vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Класифікація та особливості ІХС

Класифікація ІХС налічує кілька видів захворювання і кілька форм розвитку недуги. Ішемічна хвороба серця виникає внаслідок ураження коронарних судин, з-за чого відбувається нестача кисню в органі. Кожен вид хвороби має свої особливості порушення і свій прогноз розвитку.

Классификация и особенности ИБС

Якщо розглядати таке поняття, як класифікація ішемічної хвороби серця, то навіть сьогодні поділ такого захворювання не до кінця організовано. Це обумовлено тим, що кожна форма безпосередньо залежить від причини, яка її викликала. До того ж дуже рідко зустрічається «чиста» хвороба, зазвичай вона йде в комплексі з якої-небудь іншої серцевої проблемою, і це вже не кажучи про те, що нерідко одна форма переходить в іншу.

У 1979 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я була прийнята класифікація ІХС, якою користуються і донині.

Раптова серцева смерть

Таку форму ще називають первинною зупинкою серця або коронарною смертю. Ця форма є найбільш важкою, так як має дуже швидке протікання, яке закінчується зупинкою органу. Таким випадком смерть буде вважатися, якщо в момент зупинки серцевої м’язи були свідки, які за годину до цього спостерігали тривожні ознаки. Цікаво, що загальний стан хворого (до коронарної смерті) можна назвати стабільним, при цьому побоювань за життя людини не виникає. Перед тим як визначити коронарну смерть, виключають інші ймовірні причини.

Є категорія осіб, яка особливо схильна до такого ризику:

 • перенесли гострий інфаркт міокарда;
 • людина має застійну серцеву недостатність;
 • шлуночкова аритмія;
 • підвищений тиск;
 • порушення обміну вуглеводів і жирів.

Окремо можна виділити тих, хто курить. Нікотин руйнівно діє і на здоровий організм.

Дуже часто раптова смерть настає в результаті сильних фізичних навантажень і через перебування у важкій стресовій ситуації. Бувають і випадки, коли людина помирає про сон.

У половині випадків перед настанням коронарної смерті хворий починає скаржитися на сильний і різкий біль в області серця, відчуття панічного страху.

Так як прямих причин летального результату немає, хворий часто помирає вдома, не кожен поряд знаходиться людина може надати допомогу. Якщо настає первинна зупинка, то необхідно починати відразу ж проводити серцево-легеневу реанімацію. Для цього потрібно знати прийоми, які дозволять відновити прохідність дихальних шляхів, як робиться штучна вентиляція легень та непрямий масаж серця. Тому якщо в сім’ї є людина, що має діагноз ішемічна хвороба серця, то його родичі повинні знати шляхи реанімації.

Стенокардія: особливості

Одна з найбільш часто зустрічаються форм ІХС. Вона характеризується періодичними больовими нападами, які з’являються і зникають раптово. Відчуття можуть тривати 10-15 секунд, і кілька хвилин. Такий момент може виникнути як наслідок хороших фізичних навантажень, причому навіть нагальна ходьба може викликати стенокардію.

Також дану форму хвороби можуть викликати емоційні перевантаження, охолодження, переповнення шлунка (коли людина надмірно поїв) і т. д.

Стенокардія може мати кілька стадій:

 • первинна;
 • стабільна;
 • прогресуюча.

Стабільна стенокардія має і свій клас функціональності – 1, 2, 3 і 4. Залежно від того, в якому стані у людини настає стенокардія, вона може початися від напруги або у спокої. Остання форма виникає навіть тоді, коли хворий розслаблений, нерідко і у сні.

Ішемічні хвороби без болю

Цей тип досить неприємний і небезпечний. Особливість полягає у відсутності симптоматики. З цієї причини в 2/3 всіх випадків коронарної смерті була безбольова ішемія. Така форма підвищує ймовірність серцевої недостатності і аритмії.

Щоб визначити ІХС даного типу, необхідно пройти ретельне обстеження у кардіолога. Воно буде включати в себе:

 • холтерівське моніторування, яке буде проходити не один день;
 • проходження функціональних навантажувальних тестів;
 • ехокардіографію.

Якщо хворий своєчасно зверне увагу на свій стан, а лікар виявиться фахівцем, то лікування пройде успішно.

Інфаркт міокарда

Найчастіше така форма настає внаслідок тривалої стенокардії. Виникає з-за того, що у пацієнта є гостра недостатність, що призводить до некрозу. Інфаркт відбувається тому, що в судинах утворюються тромби, які перешкоджають нормальному кровотоку. Залежно від процесу закупорки осередок може мати малі або великі розміри, бути у кількості одного або кількох.

Ні в якому разі не можна в такій ситуації займатися самолікуванням.

Якщо рідні бачать, що у людини не проходить стенокардія, то слід відразу ж викликати швидку, інакше може бути летальний результат.

Постінфарктний кардіосклероз

Така форма спостерігається у тих хворих, які перенесли інфаркт. В такому випадку спостерігаються руйнівні процеси, які впливають на серцевий м’яз. Але може трапитися так, що поразка пройде і по клапанам. Тоді на їх місці будуть утворюватися рубці, які своєю формою і розмірами почнуть заміняти міокард.

Розвиток кардіосклерозу проходить з-за того, що мертві клітини не можуть відновитися, а замість цього утворюється рубцева тканина. Така форма може виникнути і в результаті травми, в якій було задіяно серце.

Що стосується симптомів постінфарктного кардіосклерозу, то він може проявлятися наступними:

 • серцевою недостатністю;
 • аритмією.

Перший ознака може виражатися в цілому комплексі проявів, які будуть послаблювати функцію перекачування серцем крові, відповідно, органи вже не будуть отримувати необхідної кількості рідини. Це може, у свою чергу, спровокувати ряд станів, який здатний помітити і сам хворий. Якщо ні, то кардіолог при ретельному обстеженні обов’язково їх виявить.

Варто сказати і про аритмії. Це збої в серцевому ритмі. Дане відхилення може позначатися і на кількості скорочень, і на їх тривалості. Сама аритмія теж має безліч форм, які можуть бути викликані не тільки порушеннями у серцево-судинній системі, але і проблемами з нервовою системою і навіть захворюваннями ендокринної системи.

Класифікація ІХС, складена ВООЗ, з кожним днем розширюється. Це обумовлено тим, що у зв’язку з численними шкідливими факторами (куріння, алкоголь, шкідливі умови виробництва, забруднення навколишнього середовища тощо), які надають згубний вплив на людський організм, форми ішемічної хвороби серця також видозмінюються. Це і змушує розширювати класифікацію.

Дуже важливо, щоб хворий на ІХС вчасно зрозумів, що з його серцем щось не так. Своєчасне звернення до кардіолога допоможе запобігти розвитку захворювання, до того ж це знизить ризик летального результату. Навіть якщо людина ніколи не мав скарг на серце, бажано хоча б раз на рік проходити профілактичний огляд, на багатьох підприємствах така процедура є обов’язковою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code