vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ефективне лікування екзостозів п’яткової кістки

Эффективное лечение экзостоза пяточной кости

Экзостоз п’яткової кістки, лікування якого здійснюється тільки хірургічно, доставляє незручність пацієнтам. Багато людей бояться операцій, оскільки не довіряють лікарям і побоюються за своє здоров’я. Для оперативного видалення екзостозів є такі показання:

 • новоутворення заважає ходьбі, призводить до запалення навколишніх тканин;
 • є швидкий ріст пухлини, збільшення в розмірах посилює хворобливі і неприємні симптоми;
 • наріст травмується і запалюється при терті про взуття.

Лікування народними засобами не дає вираженого ефекту, оскільки причини появи екзостозів не усуваються впливом мазей і компресів. Застосування ванночок з відварів лікарських рослин здатне пом’якшити шкіру, частково зняти набряклість, біль, але не призводить до розчинення п’яткового наросту.

Як усунути экзостоз?

Часто пацієнти плутають деформацію Хуглунда, энтезопатию ахіллового сухожилля, экзостоз і підошовний фасциит. Всі ці захворювання мають схожий симптом – біль у п’яті, але етіологія і патогенез розрізняються. Щоб диференціювати экзостоз, потрібно допомога фахівця. Називати це захворювання «п’яткової шпорою» некоректно. При экзостозе в області п’яти формується остеома, пухлина. Є 3 різновиди новоутворення:

 1. Тверда остеома складається з щільної мінералізованою тканини, розташованої паралельними або концентричними шарами.
 2. Губчаста остеома складається з пухкої, менш щільною хрящової тканини, часто має форму гриба, кулі, неправильної опуклості.
 3. Мозговидная остеома містить включення кісткового мозку.

В області п’яти часто зустрічається тверда і губчаста форми. Клітини сполучної і кісткової тканини можуть перероджуватися в остеому, цим пояснюється різниця у структурі та щільності. При підошовному фасциите формується не остеома, а тонкий кістковий відросток, остеофіт. Энтезопатия ахіллового сухожилля і деформація Хуглунда взагалі не має відношення до захворювань кісток, оскільки запальний процес і переродження тканин не зачіпає п’яткові кістки. До экзостозу є спадкова схильність. Що може спричинити розвиток захворювання:

 1. Травма п’яткової кістки, перелом або тріщина, забій. В результаті неправильного загоєння виникає наріст, який заважає використовувати взуття. Патологічне поділ клітин призводить до збільшення наросту.
 2. Носіння незручною і здавлює взуття, хронічна травма п’яткової кістки і навколишніх м’яких тканин.
 3. Нераціональна навантаження на стопу. До цієї категорії причин відноситься і носіння взуття на високих підборах, і плоскостопість. Обмеження стопи під дією ваги призводить до пошкодження і переродження хрящової і кісткової структур.
 4. Деякі інфекційні захворювання, наприклад, сифіліс, остеомієліт, періостит.
 5. Захворювання ендокринної системи, які викликають зміни кісткових і хрящових тканин. Особливо часто ця причина зустрічається серед жінок після 55 років. Экзостоз може поєднуватися з остеопорозом або артроз гомілковостопного суглоба.
 6. Ожиріння в поєднанні з ослабленим м’язовим корсетом, суглобами і зв’язками. Під дією ваги тіла виникають деформації п’яткової кістки, які сприяють утворенню остеоми.

Зовні экзостоз виглядає, як п’ятковий наріст довільної форми та розміру.

Розміри можуть коливатися від незначних (1-2 мм) до значних (кілька см в діаметрі). В результаті захворювання людина не може використовувати взуття з задником, може ходьба. Наріст чинить тиск на навколишні судини і нервові закінчення, тому виникає запальний процес.

Потерпілий скаржиться на сильний біль, особливо при ходьбі. Прийом знеболюючих засобів дозволяє на час зняти симптоми, але не є лікуванням. Для полегшення стану на тривалий термін потрібно звернутися до ортопеда. Остеома може бути одиничним чи множинним. Якщо є множинні освіти, видалення піддаються найбільш великі і створюють незручності.

При операції накладаються косметичні шви, тому людина може швидко повернутися до звичного способу життя. Виявити экзостоз в самому початку процесу з допомогою рентгена важко, тому зазвичай звертаються за допомогою вже тоді, коли наріст став візуально помітним і створює труднощі. Біль може з’являтися і на ранньому, і на наступних етапах захворювання. При близькому розташуванні великих нервових пучків і остеоми тиск відразу ж викликає больові відчуття. Після операції для профілактики ускладнень призначаються нестероїдні протизапальні засоби. Пацієнту потрібно спостерігати за своїм станом, щоб у разі ускладнень вчасно вжити заходів. При резекції кісткової пластинки повторний ріст остеоми в тому ж самому місці неможливе, але при наявності схильності може статися рецидив на іншій нозі.

Симптоматичне лікування

Якщо остеома не завдає серйозного незручності, досить спостерігати за її зростанням до тих пір, поки не назріє необхідність у видаленні. У деяких випадках розмір наросту стабілізується і навіть дещо зменшується. Що можна зробити для пом’якшення тертя про взуття:

 • підібрати взуття відповідного розміру;
 • щоб нормалізувати навантаження на стопу, використовувати устілки;
 • не перебувати довго на ногах, періодично відпочивати;
 • у разі сильного болю приймати знеболювальне і погоджуватися на операцію.

Шкірні покриви остеоми можуть запалюватися з-за надмірного тиску і тертя. Щоб пом’якшити шкіру, можна використовувати крем, протизапальну мазь або компреси з відварів лікарських трав. Симптоматичне вплив можна здійснювати народними засобами, проте важливо розуміти, що ніякої прийом всередину настоїв, відварів і порошків не чинить впливу на остеому.

Зняти больові відчуття можна за допомогою теплих ванночок для ніг, особливо в кінці робочого дня, коли стопа втомилася від значного навантаження. В групі ризику по экзостозу знаходяться люди:

 • із спадковою схильністю;
 • постійно працюють стоячи;
 • страждають від ендокринних захворювань;
 • використовують незручне взуття, наприклад, балерини;
 • перенесли травми і пошкодження п’ятковій частині стопи;
 • мають плоскостопість.

Для виявлення екзостозів п’яткової кістки, лікування і реабілітації потрібно відвідати остеопата. Лікувати захворювання своїми силами неможливо.

П’яткова шпора і экзостоз

В побутовій мові «п’яткової шпорою» називають будь-аномальна зміна тканин стопи, незалежно від природи цього захворювання. Зазвичай мається на увазі плацентарний фасциит, який може призводити до утворення остеоми або остеофітів. Лікування плацентарного фасциїту полягає у видаленні всіх необоротно змінених тканин і в підборі лікувальної гімнастики для фасції.

Для пацієнтів з плоскостопістю регулярне спостереження за своїм станом і профілактика захворювань стопи є обов’язковим заходом, оскільки саме вони найчастіше потрапляють у відділення ортопедії зі скаргами на біль і утруднення при ходьбі. Підвищена маса тіла, слабкі м’язи, суглоби і зв’язки також збільшують ймовірність деформації стопи.

Прогноз на одужання

Якщо людина звертається за допомогою вчасно, операція проводиться швидко, і повне відновлення займає не більше місяця, а частіше 1-2 тижні. Якщо потерпілий вперто не відвідує медичний заклад, кульгає, заглушає біль знеболюючими, травмує ногу взуттям – відбувається поступове зношування суглобів.

Неправильний розподіл навантаження позначається на гомілковостопному суглобі, впливає на стан зв’язок стопи. В результаті може виникнути контрактура пальців, ушкодження хрящових дисків, артроз, запалення суглоба. Літні пацієнтки, твердо переконані в користі народної медицини, страждають від довготривалого екзостозів і терплять постійний біль. Наявність хронічного запального процесу в організмі знижує імунітет і негативно позначається на загальному стані здоров’я.

Щоб позбутися екзостозів, потрібно відвідати ортопеда та прийняти рішення про необхідність операції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code