vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Характерні особливості розвитку атеросклерозу судин нижніх кінцівок

Атеросклероз судин нижніх кінцівок – це одне з найнебезпечніших захворювань артерій ніг. Розвивається внаслідок порушення нормального струму крові в артеріях ніг з-за повною або частковою їх закупорки атеросклеротичними бляшками, які призводять до розвитку захворювання .Вони з’являються з-за налипання жирів різної молекулярної щільності, у тому числі холестерину, а також різних елементів крові на стінку кровоносної судини, що провокує звуження його просвіту.

Характерные особенности развития атеросклероза сосудов нижних конечностей

Атеросклероз судин ніг – вкрай небезпечний стан, так як утруднення кровотоку може стати причиною великого відмирання тканин внаслідок недостатнього надходження кисню і поживних речовин. При відсутності своєчасної діагностики та спрямованого лікування ризик розвитку гангрени вкрай високий.

Особливості етіології і патогенезу атеросклерозу нижніх кінцівок

Облітеруючий атеросклероз ніг є дуже поширеним захворюванням, що вражає переважно чоловіків. Статистичні дані показують, що чоловіки приблизно в 8 разів частіше, чим жінки, страждають від атеросклеротичного ураження глибоких вен нижніх кінцівок.

Ця хвороба судин має тривалу історію розвитку, але діагностується, як правило, у хворих у віці старше 50 років. Поява вираженої симптоматики є наслідком стенозу або оклюзії артерій ніг. При стенозі має місце значне зниження просвіту кровоносної судини, але при цьому слабкий кровотік все ще зберігається. При такому явищі, як оклюзія, спостерігається повне перекриття кровотоку, внаслідок чого може мати місце поява трофічних виразок і як їх підсумок гангрени.

Атеросклероз артерій нижніх кінцівок бере початок з порушення обміну речовин, при якому кількість жирів низької молекулярної щільності значно збільшується в крові, що з часом стає причиною їх налипання на стінки кровоносних судин. Варто відзначити, що анатомічна будова кровоносної системи ніг сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок, саме тому в нижніх кінцівках найбільш яскраво проявляються симптоми атеросклерозу. Існує ряд факторів, що сприяють появі атеросклеротичних бляшок на кровоносних судинах, в тому числі:

 • вживання в їжу страв з високим рівнем жиру;
 • зайва вага;
 • сидячий спосіб життя;
 • хвороби печінки і щитовидної залози;
 • переохолодження;
 • зловживання кавою та чаєм;
 • часте перебування у стресових ситуаціях;
 • цукровий діабет;
 • підвищений артеріальний тиск.

Важливим фактором, що сприяє появі атеросклерозу судин нижніх кінцівок, є куріння. Згідно зі статистикою, приблизно 70% хворих, у яких був діагностований атеросклероз судин нижніх кінцівок, мають тривалий стаж куріння. Нікотин та інші шкідливі речовини, що містяться в сигаретному димі, сприяє появі спазмів артерій, що значною мірою заважає нормальному кровотоку. Порушення циркуляції крові в подальшому призводить не тільки до пошкодження стінок великих артерій ніг, але і налипання на них шару жирових відкладень.

Крім того, патологічний вплив речовин, що потрапляють в організм з сигаретного диму, сприяє появі тромбів, які є не менш небезпечними, чим атеросклеротичні бляшки. Крім усього іншого, слід враховувати, що у людей, які мають родичів, що страждають від ураження атеросклерозом нижніх кінцівок, що значно вище ризик розвитку цього захворювання судин.

По мірі збільшення нашарування холестерину та інших речовин на стінку кровоносної судини, може розвинутися запальний процес. Відрив атеросклеротичної бляшки від кровоносної судини в переважній більшості випадків призводить до утворення тромбу, так як із-за ушкодження кровоносної судини починають вироблятися свертывающие кров речовини.

Симптоми і ознаки атеросклерозу нижніх кінцівок

Головним значущим симптомом атеросклеротичного ураження кінцівок є больовий синдром. В залежності від інтенсивності і характерних особливостей появи болів виділяється 4 основні стадії атеросклерозу.

Стадія №1. У цей період хвороба судин вже дає про себе знати болями в ногах, що з’являються після тривалих піших прогулянок або після значного фізичного навантаження.

Стадія №2. На цій стадії болі в ногах мають місце навіть при піших прогулянках на невеликі відстані, наприклад, 250-1000 м. В цей період людина вже відчуває явний фізичний дискомфорт і намагається уникати тривалих прогулянок, що лише погіршує становище, так як відсутність фізичної активності провокує поява застійних процесів. З часом дистанція, яку людина може пройти без дискомфорту, може скоротитися до 50-250 м.

Стадія №3. Ця стадія перебігу атеросклерозу характеризується значними проблемами з кровообігом ніг, тому дискомфорт і болі виявляються навіть після пішої прогулянки на менш чим 50 м. Болі в м’язах на цій стадії можуть з’являтися, навіть якщо хворий перебуває у стані спокою. Нерідко дискомфорт і болі в м’язах можуть з’являтися під час сну, тому для ослаблення неприємних відчуттів хворий може несвідомо спускати ногу вниз, що сприяє збільшенню кровотоку і ослаблення наявної симптоматики.

Стадія №4. Ця стадія є найбільш небезпечною, оскільки супроводжується розвитком трофічних виразок. У переважній більшості випадків області некрозу, тобто почорніння шкірних покривів, в першу чергу з’являються на п’ятах і пальцях. Цей стан може в подальшому призвести до гангрени, тобто відмирання великих ділянок тканин.

Варто зауважити, що 3 і 4 стадії розвитку атеросклерозу є ішемічними, тому больовий синдром в цей час настільки інтенсивний, що хворі його просто не можуть не помічати. Як правило, на 3 і 4 стадіях врятувати кінцівку ще можна, але потрібно негайне лікування спрямоване для поліпшення кровотоку.

Больові відчуття, що проявляються на різних стадіях розвитку атеросклерозу, є наслідком недостатнього живлення м’язів киснем, саме тому інтенсивність прояву больового синдрому залежить від ступеня фізичної навантаження, адже чим сильніше напруження, тим більше м’язам потрібна кисню, який не може нормально вступати до них через утруднення кровотоку.

Крім болю в нижніх кінцівках, на розвиток атеросклерозу може вказувати:

 • зниження температури ураженої кінцівки;
 • відчуття мурашок на шкірі ніг;
 • похолодання ступень;
 • зникнення пульсу;
 • поява загоюються виразок у нижній частині ніг.

При появі перших ознак порушення кровотоку в нижніх кінцівках слід негайно звернутися до лікаря для проведення повноцінної діагностики.

Методи діагностики атеросклерозу нижніх кінцівок

При відвідуванні лікаря хворому слід як можна більш точно описати характер болю в ногах і особливості додаткових симптомів.

Далі лікар проводить пальционное дослідження ніг для перевірки пульсу в типових для цього точках, розташованих на ногах.

Для з’ясування характеру звуження та інших важливих параметрів перебігу хвороби потребує проведення низки досліджень, у тому числі:

 • біохімічного аналізу крові на ліпідний склад;
 • реовазографії;
 • доплерографії;
 • капіляроскопії;
 • дослідження факторів згортання крові;
 • ангіографії.

Ці дослідження дозволяють виключити наявність тромбів в кровоносних судинах, а крім того, оцінити прохідність крові і ступінь закупорки артерій.

Сучасні методики лікування атеросклерозу нижніх кінцівок

Ефективність лікування атеросклерозу судин багато в чому залежить від того, наскільки вчасно воно було розпочато. При ранній діагностиці лікування цього захворювання не становить значної складності, в той час як на пізніх етапах розвитку хвороби для порятунку кінцівки потрібно хірургічне втручання.

При важкому перебігу, що характеризується оклюзією, врятувати кінцівку може тільки оперативне втручання. Існує кілька варіантів операцій, що використовуються при лікуванні атеросклерозу, в тому числі:

 • шунтування;
 • балонна ангіопластика;
 • протезування ураженої ділянки штучним посудиною;
 • стентування;
 • тромбоэндартерэктомия.

На стадії появи великих некротичних вогнищ і розвитку гангрени для порятунку життя хворого потрібно ампутація кінцівки, так як врятувати пошкоджені тканини вже не представляється можливим.

Отже, на початковій стадії розвитку атеросклерозу, коли є незначне звуження або ж уже розвинувся стеноз артерій, лікування може проводитися консервативними методами. Основою медикаментозного лікування є:

 • антикоагулянти;
 • антитромбоцитные засоби;
 • знеболюючі;
 • секвестранты жирних кислот;
 • фібрати;
 • нікотинова кислота;
 • статини.

Схема прийому препаратів призначається кожному пацієнту лікарем в індивідуальному порядку залежно від тяжкості клінічної картини.

Дуже важливим моментом в справі лікування атеросклерозу відіграє повна відмова хворого від шкідливих звичок, особливо паління. Крім того, необхідною мірою є зниження ваги і правильна дієта, основою якої повинні стати овочі, фрукти, нежирні сорти м’яса і риби. Відновити роботу кровоносної системи допомагає фізіотерапія та лікувальна фізкультура.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code