vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

До якого лікаря потрібно звертатися при плоскостопості

До якого лікаря звертатися при плоскостопості? Це питання цікавить багатьох пацієнтів. Деякі люди живуть з діагнозом «плоскостопість», не звертають на нього жодної уваги, працюють і навіть бігають марафон і грають у футбол. Більшість пацієнтів з цією особливістю стопи обходяться без операцій.

К какому врачу нужно обращаться при плоскостопии

Але часто плоскостопість викликає постійну втому ніг, дратівливі мозолі, тяжку біль у п’ятах колінах, спині. Тоді виникає питання: до якого лікаря звертатися при плоскостопості?

Яким буває плоскостопість?

Про одну категорії плоскостопості людина частіше всього знає з дитинства. Це вроджена форма. Абсолютно плоска, але при цьому гнучка стопа дитини – найпоширеніший вид вродженого плоскостопості. Іноді люди живуть з цим все життя без найменших труднощів. Але, як правило, навантаження на ноги посилюються з дорослішанням, і звід стопи починає страждати.

Другу категорію захворювання визначає лікар на профілактичному огляді – при відсутності симптомів. Або ж сама людина йде до лікаря, скаржачись на болі, труднощі при ходьбі, неможливість носити звичайне взуття. Це придбане плоскостопість.

«Купується» захворювання з-за деяких факторів:

 1. Травма (наприклад, розрив зв’язок).
 2. Порушення функцій сухожиль.
 3. Незручне взуття в дитинстві, занадто високі підбори в юності.
 4. Доношування чужого взуття.
 5. Робота в положенні стоячи (продавці, перукарі, педагоги, робітники промислових підприємств, хірурги).
 6. Вагітність.
 7. Зайва вага.

Літні люди набувають плоскостопість, коли з-за природного старіння послаблюються зв’язки і м’язи.

Стопа має два зводу – поздовжній і поперечний. Деформація може торкнутися того чи іншого окремо, тоді лікарі говорять про поздовжньому або поперечному плоскостопості. Зміна обох склепінь – комбінована форма.

Лікарі виділяють 4 ступеня поперечної форми захворювання – від першої, коли стопа сплюснута на 10-12 градусів, до четвертої, з деформацією від 20 до 40 градусів. При подовжньої деформації називають три ступені, з висотою зводу від 35 мм до зовсім плоскої ступні.

Чим небезпечне плоскостопість

Ноги людини від народження не розраховані на ходіння по ідеально плоским поверхням. У природі немає асфальту і паркету. Коли людина ходить по твердим площинах, склепіння стоп піддаються неприродною навантаженні. Ожиріння посилює тиск на ноги. Більше половини жителів Росії страждає ожирінням.

Разом з тим тривалість життя людей зараз набагато довше, чим у попередні століття. Значить, і ногам доводиться страждати більше часу. Починати піклуватися про них потрібно якомога раніше.

Елементарні правила профілактики:

 1. Носити зручне взуття.
 2. При найменшій можливості ходити босоніж по піску, камінчиків, траві.
 3. При вимушених навантаженнях (довге стояння) – давати ногам відпочинок.
 4. Підтримувати нормальну вагу.
 5. При перших же больових симптомах звернутися до лікаря.

Третя і четверта ступеня захворювання викликають сильні фізичні страждання і вимагають складного, комплексного лікування. Разом з тим вони не виникають самі по собі миттєво (за винятком травм). Неувагою, легковажним ставленням до здоров’я люди доводять себе практично до інвалідності. Ось короткий список ускладнень плоскостопості:

 • артрит;
 • остеоартроз в суглобах пальців ніг;
 • п’яткові шпори;
 • запалення меніска;
 • артроз колінних суглобів;
 • хвороби таза;
 • врослий ніготь;
 • остеохондроз;
 • міжхребцева грижа;
 • викривлення хребта;
 • головний біль.

Пацієнти з плоскостопістю 3 ступеня не можуть вести нормальний спосіб життя – працювати, ходити в магазини, займатися домашніми побутовими справами. Щоб уникнути подібних проблем, треба як можна раніше почати боротьбу з плоскостопістю.

До якого лікаря звернутися

Коли питання стосується здоров’я дитини, батьки, в основній масі, дуже відповідальні і уважні. Клишоногість дитячих ніжок люблячі мами помічають дуже рано. Зробивши загальновідомий домашній тест з допомогою відбитків ступень на папері, мами ставлять самостійний діагноз – плоскостопість!

Але зупинятися на цьому не можна. Обов’язковий крок – консультація педіатра. Дитячий лікар дасть направлення до ортопеда, який перевіряє стан стопи шляхом зовнішнього огляду чи з допомогою рентгена.

Діти з плоскостопістю знаходяться на обліку у цього лікаря до підліткового віку. Лікування для дітей нескладне – масаж, лікувальна фізкультура. Ортопед може порадити санаторний курс і виписати спеціальну взуття, устілки або вкладиші. У дітей захворювання має сприятливий прогноз у переважній більшості випадків.

Дорослому пацієнту теж потрібно ортопед. Але в районних поліклініках вузьких фахівців немає. Тому перший лікар, якому потрібно здатися, – хірург. Перша ступінь плоскостопості може проходити під спостереженням тільки цього лікаря. Хірург призначить фізіопроцедури, масаж, різноманітні ванночки для ніг. Ці процедури ліквідують біль і допомагають зміцнити м’язи ніг. При необхідності хірург дає направлення до ортопеда.

Друга ступінь захворювання вимагає спостереження у ортопеда. Цей фахівець лікує, починаючи з детальної діагностики (рентген, КТ або МРТ), призначає фізіотерапію і підбирає комплекс вправ лікувальної фізкультури, креми та мазі для зняття болю, набряків. Цей же лікар виписує ортопедичне взуття.

Для літніх людей оптимально звернення до подиатру. Це лікар вузької спеціалізації, що займається конкретно стопами ніг. Оскільки в літньому віці плоскостопість часто поєднується з артритом і діабетичними ураженнями ніг, подиатр зробить більш точну діагностику і складе детальний план комплексного лікування.

Третя ступінь плоскостопості – поле діяльності хірурга. Серйозні деформації ступень позбавляють людину можливості нормально жити і працювати. Хірурги попередньо перевіряють стан склепіння стопи за допомогою рентген-методів. Якщо стан досить серйозно, призначається операція. В ході неї злегка змінюють напрямок сухожилля, заводячи його за одну з кісток стопи. При зшиванні сухожилля стає коротшим і підтягує склепіння.

Часто в операціях потребують молоді жінки, з-за носіння високих підборів придбали спочатку плоскостопість, а потім «кісточки» в суглобах великих пальців ніг. Хірург лікує і інші ускладнення – врослий ніготь, натоптиші.

Велику допомогу при другій і третій ступені захворювання може надати мануальний терапевт. Краще всього звертатися до мануальної терапії дітям, підліткам та дорослим в період відновлення після операції. Цей метод лікування дуже дієвий, але не головний, а допоміжний.

Слід пам’ятати, що третя ступінь плоскостопості у дорослих не виліковується, а лише коректується. Протягом усього життя пацієнт повинен суворо дотримуватися профілактичний режим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code