vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Кардіогенний шок: характерні симптоми

Одним з найбільш небезпечних захворювань є кардіогенний шок, симптоми якого не завжди вдається розпізнати вчасно. Це призводить до того, що хворий раптово вмирає, так як йому не встигають надати швидку допомогу, не кажучи вже про лікування. Щоб розпізнати перші ознаки цього грізного захворювання, необхідно ознайомитися з перебігом хвороби, особливостями симптоматики шоку.

Кардиогенный шок: характерные симптомы

Симптоматика кардіогенного шоку

Основні ознаки кардіогенного шоку характерно виражені, їх важко сплутати з іншими, особливо коли у людини до цього спостерігалися проблеми з серцем. Послідовність всіх змін в організмі при такому захворюванні, тобто механізм кардіогенного шоку, можна умовно представити так:

 1. Систолічний викид сильно зменшується, спостерігається каскад компенсаторних, пристосувальних механізмів.
 2. Виникає генералізоване звуження артеріальних та венозних судин.
 3. Спостерігається генералізований спазм артеріол, як наслідок з’являється периферичний опір, централізація кровотоку.
 4. Обсяг циркулюючої крові збільшується, це надає додаткову серйозну навантаження на серцевий м’яз, на лівий шлунок, з чим орган вже не може впоратися.
 5. З’являється розвиток лівошлуночкової серцевої недостатності, діастолічний тиск підвищується.
 6. Басейн мікроциркуляції зазнає найсильніші порушення.

Симптоми кардіогенного шоку на цьому не закінчуються. Можливі наступні процеси:

 • збіднення капілярного русла;
 • поява метаболічного ацидозу;
 • зниження наповненості кров’ю коронарних артерій;
 • некробіотичні, дистрофічні, некротичні явища в органах, тканинах (зазвичай це печінка, нирки, шкірні покриви);
 • підвищення рівня гематокриту, тобто співвідношення між червоною кров’ю і плазмою крові;
 • підвищення проникності капілярів.

Всі ці порушення стають причиною появи окремих вогнищ ішемії. Вихід плазми поступово падає. Процес розвивається стрімко, зупинити його вчасно складно. Поступово порушення зачіпають весь організм, процес поширюється немов пожежа. В легенях утворюються набряки, як і в області головного мозку. З’являються множинні вогнища внутрішніх крововиливів.

Такий механізм розвитку в підсумку призводить до смерті хворого, так як протягом стрімкий, вчасно визначити симптоми практично неможливо. Часто трапляється так, що відносно здоровий зовні людина просто падає на вулиці і помирає протягом декількох годин, ніяка допомога йому не допомагає. Ускладнюється це тим, що більша частина перехожих просто не помічає, думаючи, що хворий п’яний.

Діагностика кардіогенного шоку

Особливістю діагностики є те, що в лікаря немає багато часу для постановки вірного діагнозу. Тому на перше місце виходять так звані первинні ознаки, тобто об’єктивні дані. Серед них необхідно виділити:

 • зниження температури тіла, поява одночасно з цим липкого холодного поту;
 • ціаноз, так звана мармурова шкіра, занадто сильне збліднення;
 • утруднене, поверхневе або часте дихання, особливо на тлі падіння артеріального тиску;
 • частий пульс, тахікардія, мале наповнення, пульс ниткоподібний або зовсім перестає прощупуватися;
 • систолічний тиск сильно знижений, не підвищується від 60 мм рт. ст. часто не визначається зовсім;
 • при здачі ЕКГ спостерігається картина ЇМ;
 • тони глухі, рідко вдається прослухати протодіастолічний ритм, III тон;
 • порушуються функції нирок, з’являється анурія, знижений діурез;
 • в області серця спостерігаються больові відчуття.

У кожного пацієнта симптоми можуть відрізнятися, тому поставити діагноз зможе тільки досвідчений лікар. Додатково можуть бути призначені УЗД, ЕКГ та інші діагностики, які допоможуть побачити картину хвороби більш розширено. Заходи не займають багато часу, але проводяться вони часто вже на тлі терапевтичних заходів, так як навіть хвилина зволікання може коштувати хворому життя. Якщо є можливість, то деякі типи досліджень виконуються безпосередньо в реанімобілі по дорозі в лікарню.

Швидка допомога при кардіогенному шоці

Дістатися до клініки при такому стані, як кардіологічний шок, не завжди виходить вчасно. Саме тому особливу увагу потрібно приділити першої допомоги. Щоб вона була дієвою, необхідно добре розбиратися в симптоматиці. Важливо пам’ятати, що кардіогенний шок може наступити в будь-якому місці і в будь-який час. Багато роблять помилку, прийнявши впав на вулиці людину, за п’яного. Насправді йому можна було б врятувати життя, якби не байдужість і омани оточуючих. Свій негативний вплив надає і незнання основ першої допомоги при серцевих захворюваннях, адже навіть правильно виконане штучне дихання і масаж серця могли б врятувати життя.

Що необхідно знати про першої допомоги? Спочатку треба звернути увагу на наступні ознаки:

 • липкий холодний піт, що покриває шкіру;
 • блідий колір обличчя, майже синюшний;
 • гіпотермія, тобто різке зниження температури тіла;
 • відсутність реакції на навколишні події;
 • артеріальний тиск сильно падає (зазвичай це може визначити тільки медпрацівник або людина, у якого є портативний інструмент для вимірювання тиску).

При кардіогенному шоці необхідно виконати такий комплекс дії:

 1. Ноги людини піднімають приблизно на 15 градусів вгору.
 2. Хворому необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, для чого він одержує кисень (в реанімобілі) або треба відкрити вікна, розстебнути занадто тісні комірці, забезпечити приплив кисню.
 3. Коли хворий знаходиться у непритомному стані, потрібно провести интубирование трахеї, щоб забезпечити необхідне дихання.
 4. В умовах лікарні вже проводяться спеціальні заходи, наприклад, якщо немає протипоказань, вводяться такі засоби, як преднізолон, тромболітики, антикоагулянти (протипоказаннями є набряки легенів, набухання вен в області шиї).
 5. Вазопресори вводяться для того, щоб підтримати артеріальний тиск хоча б на мінімальному рівні.
 6. При аритмії необхідно купірування. При тахікардії використовується електроімпульсна терапія, при брадиартрии – спеціальна прискорює кардіостимуляція, при фібриляції – дефібриляція шлуночків. Якщо є асистолія, виконується непрямий масаж.

Прогнози розвитку захворювання

Навіть якщо клінічні ознаки були розпізнані вчасно, прогнози при такому захворюванні не найкращі.

Багато залежить від того, наскільки впало артеріальний тиск, якими є ознаки порушень периферичних систем, загальної реакції організму на лікування. Немає такого поняття, як легка ступінь кардіогенного шоку, таке захворювання завжди серйозно. Багато лікарі не радять особливо радіти з приводу діагнозу середня тяжкість, так як стан теж складне. Важливо стежити, щоб не розвинулося побічних явищ, не почалося погіршення стану. Саме тому рекомендується хворому час проводити під постійним наглядом.

Важка форма, прояви якої більш серйозні, шансів на виживання майже не залишають, навіть якщо вчасно надати швидку допомогу. Переважна більшість пацієнтів, а це приблизно 70%, гинуть уже за перші 24 години, але найчастіше смертність спостерігається в перші 4-6 годин після шоку. Деякі хворі можуть прожити декілька діб, але не більше 3-х днів рідко хто виживає. Згідно зі статистикою, тільки десяти пацієнтам зі ста вдається після шоку вижити, але стан їх не можна назвати нормальним або здоровим. Часто такі хворі гинуть від серцевої недостатності.

Ознак кардіогенного шоку досить багато, але всі вони разом створюють досить характерну картину, що дозволяє поставити точний діагноз. Навіть звичайна людина може розпізнати такі ознаки, після чого надати швидку невідкладну допомогу до прибуття лікаря. Саме екстрені заходи є життєво необхідними для спасіння людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code