vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дізнаємося тонус матки при вагітності

Кожна жінка трепетно і хвилююче переживає вагітність. Це нелегкий, але в той же час самий прекрасний період у житті. Саме тут її може очікувати неприємний сюрприз – тонус матки при вагітності, який може бути як на ранніх термінах вагітності, так і на більш пізніх. Це широко зустрічається вид патологічного стану при вагітності у сучасних жінок.

Узнаем тонус матки при беременности

Оскільки матка має у своїй структурі м’язовий шар, процес скорочення вважається природним механізмом її роботи в організмі кожної жінки. Однак м’язова тканина природним шляхом повинна скорочуватися під час пологів, у допологовий період знаходитися в розслабленому стані.

Скорочення матки під час вагітності називається підвищеним тонусом. Такий стан може вважатися природним, що не виходять за норми фізіологічним процесом тільки за умови, коли воно не має на увазі під собою наявність супутніх симптомів, які доставляють неприємні відчуття і свідчать про серйозні порушення.

Однак головна і найважливіша особливість підвищеного тонусу матки у подібних ситуаціях полягає в тому, що цей розлад може носити короткочасний, проміжний характер. Крім того, воно не повинно доставляти жінці хворобливих і неприємних відчуттів. Ситуацію змінюється в тому випадку, якщо матка перебуває в тонусі тривалий час (постійне знаходження матки в напруженому стані під час вагітності загрожує неприємними наслідками для майбутнього малюка і для збереження вагітності в цілому).

Причини появи гіпертонусу матки при вагітності

До причин виникнення тонусу матки можна віднести природні фізіологічні процеси, які відбуваються в жіночому організмі, або патологічне, проблемне протікання вагітності.

До найбільш поширених причин наявності гіпертонусу матки відносять:

  1. Зміна гормонального фону в організмі жінки. Недолік гормону прогестерону або, навпаки, надлишок чоловічих гормонів, пов’язаних з порушеннями функції яєчників або наднирників.
  2. Наявність сильного токсикозу. При наявності блювотних рефлексів відбувається скорочення безлічі м’язів, в тому числі і черевної порожнини.
  3. Конфлікт резус-фактора матері і батька дитини, в результаті якого імунна система сприймає дитину як чужорідне тіло, і матка таким чином позбавляється від нього.
  4. Розтягнення матки, викликане багатоплідною вагітністю або надмірними розмірами плода, аномальне нетипове будова матки.
  5. Інфекційні або запальні процеси органів малого тазу.
  6. Збої імунної системи в період виношування плоду.
  7. Порушення перистальтики і дисфункція кишечника.
  8. Надмірні фізичні навантаження.
  9. Сильні емоційні, психологічні стреси.

Більшість з перерахованих вище причин не завжди можна усунути, але уникнути надмірних навантажень і переживань цілком можливо. Будь-які сильні емоційні переживання і навантаження сприяють збільшенню тонусу матки. Це давно доведений науковий факт, яким не варто нехтувати.

Симптоми підвищеного тонусу матки

Основним відчутним ознакою маткового тонусу прийнято вважати болю в нижній ділянці живота, які мають тягне, ниючий характер. Звичайно, організм кожної жінки індивідуальний, і кожна переносить гіпертонус по-різному, тому такі болі можуть давати колючі або спазматичні відчуття, «віддавати» в міжреберна простір. Не варто побоюватися таких симптомів, так як матка в період виношування плоду постійно переміщається в залежності від його положення.

Важливо пам’ятати, що матка має кілька стінок, тому в тонусі можливо буде перебувати тільки 1 певна стінка. Наприклад, болем у ділянці попереку визначається підвищений тонус задньої сторони поверхні матки.

Слід враховувати, що болі в області попереку будуть присутні в життя жінки в період виношування дитини, оскільки матка буде поступово збільшуватися в розмірах у міру зростання плоду і, відповідно, давати навантаження на хребет.

Непатологические скорочення матки – це скорочення, які можуть мати місце тільки в 3 триместрі. Такий механізм дозволяє організму підготуватися до майбутніх пологів.

Підвищений тонус на різних термінах вагітності

Наявність гіпертонусу матки може виявитися дуже небезпечним без своєчасного лікування. На різних термінах вагітності жіночий організм починає готуватися до майбутніх пологів, скорочення матки починають набувати різноманітний характер. Тому діагностика і лікування тонусу матки ведуться, строго виходячи з цих особливостей.

На ранніх термінах вагітності матка часто знаходиться в напрузі, тоді найчастіше з’являються перші симптоми.

Підвищений тонус матки в першому триместрі запідозрити жінці нелегко, оскільки відчуття дуже схожі з тими, які будь-яка жінка спостерігає під час місячних (в цьому і криється головна небезпека). У разі незапланованої вагітності або коли жінка ще не здогадується, що вагітна, кров’янисті виділення сприймаються як початок нового менструального циклу. А між тим це перший сигнал можливого викидня.

У таких випадках жінці потрібна термінова госпіталізація. Точний діагноз можливо встановити тільки при ультразвуковому дослідженні.

Тонус матки у другому триместрі виникає при наявності певних збоїв в центральній нервовій системі, що є результатом фізичних і нервових перевантажень жінки. Також важливу роль тут відіграють шкідливі звички і неправильний спосіб життя – все це впливає на нормальний процес скорочень матки і веде до гормональних збоїв.

Слід звернути увагу, що тягнуть болі, скорочення і сильний дискомфорт не є нормальними показниками перебігу вагітності у 2 триместрі.

Тонус матки в третьому триместрі є дуже серйозною загрозою як для малюка, так і для матері. Оскільки у декілька разів зростає небезпека передчасних пологів. Як правило, на 3 триместрі майбутні мами з подібним діагнозом регулярно спостерігаються у акушера-гінеколога, тому побоюватися найгіршого варіанту розвитку подій не варто.

Лікування тонусу в третьому триместрі передбачає обов’язковий постільний режим, як правило, в умовах стаціонару – наявність переймоподібних ниючих болів вимагає регулярного прийому седативних препаратів, а також спазмолітиків, які покликані знижувати активність матки.

Профілактика гіпертонусу матки при вагітності

Тут також діє золоте правило: легше хворобу попередити, чим пізніше займатися її лікуванням.

Ідеальним варіантом профілактики гіпертонусу є обстеження у фахівців на етапі планування вагітності. Обстеження дасть точну і повну картину стану репродуктивної системи, особливостей будови органів малого тазу, наявність інфекційних захворювань, гормональних збоїв.

Якщо вагітність вже наступила, головне, що потрібно пам’ятати – ніяких стресів та фізичних навантажень.

Необхідно регулярно відвідувати гінеколога і ендокринолога і виконувати всі рекомендації.

Раціон повинен бути збалансованим, щоб забезпечити плід всім необхідним для внутрішньоутробного розвитку. Повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі, приємні емоції – запорука здоров’я майбутньої мами і малюка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code