vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Етіологія та патогенез ішемічною хвороби серця

Ішемічна хвороба серця – стан, при якому потреба міокарда в кисні більше, чим його доставка. Необхідно знати патогенез ІХС, щоб не допускати розвитку цієї хвороби і ефективно її лікувати, так як ішемічна хвороба серця є серйозним захворюванням.

Этиология и патогенез ишемической болезни сердца

Механізм розвитку ІХС

Головною причиною ішемічної хвороби серця є атеросклероз коронарних артерій. Він є практично у всіх хворих. Атеросклероз – це результат порушень обміну ліпідів і білків, він супроводжується відкладенням холестерину на стінках артерій у вигляді бляшок.

Надалі бляшка проростає сполучної тканиною і поступово збільшується в розмірах, що призводить до звуження просвіту артерії – стенозу. Чим більше стає атеросклеротична бляшка, тим менше крові буде надходити в міокард, в кінці кінців вона повністю перекриє просвіт судини.

Оскільки в міокард надходить недостатня кількість поживних речовин і кисню, відбувається викид катехоламінів: адреналіну, норадреналіну, дофаміну. Ці гормони стимулюють серцеву діяльність, потреба міокарда в кисні зростає ще більше, секреція катехоламінів у зв’язку з цим посилюється. Таким чином, замикається порочне коло.

Виділяють кілька типів ішемічної хвороби серця. Найпоширенішими з них є стенокардія, гострий коронарний синдром, інфаркт міокарда аритмії.

Патогенез стенокардії

Атеросклеротичне ураження коронарних артерій серця призводить до переходить ішемії міокарда.

Це означає, що крові, що надходить до серця через значно звужені судини, достатньо для підтримки нормальної серцевої діяльності в стані спокою. Як тільки фізичне або емоційне навантаження зростає, збільшується потреба міокарда в кисні і поживних речовинах, але через звужений просвіт артерій до серця надходить все той же невеликий об’єм крові. В результаті з’являються характерні симптоми: задишка і слабкість. Чим більше стенозування, тим важче протікає стенокардія.

В умовах нестачі кисню клітини міокарда переходять на анаеробний шлях метаболізму. Це означає, що вони розщеплюють поживні речовини з метою отримання енергії без використання кисню. Однак такий спосіб дозволяє отримувати мінімальну кількість енергії. Крім того, в процесі анаеробного окислення утворюються токсичні продукти, вони накопичуються, сприяють розвитку аритмії і активують больові рецептори, приводячи до появи болю в правій половині грудної клітини, що віддає в руку або під лопатку.

Патогенез гострого коронарного синдрому, інфаркту міокарда та аритмії

З часом атеросклеротична бляшка стає крихкою, її поверхня розривається, на дефект «прилипають» тромбоцити, формується пристінковий тромб.

Це призводить до ще більшого звуження коронарної артерії. Ймовірність розриву бляшки підвищується при артеріальній гіпертонії, інфекційних захворюваннях, високому рівні тригліцеридів і холестерину крові. Деякий час пристінковий тромб залишається рухомим, він може значно перекривати просвіт судини, призводячи до появи характерних симптомів, а потім відсуватися і «відкривати» посудину.

Якщо формування пристінкового тромбу призвело до повного перекриття просвіту великої коронарної артерії, що постачає кров’ю якийсь ділянка міокарда, то розвивається інфаркт (некроз ділянки серцевого м’яза). Деякі інфаркти протікають безсимптомно, тому що перекритий тромбом посудину мав невелику ділянку міокарда.

Потужне скорочення серця здійснюється за рахунок злагодженої скорочення кожного кардіоміоциту. Кисневе голодування при ІХС призводить до порушення транспорту іонів у клітинах міокарда, з-за цього порушується ритмічність їх скорочення, з’являються вогнища патологічної активності, розвиваються небезпечні шлуночкові аритмії.

Етіологія ішемічної хвороби серця

Існують різні фактори, що призводять до розвитку ІХС:

 1. Підвищений рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ). Ліпопротеїни низької щільності переносять холестерин, який схильний відкладатися на стінках артерій.
 2. Низький рівень холестерину ліпопротеїнів високої щільності (ЛПНЩ). Ці ліпопротеїни переносять «хороший» холестерин, який знижує ризик розвитку атеросклерозу.
 3. Артеріальна гіпертонія. Часті перепади артеріального тиску негативно позначаються на стані судин і серця.
 4. Цукровий діабет. Це захворювання, яке характеризується порушенням обміну не лише глюкози, але і ліпідів і білків. Тому у людей з цукровим діабетом підвищується рівень ЛПНЩ та знижується рівень ЛПВЩ.
 5. Підвищена згортання крові на тлі збільшеної кількості тромбоцитів.
 6. Вік. Чоловіки старше 45 років і жінки після настання менопаузи автоматично потрапляють у групу ризику розвитку ІХС.
 7. Ожиріння за чоловічим типом (переважне відкладення жиру на животі).
 8. Чоловіча стать. Чоловіки більше схильні до розвитку атеросклерозу і ІХС, чим жінки. Це обумовлено тим, що жіночі статеві гормони естрогени мають антиатеросклеротичну дію, вони знижують рівень ЛПНЩ і підвищують концентрацію ЛПВЩ.
 9. Куріння. Нікотин призводить до спазму коронарних артерій, він підвищує рівень ЛПНЩ і знижує концентрацію ЛПВЩ, стимулюючи розвиток атеросклерозу. Крім того, нікотин сприяє прикріпленню тромбоцитів до атеросклеротичної бляшці.
 10. Вживання алкоголю.
 11. Малорухливий спосіб життя. Помірна фізична активність «тренує» серцево-судинну систему, дозволяє підтримувати еластичність судин і покращує роботу серця завдяки фізіологічної гіпертрофії міокарда.
 12. Часті і тривалі психоемоційні перевантаження, які супроводжуються підвищеною секрецією катехоламінів.

Тим не менше, на більшість з цих чинників вдається вплинути. Рівень холестерину крові можна знизити, дотримуючись дієти з низьким вмістом тваринних жирів і простих вуглеводів.

Велику роль відіграють відмова від куріння і зловживання алкоголем, а також помірна фізична активність. Такі фактори, як артеріальна гіпертонія і цукровий діабет, усуваються шляхом призначення медикаментозної терапії. Вплинути на вік, стать, спадковість неможливо, тому при досягненні певного віку потрібно регулярно проходити обстеження і проводити аналіз крові.

Стани, які провокують і підсилюють ішемію серця

У деяких випадках потреба міокарда в кисні зростає. На тлі стенозу коронарних артерій провокують або посилюють ішемію серця наступні стани:

 • перегрівання;
 • підвищена активність щитовидної залози (гіпертиреоз, тиреотоксикоз);
 • артеріальна гіпертонія;
 • нервове збудження;
 • анемія;
 • захворювання дихальної системи (пневмонія, бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легенів);
 • синдром нічного апное.

Людям з ІХС таких станів необхідно уникати. Якщо ж у них є якісь з перерахованих захворювань, то їх слід лікувати.

В умовах постійної нестачі кисню і поживних речовин клітини міокарда гинуть. На місці некротизованих кардіоміоцитів з’являється нефункционирующая сполучна тканина, розвивається кардіосклероз. Скорочувальна здатність серця поступово знижується, що призводить до серцевої недостатності. У великому, а потім і малому колі кровообігу починається застій, про це свідчать поява набряків нижніх кінцівок, задишка і кашель.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code