупність декількох маркерів для визначення ознаки якогось захворювання. Наприклад, збільшений шийний простір у малюка, укорочені кінцівки та відсутність носової кістки. Ці ознаки свідчать про наявність у плода синдрому Дауна. Раннє виявлення таких ознак дозволяє жінці провести додаткові дослідження, на підставі яких прийняти рішення про переривання вагітності. Якщо у лікаря є підстави припускати якісь відхилення, краще провести тривимірну діагностику. При такому способі дослідження помітити важливі відхилення простіше.

Другий скринінг роблять на терміні 22-24 тижні. Таке обстеження набагато докладніше першого. Під час процедури вивчається будова і робота багатьох органів і систем. Тривимірне зображення дозволяє краще оцінити стан організму малюка. Однак приймати рішення щодо дослідження повинен лікар.

Показання для проведення тривимірного дослідження

Лікар відправить вагітну жінку на таку процедуру, якщо у нього є підстави припускати захворювання плода або якщо плід погано розвивається або вагітність протікає з відхиленнями.

Показанням для такої процедури вважається погана спадковість. Якщо є високий ризик появи малюка з генетичними захворюваннями або вадами розвитку, необхідно дізнатися про це якомога раніше.

Тривимірне ультразвукове дослідження обов’язково призначають, якщо визначена багатоплідна вагітність. Така вагітність протікає набагато важче одноплодовій. Ризики для матері і дітей досить великі. Ймовірність розвитку патологій і передчасного переривання вагітності дуже висока. Спостереження за перебігом вагітності здійснюється особливо ретельно.

Якщо вагітна перенесла захворювання або травму, необхідно оцінити стан дитини постраждав він і наскільки. У випадках, коли перебіг вагітності ускладнене якимись чинниками, за допомогою тривимірного дослідження визначається шкоду для плода. Така оцінка дозволяє своєчасно підтримати малюка в умовах ризику і не дати розвинутися у нього патології.

Стан вагітної, яка виношує чужу дитину (сурогатне материнство), є об’єктом пильного спостереження. Такі жінки перебувають у зоні ризику, тому їм призначається більш докладне тривимірне дослідження протягом усього терміну виношування.

Не менш жорсткий контроль стану здоров’я здійснюється по відношенню до жінки, яка перенесла екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Вагітність у цих випадках відбувається дуже важко на тлі штучно створеного гормонального фону. Ризики дострокового переривання вагітності великі. Крім того, після процедури ЕКО жінки часто виношують 2 або 3 дітей, що створює додаткове навантаження на організм. При багатоплідних вагітностях дітям важче отримати все необхідне для розвитку. Дуже часто одна дитина може сильно відставати в розвитку.

Противники тривимірного дослідження

Етап розвитку 3Д-технологій в акушерстві багато вважають комерційним. Ефект такого дослідження завищують, щоб надати йому комерційну привабливість. Він не настільки інформативний і не так виправданий, щоб використовуватися усіма підряд кілька разів за вагітність. Вважається, що переважна більшість таких досліджень проводиться без потреби, за рамками медичних показань.

Авторитетне американське агентство FDA з контролю за харчовими продуктами, лікарськими засобами та медичною апаратурою виступає проти застосування медицини в комерційних цілях. У списку використовуваних для прибутку пристроїв були і тривимірні апарати ультразвукового дослідження.

Для спостереження здорової вагітності, без ознак будь-яких відхилень, не обтяженою спадковістю, пропонується звичайна двомірна діагностика на два строки – 12 і 22 тижні. Робити додаткові УЗД не рекомендується.

Міжнародне співтовариство медиків теж дотримується обережності у питаннях застосування та частоти тривимірного дослідження. Незважаючи на те, що достовірних даних про якої завдають шкоду немає, медики рекомендують дотримуватися основного принципу використання ультразвуку – ALARA (As Low As Reasonably Achievable), тобто «настільки мало, наскільки це можливо».

Здоров’я дитини залежить в першу чергу від батьків. Які б рекомендації давали доктора, тільки майбутні мама й тато приймають остаточне рішення. Від них залежить, в яких умовах буде протікати вагітність, чи зможуть вони відмовитися від шкідливих звичок заради здоров’я сина чи доньки. Рішення про тривимірних дослідженнях залишається теж за ними. Воно повинно бути зваженим і обдуманим. Якщо батьки будуть керуватися інтересами дитини, а не власними втіхами, малюк буде в безпеці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code