vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дифузні зміни передміхурової залози: що це, причини, симптоми і лікування

Дифузні зміни передміхурової залози означають розростання її тканин та зміна структури. Самі по собі таке явище патологією не є, але може вказувати на розвиток різних захворювань. Порушення викликані хронічними, як правило, запаленнями або неправильним способом життя. В залежності від особливостей клінічної картини можуть вказувати на певні хвороби, в тому числі і небезпечні, які необхідно лікувати.

1

Опис патології

В результаті дії різних чинників у чоловіка може розвинутися простатит – запалення простати. Основні з них:

 • травми в області паху;
 • дисбаланс гормонів;
 • хронічні патології органу;
 • наявність інфекції в сечостатевій системі.

Запальні процеси впливають на структуру і будови простати. Порушується обмін речовин в тканинах, стінки структурно змінюються. Здорові клітини стають атиповими для залози.

В порожнині органу спостерігається активне розростання фіброзних клітин, формуються спайки. Процес може проходити активно чи бути млявими.

Під дією різних факторів орган збільшується із зміною форми і структури. Всі ці процеси називаються дифузними змінами.

1.1

Патогенез

Зміни, що відбуваються в органі, пов’язані з інфільтрацією тканин лімфоцитами, плазматичними клітинами та продуктами розкладання тканин в процесі запалення. Виділення гною призводить до розплавлення ділянок, що провокує утворення порожнин. Останні заповнюються некротичними масами і рубцюються.

Простата перебуває в залежності від андрогенних стероїдів. З віком збільшується активність речовин, які перетворюють естроген в дигідротестостерон (грає ключову роль у патологічному зростання), а метаболізм гормонів призводить до зниження тестостерону.

Дифузні зміни з кальцинатами виникають із-за дегенеративних процесів в тканинах і накопичення в них нерозчинних волокон альбумінів і глікозаміногліканів. Кальцифікати можуть утворюватися і через відкладення соку передміхурової залози в паренхімі. На більш пізній стадії утворюються камені в органі.

1.2

Причини

Основні патології, що розвиваються в залозі, лікарі пов’язують з хронічними запаленнями в самому органі та його паренхімі, спричиненими інфекційними збудниками венеричною природи.

Також вплинути на прогресування дифузійних процесів здатні наступні фактори:

 • погіршення метаболізму всередині клітин;
 • порушення кровопостачання і трофіки тканин;
 • заміщення клітин залози сполучною тканиною з формуванням склерозу органу;
 • ракові утворення і метастази пухлин, розташовані в органі.

За результатами УЗД, як дифузних змін простати розуміють звапніння або дегенерації тканин органу з формуванням кальцинатів. При візуалізації кіст, утворених через надмірну вироблення секрету простати або його застою, діагностуються дифузно-вогнищеві зміни. Є дані, які встановлюють зв’язок гіперплазії органу з метаболічним синдромом: розвиток ожиріння і діабет 2-го типу, порушення ліпідного обміну (підвищений холестерин) і високий артеріальний тиск.

Головною причиною зміни клітин називають вік і пов’язані з ним процеси: атрофії тестикул і зниження концентрації тестостерону. Рівень гормону в організмі чоловіка починає знижуватися після 40 років близько 1-1,5% в рік.

1.3

Симптоми

Ознаки дифузних процесів проявляються так само, як викликали їх патології.

Першими симптомами простатиту є почастішання позивів до спорожнення сечового міхура і озноб. Незабаром сечовипускання стає болючим, з’являються різі та печіння, нічні позиви, болі поширюються на поперекову область, лобок і пах. Далі додається слабкість, стомлюваність, болі в м’язах і суглобах.

Дифузні зміни паренхіми, викликані аденомою, проявляються подібно простатиту. Порушується сечовипускання, воно стає неповним, частим, утрудненим, частішають нічні позиви. Процес не приносить необхідного полегшення. Часто патологія супроводжується енурезом.

За твердженням лікарів дифузні зміни з кальцинатами проходять безсимптомно. Великі конкременти можуть призвести до запалення або навіть до хронічного простатиту. Навіть при прийомі антибактеріальних препаратів та усунення збудника залишається обструкція протоків. В такому випадку патологія характеризується симптомами простатиту.

1.4

Різновиди

Більшість патологій сечостатевої системи призводять до порушення структури тканин. Механізми пов’язані з:

 • розростанням фіброзної тканини;
 • порушенням кровотоку;
 • запалення, що призводить до ущільнення;
 • проростанням утворень;
 • змінами метаболізму на клітинному рівні.

Дифузні зміни розвиваються по-різному. Класифікація їх різновидів:

Вид Характеристика
Гіпоплазія стінок Спостерігається у віковому періоді до 18 років. Причиною є недорозвинені стінки органу, тонкі, мають недостатній розмір і недорозвиненість м’язів. З-за патології простати розвивається за евнухоидному типу. Діагностувати порушення можна за допомогою УЗД і аналізів на гормони
Гіперплазія стінок Розвивається на тлі запалення. Відбувається патологічне розростання клітин епітелію, у простаті з’являються вузлики помірного розміру. У міру зростання вони об’єднуються, що негативно позначається на сусідніх органах. Патологія відноситься до доброякісних утворень, що не дають метастазів
Атрофія простати Зміни відбуваються із-за дисбалансу гормонів. Саме вони відповідальні за розвиток статевої системи. При виникненні проблем незадіяний орган починає відмирати. Це може призвести до орхиту. Лікування в цьому випадку одне – видалення яєчок
Дисплазія тканин Найбільш характерний вид змін. Спостерігається розростання атипових для даної галузі тканин. Виділяють три ступені порушення: легку, середню, важку. На початкових стадіях на малій ділянці з’являються нехарактерні клітини. З часом їх кількість збільшується. Якщо захворювання не лікувати, вони можуть малігнізуватися (перероджуватися в злоякісні)

2

Можливі захворювання

За результатами всіх аналізів та обстежень лікар ставить діагноз і призначає лікування. Залежно від змін, мова може йти про наступних хворобах:

Патологія Опис
Простатит Супроводжується неприємними відчуттями при сечовипусканні, порушенням ерекції, почастішанням позивів. На УЗД картина спостерігається збільшення органу, неоднорідна структура
Аденома Являє собою доброякісне розростання залози. При вчасно початому лікуванні може призводити до неприємних розладів сечовипускання аж до повної неможливості спорожнення. Супроводжується відчуття наповненості навіть після спорожнення, слабким струменем, болючою затримкою сечі. Ехоознаки: зростання обсягу і наявність вузлів
Кіста Є наслідком хронічного запалення. Являє собою утворення у вигляді капсули, заповнена рідиною. На УЗД визначається розмір і розташування кісти
Рак Злоякісне розростання тканин залози, з’являється переважно після 60 років. Довгий час не проявляється негативними симптомами, що призводить до пізньої діагностики і менш ефективному лікуванню. Для запобігання патології лікарі радять усім чоловікам у віці від 50 років проходить УЗД простати раз в 12 місяців

3

Лікування

Як такої терапії дифузних змін не існує, оскільки самі по собі вони не належать до патології. Але по мірі їх прогресування можуть виникнути різні захворювання.

Суть полягає в усуненні першопричини дифузних змін. Найчастіше призначається комплекс препаратів. Вони допомагають налагодити кровообіг і живлення тканин.

Якщо при медикаментозному лікуванні процеси посилюються, призначаються фізіотерапевтичні процедури. До них відносяться лікувальне голодування, озонотерапія та лазеротерапія.

При відсутності результатів і від цих методів призначається операція. Вона полягає в резекції або видалення органу. У більшості випадку показано повне видалення м’язового шару.

Народні засоби для усунення проблеми:

 • Відвар з календули, тисячолітника або хвоща. Допомагає при запаленнях в передміхуровій залозі. Потрібно заварити будь-який з цих трав у кількості 1 ст. л. на 0,5 л води і настояти в термосі. Випити за день. Курс лікування — 30 днів.
 • Відвар тмину. Застосовується при будь-яких захворюваннях сечостатевої системи. Для приготування 1,5 ст. л. насіння рослини заварити склянкою окропу і варити на водяній бані протягом 10 хвилин. Далі процідити і пити по ковтку протягом дня. Курс терапії — не менше місяця.

4

Ускладнення

Дифузні зміни в передміхуровій залозі носять доброякісний характер. Але якщо ігнорувати стан протягом тривалого часу, можуть розвиватися ускладнення. Вони не тільки погіршують стан здоров’я, але і знижують тривалість життя. Поширені ускладнення:

 • Ураження нирок.
 • Застій сечі.
 • Розрив сечового міхура.
 • Гіперплазія простати.

Щоб виключити розвиток ускладнень, необхідно виконувати приписи лікаря.

5

Профілактика

Основна міра профілактики — правильний спосіб життя. Необхідно займатися спортом і вести активне сексуальне життя, що допоможе мінімізувати ризик застою.

Слід пам’ятати про важливість здорового харчування: відмовитися від висококалорійної і гострих продуктів, уникати алкоголю, підтримувати водний баланс.

Необхідно проходити медичні огляди раз на рік і періодично здавати аналізи на ЗППП, оптимально оберігатися і мати постійного статевого партнера.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code