vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Хронічна серцева недостатність: основні симптоми і лікування

Сучасний світ живе в швидкому темпі. Тому не дивно, що хронічна серцева недостатність, симптоми і лікування цього захворювання все частіше обговорюються сьогодні.

Хроническая сердечная недостаточность: основные симптомы и лечение

Люди часто стикаються з набряклістю ніг після роботи, прискореним серцебиттям, задишкою при русі, підвищеною втомою і запамороченням. Багато більшою мірою пов’язують ці прояви не з порушеннями нормального функціонування організму, а лише з наслідками напруженою повсякденному житті з її проблемами, турботами і тривогами. Люди рідко припускають, що всі ці ознаки можуть бути результатом хронічної патології серця і судинної системи.

Характеристика ХСН та її видів

Немов потужний насос, серце доставляє в усі клітини і тканини організму необхідний для життя кисень. Однак на нього, як і на будь-який механізм, впливає безліч різноманітних факторів, здатних викликати різні «несправності».

Травми, некрози, запальні процеси, дисплазії (пошкодження тканин) – ці та інші порушення можуть призвести до дисфункції серцевих клітин. У свою чергу, клітинна дисфункція викликає нездатність міокарда до нормального скорочення, забезпечує ритмічну роботу серця. У результаті зазначені процеси ведуть до утворення на тканинах рубців.

Втрата нормальної працездатності зарубцевавшихся тканин компенсується посиленою роботою здорових тканин. Якийсь час вони можуть перекачувати кров в необхідних обсягах. Але настає момент (декомпенсація), коли таку здатність втрачає і здорова серцевий м’яз. У результаті клітини починають страждати від нестачі кисню, а тканини піддаються дистрофічним змінам.

Так, виникає таке явище, як хронічна серцева недостатність. Вона має кілька видів залежно від стану циклу перекачування крові і фаз скорочення (систоли) і розслаблення (діастоли) шлуночків і передсердь.

Зокрема, розрізняється ліво – і правошлуночкова недостатність. В залежності від характеру порушень ритму кровообігу розрізняють також систолическую та діастолічну дисфункції лівого шлуночка. При систолічному типі розширюється порожнину лівого шлуночка, а при діастолічному відбувається перевантаження лівого передсердя через нездатність лівого шлуночка переробити необхідну кількість крові.

Хронічна серцева недостатність: причини захворювання

Серцевий м’яз зношується внаслідок причин:

 • поразка ішемічною хворобою серця, інфаркт міокарда;
 • захворювання вірусним, бактеріальним міокардитом, ревматичними запаленнями;
 • перенесена пацієнтом артеріальна гіпертонія;
 • гіпертонічна або рестриктивна кардіоміопатія;
 • порушення процесів обміну в клітинах серцевого м’яза;
 • погіршення провідності (миготлива аритмія);
 • порушення серцевого ритму;
 • виникнення і розвиток кардіосклерозу;
 • різні варіанти вроджених і набутих серцевих вад;
 • захворювання бактеріальним ендокардитом;
 • накопичення рідини в серцевій сорочці, що веде до погіршення здатності міокардиту до розслаблення;
 • різні захворювання легенів і бронхів (найчастіше викликають ураження правого шлуночка);
 • зловживання спиртними напоями;
 • старіння людського організму.

Характерні симптоми хронічної серцевої недостатності

До основним ознаками порушення функціональності міокарда відносяться наступні явища:

 • швидке настання загальної стомлюваності організму;
 • поява виразною задишки при ходьбі в середньому темпі;
 • виникнення набряків стоп і гомілок;
 • діагностування акроцианозу – фізичного стану, супроводжуваного замерзанням стоп і їх посинінням;
 • асцит – накопичення надлишкової рідини в черевній порожнині;
 • гідроторакс – скупчення рідини в грудній клітці;
 • діагностування серцевої астми (з одночасними ознаками набряку легенів);
 • загальний набряк усього тіла людини.

В даному випадку слід зазначити, що на ступінь прояву того чи іншого симптому впливає певна фаза розвитку серцевої недостатності. Згідно класифікації Василенко-Стражеско, встановлює зазначену взаємозалежність, існують 3 основні стадії хронічної серцевої недостатності.

Перша (початкова) стадія характеризується прихованою формою порушення кровообігу. Її можна виявити тільки в момент підвищеного фізичного навантаження на організм. Виражається ця стадія в появі надмірної втоми, задишки, в прискореному серцебитті. У той же час при поверненні в стан спокою ці ознаки зникають.

Стадія II проявляється у тривалому порушенні нормальної циркуляції крові, застійних явищах при функціонуванні малого та великого кіл кровообігу. Зазначена стадія ХСН, у свою чергу, поділяється на два окремих періоди: період А і період Ст.

У періоді А спостерігається гемодинамічне порушення тільки в одному з кіл кровообігу (або у великому або малому колі). При цьому симптоми серцевої недостатності організму, який перебуває у стані загального спокою, проявляються в цілому досить помірно. У той же час у періоді, який представляє собою завершення стадії II, порушення гемодинаміки серцево-судинної системи відбувається в обох колах кров’яний циркуляції.

При настанні кінцевої стадії (III) відбуваються характерні складні порушення гемодинамічних процесів. Паралельно змінюється загальна картина обміну речовин і наступають незворотні деформації структури тканин і органів.

Незважаючи на свою зовнішню простоту, дана класифікація має і свої вади, пов’язані, зокрема, з відсутністю єдиного принципу формування зазначених стадій ХСН.

Як лікувати хронічну серцеву недостатність?

В даний час відомі два способи лікування ХСН: медикаментозний та хірургічний. При медикаментозному варіанті застосовують такі основні групи препаратів, як:

 1. Сечогінні засоби (діуретики). Виводять з організму рідину, що викликає набряки. Таким чином, зменшується навантаження на серцевий м’яз. Зазвичай вживаються в щоденному режимі. Лікування діуретиками можливе тільки за призначенням лікаря, так як деякі з них, крім рідини, виводять з організму необхідний калій.
 2. Антагоністи (блокатори) рецепторів ангіотензину II та інгібітори АПФ. З їх допомогою контролюється кров’яний тиск в артеріях. Завдяки їм зменшується навантаження на серце. Згідно з численними дослідженнями, вони продовжують життя хворих серцевою недостатністю.
 3. Бета-блокатори. Впливають на скорочення м’яза серця. Прийом цих препаратів, подовжує діастолу, тим самим даючи серця більше часу для відпочинку.
 4. Антиагреганти та антикоагулянти. Впливаючи на ступінь згортання крові, перешкоджає утворенню тромбів в судинах.

Якщо є показання, лікувати ХСН можна і хірургічним способом. Зазвичай оперативне втручання рекомендується при складних вадах і аритміях серця, при ішемічній хворобі і аневризму лівого шлуночка.

Особливості способу життя при серцевій недостатності

Для зменшення ризиків при лікуванні цієї хвороби медики радять дотримуватися деяких нескладних правил щоденного поведінки.

Так, пацієнт повинен дотримуватися правильний щадний режим під час роботи, так і відпочинку. Обов’язкові регулярні прогулянки на свіжому повітрі.

Запорукою ефективного лікування є правильне харчування хворого. Воно повинне бути дробовим (5-6 разів на добу). Необхідно обмежити споживання солі та виключити зі свого життя тютюн, алкоголь, жирні та гострі страви. Треба їсти більше овочів, фруктів, кисломолочних продуктів.

Пацієнт повинен також вести фізично активне життя. Рекомендується лікувальна фізкультура.

При дотриманні цих порад можна досить ефективно боротися з таким серйозним недугою, як хронічна серцева недостатність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code