vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ефективне лікування кісточки на нозі

Лікування кісточки на нозі являє собою тривалий процес, спрямований, насамперед, на усунення причини появи цієї деформації.

Эффективное лечение косточки на ноге

Причини зростання кісточки на нозі

Як правило, основною причиною того, що росте кісточка на ногах, є форма поперечного плоскостопості, яка призводить до деформації пальців і самої стопи. Необхідно сказати, що виникнення і розвиток плоскостопості відбувається в певні періоди життя людини, пов’язані в основному з гормональними змінами в організмі. Найчастіше це вік, коли малюк починає ходити, пубертатний період, вагітність і період клімаксу у жінок, роки старості. Проте в будь-якому віці розвиток плоскостопості можна попередити.

Види деформації

Дуже часто, коли йдеться про кісточці на нозі, мають на увазі патологічне зміна форми великого пальця, який внаслідок поперечного плоскостопості як би відхиляється назовні, а біля його основи наростає болюча кісткова мозоль або шишка (по-медично – «hallux valgus»). Однак при поперечному вигляді плоскостопості може рости кісточка і на мізинці: кісткова мозоль виникає на основної (першої) фаланзі кінцівки. Крім кісткових наростів на мізинці або великому пальці, плоскостопість і призводить до патологічного зміни форми середнього і безіменного пальців: вони згинаються в перших двох фалангах і піднімаються вгору.

Зустрічається і більш складний варіант патологічного зміни форми кінцівок через поперечного плоскостопості, при цьому вказівний і безіменний палець випинаються, а середній палець «западає». Звичайно, такі зміни форми пальців мають місце, коли процес деформування зайшов вже достатньо далеко. В цьому випадку не тільки болить кісточка на нозі, але і взуття теж зазнає значної деформації, тому лікування слід починати з перших ознак плоскостопості.

У випадку вродженого плоскостопості лікування необхідно починати через 14 днів після народження малюка, згідно з рекомендаціями лікаря.

Профілактика зростання кісточки на нозі

Як вже згадувалося раніше, в будь-якому віці можна попередити появу плоскостопості набутого характеру. Для цього необхідно:

 • носити все взуття з супінаторами (чоловікам з 45 років, жінкам до 40 років; періодичність заміни супінаторів – через 2-3 роки, оскільки з віком звід стопи зазнає патологічні зміни, тобто деформується);
 • жінкам не слід різко змінювати величину підборів (вся взуття, навіть домашня, повинна мати підбори оптимальної фізіологічної висоти – 4-6 см);
 • взуття має бути зручним, по сезону та з натуральних матеріалів;
 • своєчасно лікувати будь-які захворювання кісткової системи, що провокують плоскостопість;
 • уникати пошкодження стоп.

У разі появи перших ознак деформації стоп необхідно звернутися до лікаря-травматолога або ортопеда для успішної боротьби із захворюванням.

Методи лікування кісточки на нозі

Успішне лікування кісточки на нозі – це, насамперед, суворе виконання всіх приписів лікаря. Крім цього, рекомендуються наступні способи лікування:

 • використання бинтів і тампонів на перших стадіях патологічного деформування;
 • застосування спеціальних косинців, подушечок, вкладишів, підібраних лікарем для компенсації дефектів стопи;
 • носіння індивідуальної ортопедичного взуття при значній ступеня деформації стопи;
 • заняття лікувальною фізкультурою, запобігання плоскостопості;
 • самомасаж стоп, ніг.

Слід сказати, що на першій стадії деформування великого пальця можна застосовувати ватно-марлевий тампон у вигляді трикутника, довжина якого повинна збігатися з довжиною пальців, а товщина – забезпечувати правильне випрямлена положення великого пальця. Крім того, для забезпечення фізіологічно правильного положення кінцівок стопи рекомендується переплітати деформовані (опущені або підняті) пальці складеним у кілька шарів бинтом, що мають ширину, відповідну довжині пальців. Природно, всі тампони, бинти і подушечки слід накладати безпосередньо на шкіру, тільки потім необхідно надягати шкарпетки чи колготки.

Що стосується фізичних вправ для попередження розвитку різних деформацій стопи, то слід виконувати такий комплекс:

 1. Первісна позиція – присісти на стілець, опустити руки, зігнути коліна під кутом в 90°. В цьому положенні слід, поклавши під ноги гумовий м’яч або пластикову/дерев’яну палицю діаметром 5-8 см, прокатувати снаряд стопами від п’ят до шкарпеток і назад. При прокатуванні палиці або м’яча необхідно стежити, щоб вони були щільно притиснуті до стопи. В ході виконання цієї вправи слід дихати вільно, час виконання вправи – 60 секунд.
 2. Основна позиція – згідно п. 1. Стопи поставити на підлогу, опустити руки вниз. Підняти великі пальці ніг і опустити їх. Вправу слід повторити повільно 10 разів, дихати при цьому треба вільно.
 3. Основна позиція – стоячи. Підігнути пальці стоп. Протягом 0,5 хвилини слід крокувати на внутрішньому краї стопи з підігнутими пальцями, потім – на зовнішньому так само, з підігнутими пальцями, далі – на п’ятах, після – на носках; закінчуючи вправу, слід крокувати протягом 30 секунд на повній стопі і з випрямленими пальцями. Робити вправу потрібно вільно дихаючи і в повільному темпі.

Крім лікувальної фізкультури існує ряд прийомів самомасажу, що попереджають плоскостопість:

 1. Основна позиція – зігнути ліву ногу в коліні і спертися нею об край табурета або стільця. Потім слід масажувати почергово всі пальці лівої ноги наступним чином: правою рукою опустити мізинець лівої ноги, а лівою рукою підняти четвертий (безіменний) палець вгору, після – навпаки. Те ж саме необхідно зробити і з пальцями правої ноги.
 2. Основна позиція – та ж. Кистю правої руки необхідно тримати п’яту лівої ноги, потім лівою рукою опустити всі пальці вниз, а потім підняти їх вгору. Кількість повторень – 5-7 разів. Це ж саме вправу слід виконати на правій нозі.
 3. Обома руками слід розтирати і розминати протягом 30 секунд п’яту, а потім – основи пальців з боку підошви.

Ці нехитрі маніпуляції, лікувальна гімнастика, а також виконання рекомендацій лікуючого лікаря дозволяють попередити або припинити подальше розвиток деформації стопи і пальців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code