vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дуже важливий перший скринінг при вагітності

Пройшовши перший скринінг при вагітності, можна отримати інформацію про стан плода, рівні гормонів та інші важливі показники здоров’я. Дуже важливо пройти обстеження своєчасно, заздалегідь підготувавшись.

Очень важен первый скрининг при беременности

Показання до проходження процедури

Перший скринінг краще проходити будь-якій жінці, яка чекає дитину. Але існують категорії вагітних, для яких це обстеження має особливу важливість. Якщо раніше були проблемні вагітності (завмерлі), передчасні пологи, народжувалися діти з синдромами Дауна або Патау, то дуже важливо обстежитися і виключити ризик патологій.

Лікарі наполегливо рекомендують проходження скринінгу вагітним жінкам, які перебувають з батьком дитини у шлюбі близькоспорідненого характеру. Це необхідно для жінок, що мають генетичні відхилення, тим, хто старше 35 років, а також тим, хто вживав препарати, небезпечні для вагітних. Як правило, батьки хочуть переконатися, що дитина народиться здоровою і без відхилень, тому процедура скринінгу популярна.

Процедура дозволяє провести досить детальне обстеження, оцінити довжину ембріона, окружність голівки і інші розміри, які безпосередньо пов’язані з розвитком і здоров’ям плода. Дуже важливим показником є симетричність півкуль головного мозку, його структура. Лікар, що проводить дослідженн, обов’язково оцінює кісткову систему (трубчасті, стегнові, плечові та інші кістки), визначає розмір серця, стан судин, живота.

Перше дослідження дає можливість виявити патології центральної нервової системи, синдром Дауна, Патау, пуповинну грижу, синдром де Ланге і Сміта-Оптица. Термін проходження такої процедури досить обмежений. Вона призначається з першого дня 10 тижня до 6 дня 13 тижня. Найбільш оптимальною вважається середина цього періоду, тобто 11 або 12 тиждень. Іноді трапляються помилки при визначенні терміну вагітності, які згладжуються в цьому випадку.

Підготовка до процедури

Скринінг складається з 2 основних етапів, першим з яких є проходження УЗД. Пройти ультразвукове дослідження можна трансвагінально і абдомінально. У першому варіанті не потрібна підготовка, а при другому необхідно наповнити сечовий міхур. Рекомендується випити близько 0,5 літра чистої води до проходження процедури. Подальші скринінги, що проводяться трансабдомінально, не будуть вимагати цієї підготовки.

Другим етапом дослідження є біохімічний скринінг, який представляє собою здачу крові з вени на аналіз. Перед здачею крові не слід їсти хоча б за 4 години. Щоб результат біохімічного скринінгу був більш точним, краще дотримуватися спеціальної дієти перед проходженням дослідження. Забороняється вживати в їжу шоколад, морепродукти, м’ясо і жирні страви.

Найбільш оптимальним варіантом вважається проходження обох етапів першого скринінгу за один день, при цьому слід дотримуватися деяких правил:

  1. Не вживати какаовмісткі продукти, цитрусові, морепродукти хоча б за 1 день до дослідження.
  2. За 3 дні до діагностики відмовитися від смаженої і жирної їжі.
  3. При трансабдомінальному дослідженні потрібно відвідати туалет вранці, а потім не мочитися хоча б пару годин. Або можна просто випити близько півлітра води.

При трансвагінальному дослідженні пити стільки рідини не потрібно. Але дієти треба дотримуватись, щоб аналіз крові був максимально точним. УЗД і здача крові можуть показати можливі вади розвитку плода. Виконувати УЗД повинні сонологи, які займаються саме пренатальною діагностикою, з використанням висококласної апаратури.

Трансвагінальне дослідження не є болючою процедурою, воно практично не доставляє дискомфорту пацієнтці. Лікар вводить спеціальний датчик у піхву, а потім злегка пересуває його для обстеження. Процедура не займає багато часу. При використанні трансабдомінального датчика лікар пересуває його по животу пацієнтки. Біль або дискомфорт теж відсутні. В деяких випадках лікар може задати уточнюючі питання, що дозволяють грамотно трактувати результат обстеження.

Розшифровка ультразвукового дослідження

Першим трактується результат ультразвукового дослідження. Норми УЗД за куприка-тім’яними розмірами на 10 тижні варіюються від 33 до 41 мм в перший день і від 41 до 49 мм в 6 день. На 11 тижні норма цього показника в перший день становить 42-50 мм, а в шостий день – 49-58 мм. На 12 тижні норма КТР повинна бути 51-59 мм в перший день і 62-73 в останній день.

Показники товщини комірцевої зони важливі для визначення ризику виникнення синдрому Дауна, тому лікар завжди визначає цей маркер патологій.

На 10 тижні норма становить від 1,5 до 2,2 мм, на 11 тижні від 1,6 до 2,4 мм, на 12 тижні від 1,6 до 2,5 мм, якщо обстеження проходить тільки 13 тиждень, то нормою буде від 1,7 до 2,7 мм

Оцінка носової кістки є обов’язковим дослідженням, яке визначається за допомогою УЗД. Якщо перинатальний скринінг проводиться на 12 або 13 тижні, то ця кістка повинна бути розміром не менше 3 мм, тоді можна говорити про нормальний розвиток ембріона. При проведенні обстеження на 10 або 11 тижні кісточка вже повинна сформуватися, але її розміри не визначаються.

Те, з якою частотою скорочується серце, може говорити про правильний розвиток або наявність відхилень, які потребують подальшого обстеження.

Біпаріетальний розмір залежить від терміну проходження скринінгу, в 10 тиждень він повинен становити 14 мм, в 11 – 17 мм, в 12 – не менше 20 мм, а в 13 тиждень цей показник повинен бути близько 26 мм. УЗД дозволяє не тільки виявити ризик розвитку патологій плоду, але і уточнити відповідність розвитку поставленим термінах вагітності, так як, якщо всі показники відходять від норми, є ймовірність невірного визначення строку. На підставі обстеження лікар робить висновок, що включає рекомендації до проходження скринінгу у другому триместрі. Кожен пацієнт може попросити зробити запис обстеження або фото. Багато хто хоче залишити його собі на пам’ять, але в разі виявлення патологій знімок потрібний для демонстрації відхилень.

При розшифровці скринінгу хорошими показниками, які свідчать про нормальний розвиток плода, є низький ризик, негативний результат тесту і великі цифри дробів, що визначають ступінь ризику. При хорошому результаті цифри повинні бути більше 380, тобто 1:380. При поганих результатах рекомендується записатися на прийом до генетика. Також необхідно пройти додаткові обстеження, записатися на скринінг під час 2 та 3 триместрів. У деяких випадках генетик може рекомендувати проведення інвазивної діагностики, що включає біопсію чи інші дослідження.

Існує ряд захворювань і відхилень у матері, що впливають на результати. Наприклад, цукровий діабет, ожиріння, амніоцентез, важкий психологічний стан. Вони можуть впливати на гормональні дослідження та інші показники, демонструючи хибнопозитивний результат. Слід розуміти, що при позитивному результаті скринінгу, який був проведений некоректно, можна пройти цю процедуру повторно в іншій лікарні, якщо термін не більше 13 тижнів і 6 днів.

Високий рівень ризику розвитку патологій не обов’язково стає вироком. Консультація з генетиком і додаткові обстеження покажуть більш конкретні показники. Слід розуміти, що лікар не повинен наполягати на аборті, так як це рішення має приймати сама жінка. Завдання фахівця – по можливості точно визначити наявні ризики та повідомити про них пацієнтці.

Норми гормонів у крові

Здача крові є другим етапом процедури скринінгу, що є не менш важливим, чим УЗД. Патологію плаценти або високий ризик розвитку синдрому Едвартса можна визначити за рівнем гормону Хіротоничний гонадотропін. Якщо кількість гормону сильно перевищена, то є ризик розвитку синдрому Дауна. Але причиною таких показників може бути виношування більше одного плоду. Нормою є 25,8-181,6 нг/мл на 10 тижні, 17,4 – 130,3 на 11 тижні, 13,4 – 128,5 на 12 тижні і 14,2 – 114,8 на 13 тижні. Білок протеїн А виробляє плацента, по мірі збільшення терміну вагітності кількість білка в крові росте.

Результат скринінгу розраховується спеціальною програмою, яка враховує показники обох етапів обстеження. У бланку вказується ступінь відхилення показників гормонів від норми. Оптимальним є значення, рівне одиниці. Важливе місце при розрахунку посідає термін проведення скринінгу і вік самої пацієнтки. Занадто низький рівень Хіротонічного гонадотропіну говорить про ризик розвитку синдрому Едвардса, а надто високий – синдрому Дауна. Якщо показники білка А в крові дуже низькі, то є ризик розвитку обох синдромів, у свою чергу високі показники не сигналізують про відхилення.

Слід враховувати, що навіть при високому ступені ризику розвитку синдромів у більшості жінок народжуються здорові малюки без відхилень. Тому слід ретельно зважувати всі фактори, перш чим приймати рішення про переривання вагітності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code