vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Хламідіоз: опис, шляхи передачі, симптоми і лікування

Хламідіоз — захворювання, що передається статевим шляхом. Відноситься до внутрішньоклітинних інфекцій, з-за чого діагностика і терапія недуги ускладнені. Основний шлях передачі – незахищений статевий акт. Заражена вагітна жінка може передати інфекцію дитині. Дана патологія вимагає складного й тривалого лікування токсичними препаратами. Інфекція може вражати будь-які органи і системи, викликаючи серйозні негативні наслідки для організму.

1

Опис захворювання

Хламідіоз – захворювання інфекційної природи, збудником якого є хламідія (особливий вид – chlamydia trachomatis). Вражає сечостатеву систему, провокуючи розвиток урогенітальної форми.

Кожен рік інфекція вражає більше 100 млн осіб. Вважається однією з найбільш частих з числа хвороб, які передаються статевим шляхом. Збудники крупніше вірусу, але не менше бактерій, що обумовлює їх поширеність, а також складність діагностики та лікування.

Основним способом зараження є незахищений статевий акт. Хламідія передається як при вагінальному, так і при оральному і анальному контакті. Після проникнення в організм людини мікроорганізми розповсюджуються за допомогою струму крові і лімфи в усі органи і системи.

В навколишньому середовищі бактерії можуть жити не більше кількох хвилин. Потрапляючи в організм, хламідія починає паразитувати. Використовує тканини та енергетичні ресурси господаря, за рахунок чого живе і розмножується. В кінці відтворення заражені клітини гинуть, а в міжклітинному просторі утворюються дочірні організми, які продовжують інфікувати нові клітини.

Хламідіоз провокує такі патології, як кон’юнктивіт, фарингіт, пневмонія, холецистит, пельвіоперитоніт.

1.1

Типи інфекції

Хвороба досить підступна, тому що збудник буває декількох типів, що відрізняються особливою структурою. Вони позначаються латинськими літерами: А, В, Ва, D-K, I-3. Наприклад, I-3 хламідія провокує розвиток тропічного захворювання – венеричною лімфогранулеми. Типи D-K викликають ураження статевих органів. Існують патологічні організми, що викликають серйозну хворобу – трахому.

Розвиток захворювання обумовлений занесенням хламідії D-K. Вони здатні жити і розмножуватися в тілі господаря, а також можуть досить довго існувати поза людського організму.

2

Шляхи передачі

Найбільш поширений механізм передачі – через статевий акт. Незахищений секс, навіть оральний, призводить до того, що інфекція передається від людини до людини. Імовірність захворіти в цьому випадку становить близько 60%. Хламідія може поширюватися і побутовим шляхом, за умови використання чужих зубних щіток, бритв або будь-яких предметів особистої гігієни, але подібне зустрічається рідко.

Ризик інфікування підвищується при наявності мікротравм на шкірі і слизових.

Вертикальний шлях передачі від матері до дитини – досить часта причина зараження. При наявності хламідіозу у жінок у період вагітності виникає ризик інфікування плода. Деякі типи хвороби можуть передаватися від тварин і птахів: можна заразитися, наприклад, від домашньої кішки.

Згідно багатьом дослідженням, збудник присутній і в слині. Теоретично зараження через поцілунок можливо, але на практиці ймовірність дуже мала.

2.1

Інкубаційний період

Після того як хламідія трахоматіс виявляється в статевих шляхах жінки або чоловіки, їй потрібен певний час для початку активного розмноження. Найчастіше інкубаційний період становить близько 2 тижнів, хоча може розтягнутися і до місяця.

Після попадання в організм людини мікроорганізм проходить кілька етапів:

 • Проникнення у слизову оболонку.
 • Розмноження всередині клітин. На відміну від інших вірусів і бактерій, хламідії представлені ретикулярними тільцями і починають ділитися в тому випадку, якщо для цього є відповідні умови. Через 2-3 дні клітка, в якій перебувала хламідія, гине.
 • Прояв симптомів. Останній етап характеризується запаленням слизової оболонки органу, який був вражений. Клітина відмирає, ретикулярні тільця виходять і атакують здорові клітини. Відбувається розмноження організмів, для якого необхідно близько 14 днів.

3

Прояви хламідіозу у чоловіків

Мікроорганізм найбільш часто викликає запальне захворювання сечовивідного каналу – уретрит. Воно проявляється болем, печінням при сечовиділенні. При тривалому перебігу сприяє формуванню рубців і звуження просвіту уретри.

Запалення яєчок і їх придатків (орхоэпидидимит) проявляється збільшенням розміру органів. Супроводжується вираженою хворобливістю, локальними запальними реакціями. Наслідком можуть стати безплідність або зниження рівня тестостерону.

Простатит – запальне ураження передміхурової залози. Залучення в процес цього органу відбувається через кілька тижнів після інфікування при висхідному просуванні хламідії по сечовивідних шляхах. При розвитку хвороби спостерігається ряд загальних симптомів:

 • біль у паху;
 • проблеми з сечовипусканням;
 • зниження лібідо;
 • виділення з уретри.

При тривалому процесі порушуються структури тканин простати, що веде до безпліддя і порушення сперматогенезу.

4

Перші ознаки та симптоми у жінок

Характерні прояви хвороби у жінок можуть бути відсутніми. Патологічна симптоматика проявляється лише у третини інфікованих. Приховане протягом несе загрозу не тільки хворий, але і для її статевого партнера. При настанні вагітності у зараженої жінки хламідіоз може нашкодити дитині в утробі.

Ознаками інфекції виступають такі захворювання, описані в таблиці:

Захворювання Опис
Кольпіт Мікроорганізми паразитують в піхві і в залозах, розташованих поряд з ним, викликаючи запалення. Яскраві симптоми спостерігаються в період вагітності, клімаксу і при інших станах, коли в організмі є недолік естрогену. Пацієнтка скаржиться на відчуття печіння та свербіння у піхві, біль у попереку і внизу живота. Можливо розлад з боку сечовипускання
Цервіцит При тривалому присутності інфекції в статевих органах їй охоплюються великі площі. Мікроорганізми добираються до каналу шийки матки. Орган набрякає, запалюється, збільшується в розмірах. При відсутності належного лікування процес призводить до формування ерозії
Ендометрит, сальпінгіт, сальпінгоофорит Якщо інфекція просувається вгору по статевих шляхах і імунні сили організму з нею не справляються, можуть розвинутися серйозні хвороби, які виявляються на огляді у лікаря-гінеколога. При їх наявності є певні порушення з боку репродуктивної системи – печіння і сверблячка в області статевих органів, патологічні болі, нерідко – гіпертермії (підвищення температури тіла)

Самостійне спостереження за ознаками і виділеннями не дає конкретної інформації про наявність хламідіозу. Дані симптоми супроводжують і інші захворювання: герпес, молочницю, гонорею і трихомоніаз.

Запідозрити хворобу можна за такими сигналами:

 • Збільшення температури до субфебрильних цифр (спостерігається при гострому перебігу патології).
 • Виникнення болю різного ступеня інтенсивності. Локалізація: низ живота, поперек.
 • Симптоми циститу при залученні в запальний процес уретри (ріжучі болі на початку і в кінці акта сечовипускання).
 • Нестандартні виділення слизисто-гнійні, з жовтим відтінком і неприємним запахом. У цьому випадку вони можуть бути наслідком не тільки хламідійної інфекції.
 • Печіння і дискомфорт в паху.
 • Ерозія шийки матки – також може вказувати на хламідіоз.

Багато симптоми може виявити тільки гінеколог під час проведення огляду.

5

Методи лабораторної діагностики

Діагностика є досить проблемною. Її складність пов’язана з особливостями життєдіяльності інфекції. Хламідія являє собою внутрішньоклітинний мікроорганізм, здатна проникати всередину і жити в клітинах господаря, в якості яких часто виступає епітелій слизових оболонок статевих органів. Саме з цим пов’язані повторні рецидиви хронічних хвороб.

Якщо хламідія зберігається внутрішньоклітинно, то при настанні сприятливих умов вона активізується, викликаючи загострення хронічного процесу. Спроби лікування призводять до того, що виникають хронічні запалення сечостатевих органів і стійкі форми мікроорганізму.

Часто з хламідією поєднуються та інші інфекції, які провокуються умовно-патогенними мікроорганізмами. Вони присутні в організмі людини в нормі, але при погіршенні імунного захисту здатні викликати інфекційні захворювання.

Умовно методи діагностики хламідії поділяються за принципом, на якому вони засновані. На сьогоднішній день використовуються наступні:

 • експрес-тести;
 • мазок;
 • реакція імунофлуоресценції;
 • серологічні методи;
 • імуноферментний аналіз;
 • культуральний метод;
 • ДНК-методи.

Неможливо виділити найбільш оптимальний метод діагностики хламідіозу, оскільки кожен з них має свої достоїнства і недоліки:

Метод діагностики Опис
Експрес-тести Міні-тести, або експрес-тести можна придбати в будь-якій аптеці. Вони призначені для застосування в домашніх умовах. При попаданні бактерії на чутливу смужку антитіла зв’язуються мікроорганізмами і забарвлюють її. При позитивному результаті в віконці читання видно дві смужки. Чутливість методу варіюється в межах 20-50%
Мазок зі слизової Дослідження виділень сечостатевих органів під мікроскопом. У жінок мазок береться зі стінок піхви, шийки матки або зовнішнього отвору уретри. У чоловіків – з уретри (у деяких випадках аналізується секрет простати). Мікроскопічне дослідження досить просте, недороге і швидке. Чутливість методу стосовно до хламідій невисока і складає не більше 15-30%. У мазку можна розпізнати картину хронічного запалення, що передбачає можливе інфікування хламідіями
Реакція імунофлюоресценції Вимагає високої кваліфікації лікаря-лаборанта та складного обладнання. Для проведення реакції мазок забарвлюється флуоресцентними барвниками. Завдяки цьому хламідії виглядають світлими. Метод гранично точним, але тільки невелика кількість професіоналів здатні його використати, тому чутливість оцінюється в 70%. Це пов’язано з тим, що флуоресцентними барвниками фарбуються і інші умовно-патогенні мікроорганізми. Крім того, виявляється тільки один вид хламідії. Перевага – висока швидкість виконання
Серологічні методи Для діагностики хламідійної інфекції використовується один стандартний метод — реакція зв’язування компонента. Вона полягає у використанні спеціальних антитіл, які зв’язуються із збудниками. далі вони фіксуються в комплексі. Метод проводиться швидко і досить просто, але дає багато хибнопозитивних результатів. Має невисоку специфічність
Метод ПЛР Чутливість досить висока – до 99%. Основний недолік в тому, що для проведення діагностики необхідна наявність спеціально обладнаної лабораторії і кваліфікованого персоналу. Необхідно дотримуватися стерильність на всіх етапах, інакше можуть бути хибнопозитивні результати. Для проведення проби використовується набір реактивів різних виробників, чутливість яких може відрізнятися
Лигазная ланцюгова реакція Належить до ДНК-методів. Один з найбільш сучасних, дозволяє виявити наявність хламідій в урині. Чутливість і специфічність досягають 100%. Метод перевершує всі інші, в тому числі і культуральний. Для дослідження досить зібрати сечу в контейнер. Проте проведення тесту досить трудомістка, вимагає наявності висококваліфікованого персоналу та спеціального обладнання
Культуральний метод Полягає в тому, що виділення із сечостатевих органів висаджують на спеціальну живильне середовище. На кілька днів посіяний матеріал поміщається в спеціальний інкубатор. Через деякий час, за умови наявності в досліджуваному зразку хламідії, вона зросте на поверхні у вигляді специфічних колоній. Цей метод дозволяє визначити чутливість до антибіотиків, ніколи не дає хибнопозитивних результатів. Недоліком є тривалість – необхідно кілька днів для того, щоб виростити мікроорганізми

6

Терапія хламідіозу

Лікування повинно бути комплексним. Інфекцію практично неможливо повністю вилікувати, призначивши всього один вид антибіотика. Крім антибактеріальної терапії використовуються медикаменти для стимуляції імунітету, підвищення захисних властивостей організму, нормалізації мікрофлори кишечника і слизових. Виявляються заходи щодо усунення хронічних захворювань.

Супутні лікування часто проводиться в якості підготовчого етапу перед призначенням антибіотиків – для мінімізації їх токсичної дії.

6.1

Підготовка до лікування

Для нормалізації мікрофлори кишечника використовуються препарати з групи еубіотиків (Біфідумбактерин, Лінекс, Хілак форте). Додатково призначаються:

 • Гепатопротектори. Застосовуються у разі ураження печінки.
 • Ферментні препарати. Використовуються при умові, що є захворювання підшлункової залози з недостатністю ферментів (Фестал, Панзинорм, Креон).
 • Інші ліки для лікування патологій травної системи.

Підготовка до лікування включає проведення загального аналізу крові для виключення пієлонефриту. Якщо дане захворювання буде виявлено, необхідно додаткове застосування сечогінних препаратів та вибір ефективних антибіотиків відносно збудника. Для цього проводиться антибіотикограма посіву сечі.

Тривалість підготовчого етапу індивідуальна і залежить від наявності хронічних захворювань, але рідко перевищує 2-4 тижні і контролюється лікуючим лікарем.

Необхідність даного етапу полягає в тому, що терапія хламідіозу вимагає застосування досить токсичних препаратів і тривалих схем прийому, перерви в яких робити вкрай небажано. Якщо перервати вживання антибактеріального засобу, хламідії стають нечутливими до нього.

Супутні хронічні захворювання при тривалому лікуванні високими дозами токсичних препаратів можуть загострюватися, що є показанням для їх відміни. Саме для цього проводять підготовку пацієнта і стабілізацію організму.

6.2

Застосування антибіотиків

Антибактеріальна терапія при лікуванні захворювання вважається основною. Її правильний підбір багато в чому визначає подальшу ефективність. Оскільки збудник є внутрішньоклітинним паразитом, повинні бути використані антибіотики, які мають здатність проникати всередину клітини. До них відносяться макроліди, тетрацикліни і фторхінолони. Є безліч препаратів цих груп, але найчастіше призначаються:

 • Тетрациклін, Доксициклін.
 • Азитроміцин, Еритроміцин, Мидекамицин.
 • Офлоксацин.

Перед призначенням препарату слід провести повноцінне обстеження – це допоможе уникнути серйозних ускладнень. Адекватно скласти схему лікування і контролювати процес може тільки лікар. При хламідіозі категорично неприйнятні самолікування і народні методи.

6.3

Стимуляція імунітету

Стимуляція захисних сил організму досягається завдяки зниженню емоційних навантажень, нормалізації розпорядку дня, збільшення активності, корисного харчування. Ці методи доповнюються призначенням наступних препаратів:

 • Вітамінів з групи антиоксидантів (A, C, E), які знижують токсичну дію хламідій на організм і сприяють відновленню пошкоджених тканин.
 • Иммунала – препарату рослинного походження, що використовується для стимуляції клітин імунітету. Процеси елімінації інфекції і відновлення тканин під його дією відбуваються активніше. Медикамент має протипоказання, які необхідно виключити перед початком прийому.

Імуностимулююча терапія призначається індивідуально.

7

Профілактика

Оптимальною профілактикою є уникнення факторів, що призводять до інфікування:

 • Зниження кількості статевих партнерів. Значно підвищується ризик інфікування при наявності безладних статевих зв’язків.
 • Використання засобів захисту при випадкових контактах. Перевагу необхідно віддавати презервативу.
 • При наявності підозри на невірність партнера – проведення серологічного та бактеріологічного дослідження на ЗПСШ щорічно.
 • Негайний початок лікування при виявленні хламідіозу.
 • Припинення статевих контактів на час терапії. Ні один з методів захисту не дає стовідсоткової гарантії.
 • Проведення повного курсу лікування і подальшої діагностики стану.

8

Наслідки хламідіозу

У жінок виникають захворювання органів малого тазу, які проявляються у вигляді запалення:

 • маткових труб (сальпінгіт);
 • піхви (кольпіт);
 • маткових труб та яєчників (сальпінгоофорит);
 • шийки матки (цервіцит);
 • внутрішньої оболонки матки (ендометрит).

Дані недуги можуть призвести до появи спайок, які викликають безпліддя, позаматкову вагітність і викидні на ранніх термінах. Внаслідок розвитку інфекції в організмі можуть проявлятися такі патології, як плацентит, хориоамнионит і перигепатит.

У вагітних часто зустрічаються:

 • внутрішньоутробне інфікування;
 • передчасний розрив плодового міхура;
 • загибель плоду;
 • післяпологовий ендометрит.

Наявність хламідійної інфекції значно знижує шанси провести успішне екстракорпоральне запліднення.

В деяких випадках інфекція вражає не статеві органи, а, наприклад, пряму кишку, викликаючи проктит. При попаданні збудника в глотку розвивається фарингіт, в нирки – пієлонефрит. Існує і пневмонія, викликана хламідіозом.

Захворювання нерідко розвивається у дітей. Зараження відбувається внутрішньоутробно або через родові шляхи. Іноді можливі побутові способи (через ліжко).

Ще одна патологія, що викликається хламідіями, – хвороба Рейтера. Це сложносоставное захворювання, що характеризується виникненням одночасно уретриту, кон’юнктивіту і артриту. Іноді до них додаються запальні недуги шкіри і слизових оболонок. Порушення розвиваються у хворих хламідіозом, у яких є антиген гістосумісності, передається у спадок. Він може виявлятися у 90% хворих. Досі не виявлено, як він діє, але встановлено, що ризик захворіти серонегативним артрит у таких людей вище в 40 разів.

Хвороба починається з проносу. Через два тижні з’являється уретрит зі слабкими проявами. Ще через пару тижнів відбувається різке загострення процесу: підвищення температури до 38 градусів і болю в суглобах. Захворювання може вражати всі органи і системи.

9

Діагностика ізлечіванія

Щоб оцінити ефективність проведеного лікування, необхідні діагностичні процедури. Критерії излеченности:

 • Негативна ПЛР-результат. Дослідження проводиться не раніше чим через 4 тижні після закінчення курсу терапії антибіотиками. При більш ранній діагностиці можна отримати псевдонегативний результат.
 • Зниження титру lgG до рівня менш як 1 до 16 і зникнення lgM, що є додатковим критерієм.
 • Згасання клінічних ознак захворювань (цервіціта, простатиту, уретриту). Запальні процеси можуть бути викликані і супутніми інфекціями, тому присутність запалення або зникнення основних клінічних симптомів не можуть виступати основами оцінки ефективності лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code