vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дизурія у чоловіків: опис, види, причини і лікування

Дизурія – це відчуття дискомфорту або болю під час виділення сечі. Включає в себе цілий комплекс понять – таких, як полакіурія (часте сечовипускання), ішурія (затримка сечі), странгурія (утруднене, часте і болісне сечовиділення) та нетримання сечі. Стан виникає як симптом захворювань нирок, сечовивідних шляхів, ендокринних патологій, порушень центральної і периферичної нервової системи. Лікування залежить від причини появи: вибирається консервативний тип або хірургічні маніпуляції.

1

Опис дизурії

Дизурія у чоловіків – це узагальнена назва різних розладів сечовипускання, при яких процес виділення сечі супроводжується дискомфортом, неприємними відчуттями або навіть болем.

У більшості випадків дизуричні розлади – це симптоми, які свідчать про захворюваннях сечостатевої системи. Але багато хто інші хвороби організму також можуть призводити до проблем з виділенням сечі. В зв’язку з анатомічними особливостями чоловіки частіше страждають від цієї проблеми.

Сприяючими факторами є:

 • літній вік;
 • малорухливий спосіб життя;
 • часта зміна статевих партнерів.

Чоловіки часто нехтують симптомом, вважаючи дизурію тимчасовим проявом після тривалого перебування на холоді, в стресі. Іноді навіть відносять її до звичайних явищ в літньому віці.

2

Причини

Із-за особливостей будови чоловічої сечостатевої системи основною причиною дискомфорту при виділенні сечі є звуження просвіту сечовивідних шляхів.

У дорослих такий стан буває обумовлений як механічним здавленням, так і підвищенням тонусу гладких м’язів. У дітей характерним є розвиток інфекції в сечовидільній системі.

Найбільш часті причини дизурії:

 1. 1. Хронічна серцева недостатність.
 2. 2. Патології ниркових артерій – тромбоз, тромбоемболія, васкуліти.
 3. 3. Гломерулонефрити, пієлонефрити, уретрити, цистити, простатити.
 4. 4. Здавлення сечоводу каменем. Першочергово порушується нормальний обмін речовин, внаслідок чого випадають урини, які утворюють камінь.
 5. 5. Здавлювання інших відділів сечостатевої системи пухлиною, тромбом, кістою.
 6. 6. Обструкція сечового міхура новоутвореннями.
 7. 7. Здавлювання уретри внаслідок гіперплазії передміхурової залози, раку сечового міхура.
 8. 8. Звуження отвору сечовипускального каналу.
 9. 9. Травми.
 10. 10. Опущення нирки.
 11. 11. Цукровий та нецукровий діабет.
 12. 12. Нефротоксична дія деяких препаратів.
 13. 13. Порушення нервової регуляції сечовипускання після інсульту.
3

Види дизурії

Даний симптом є комплексним поняттям. Він включає різні симптоми, тим чи іншим способом пов’язані з сечовиведенням.

Дизуричні розлади підрозділяються на наступні види:

 1. 1. Полакіурія, або неможливість повністю спорожнити сечовий міхур. Людина відвідує вбиральню до 20 разів за день, при цьому сам процес сечовипускання перетворюється в неприємну процедуру. Часто явища поллакіурії супроводжуються аденомою простати. Причиною цього симптому є звуження просвіту сечовидільного каналу, що порушує нормальний відтік сечі. Рідше до нього приводять різні запальні процеси сечовивідних шляхів.
 2. 2. Олакіурія, або дуже рідкісне спорожнення сечового міхура. Причиною є здавлювання різної локалізації.
 3. 3. Ішурія, або відсутність сечовиділення, затримка сечі у сечовому міхурі. Види – гостра, хронічна або парадоксальна. При гострій ішурії з’являється сильне бажання помочитися, через деякий час починаються болі внизу живота. Головна причина – обструкція різних відділів сечостатевої системи у чоловіків.
 4. 4. Странгурія, або сечовипускання малими порціями. Виникає внаслідок спазму мускулатури або механічного здавлювання.
 5. 5. Нетримання сечі, або мимовільне сечовипускання. Причина виникнення – гострі інфекції, злоякісні новоутворення передміхурової залози, розлади нервової регуляції виділення сечі, сильний стрес, спадкова слабкість м’язів тазової діафрагми.
4

Лікування

При регулярній появі болю або дискомфорту під час сечовипускання слід звернутися до лікаря. При наявності симптому лікарі пропонують здати кров та сечу на клінічний аналіз. Треба пройти ультразвукове і рентгенографічне дослідження сечостатевої системи для уточнення діагнозу. Потім буде призначена адекватна терапія.

Лікування дизурії залежить від причини виникнення. У разі інфекції призначають антибіотики. Якщо причина розладу – обструкція пухлиною, кістою або аденомою передміхурової залози, рекомендують хірургічне втручання. При ішурії застосовують постійну катетеризацію.

Запальні процеси, викликані різними видами інфекції, лікують шляхом призначення антибіотиків. При гострих процесах дані препарати використовують емпірично. Тобто, не знаючи збудника, виписують ліки з найбільш широким спектром дії. Роблять це з тієї причини, що чекати аналіз на чутливість до антибіотиків досить довго. За цей час можуть розвинутися тяжкі ускладнення та інфекція пошириться далі по організму.

Після отримання аналізу чутливості бактерій лікар коригує терапію на підставі отриманих даних. Зазвичай консервативний курс триває не більше одного місяця. При цьому періодично необхідно здавати сечу на аналіз для оцінки ефективності та доцільності подальшої терапії. Лікарі радять дотримуватися постільного режиму до повного одужання.

Неправильна терапія в домашніх умовах або в стаціонарі, відсутність лікування можуть привести до грізних ускладнень. Синдром гострої та хронічної ниркової недостатності часто призводить до смерті пацієнта.

5

Профілактика та доповнення до лікування

Дотримання декількох рекомендацій лікарів може допомогти в найкоротші терміни повернутися до нормального ритму життя:

 1. 1. Мінімізувати вживання солоних та копчених продуктів. Вони зменшують вихід рідини з організму, тим самим збільшуючи навантаження на всю сечостатеву систему. Тому бажано на час лікування виключити сіль із свого раціону.
 2. 2. Харчуватися невеликими порціями, але багато разів у добу. До вживання кращі овочі, легкі супи, парові продукти. В осінньо-зимовий період бажано збагачувати раціон вітамінізованою їжею, приймати добавки, які покращують імунітет.
 3. 3. Дозувати вживання рідини. Залежно від причини виникнення дизурії рекомендується вживати або менше, або, навпаки, більше рідини. Що вибрати, вирішує лікар. При сечокам’яної хворобі пити мінеральну воду – вона допомагає розсмоктатися камінню. Про алкоголь, міцну каві і чаї на час лікування треба забути.
 4. 4. Стежити за своїм способом життя. Рекомендується уникати переохолоджень, підтримувати постільний режим на час терапії, порадитися з лікарем про кількість фізичних навантажень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code