vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Діагностування та лікування ішемічної хвороби серця

У зв’язку з прискоренням темпу життя все частіше люди страждають серцевими недугами. Ішемічна хвороба серця – найбільш поширена серцево-судинне захворювання. Саме ІХС поширена серед населення розвинених країн світу. Різні види ішемічної хвороби серця, за статистикою, є однією з основних причин втрати працездатності та смертності.

Диагностирование и лечение ишемической болезни сердца

 

Щоб активно і успішно боротися з цією хворобою, треба знати її природу, причини виникнення, способи лікування і правила профілактики.

Що таке ішемічна хвороба серця?

Згідно з визначенням, яке дає Всесвітня організація охорони здоров’я, ішемічна хвороба – це порушення нормального функціонування (дисфункція) серця, яка може бути виражена в гострій або хронічній формі.

Виникає вона в результаті зменшення подачі до серцевого м’яза такої кількості артеріальної крові, яка необхідна для здорового скорочення міокарда.

У переважній більшості випадків захворювання нормального постачання міокарда життєво необхідним киснем, який надходить з кров’ю, перешкоджають морфологічні зміни в коронарних артеріях. Найчастіше прояв таких змін – звуження артерії, з-за чого скорочується обсяг продаваної крові і виникає дисбаланс між можливостями кровотоку і потребами серця в кисні і поживних речовинах.

Основні фактори виникнення та розвитку ІХС

До звуження судин серця і погіршення кровотоку може призвести атеросклероз судин, після чого починає розвиватися ішемія. У цьому випадку на стінках судин поступово відкладається жировий шар, який потім стає густим і твердне.

Таким чином, вільний просвіт в судинах, що дозволяє крові надходити в серцевий м’яз, зменшується. Відповідно, міокард забезпечується меншою кількістю крові, що викликає серцеву недостатність.

Артеріальна гіпертензія – стійко високий артеріальний тиск – являє собою ще одну перешкоду для нормального кровопостачання серця. Спочатку людина відчуває біль тільки після збільшення фізичного навантаження. Але якщо не почати лікування, то хворіти в області серця починає і в стані спокою.

Розвиток ішемічної хвороби можливо і при таких явищах, як спазми, що виникають в коронарних судинах, проблеми з диастоло-систолічним функціонуванням серцевого м’яза, появу тромбів всередині кровоносних судин.

Класична епідеміологія пропонує і деякі інші фактори ризику виникнення ІХС, у тому числі літній вік, ожиріння, цукровий діабет, недостатній обсяг фізичної активності, паління, зловживання алкоголем та інші.

Основні симптоми, що супроводжують ішемічну хворобу серця

Це веде або до стенокардії – хронічного недоліку кисню для міокарда (при неповному закритті), або до гострій фазі – інфаркту міокарда (при повному закритті просвіту судини).

Хронічна ішемічна хвороба серця супроводжується больовими відчуттями в області грудей. Такий же синдром характерний і для проявів гострої ішемічної хвороби серця .

Стенокардія має свої характерні ознаки: грудні болі як наслідок фізичного навантаження або значних емоційно-психічних переживань. Больовий імпульс (не частіше 2-3 разів) в цьому випадку зазвичай триває недовго – в загальній складності до 10 хвилин. Якщо хворий максимально знижує фізичну активність, болі зникають. Стенокардія може розвиватися і поглиблюватися, приводячи до почастішання і посилення болю, погіршення дихання пацієнта.

При інфаркті болі з’являються несподівано, спочатку носять характер досить коротких нападів. Але їх інтенсивність сильно зростає, і вже через півгодини-годину болі стають дуже сильними, нестерпними. Так може тривати до декількох годин. Діагностування даної форми ІХС зазвичай тягне за собою інвалідність пацієнта.

Нерідко напади ІХС супроводжуються болями, віддають в руку, ліве плече, шию, навіть в зуби. Іноді, крім класичних симптомів, що спостерігаються задишки різного ступеня тяжкості, печія, задуха.

Ускладнення, можливі при ішемії

Інфаркт міокарда фактично являє собою ускладнення хронічного перебігу ІХС. Більш чим у половині випадків він стає результатом досить тривалого нападу стенокардії.

Ще однією формою ускладнення є серцева недостатність. Коли кров подається в органи зі швидкістю й в обсягах, недостатніх для нормального обміну речовин у тканинах, з’являється набряклість кінцівок, задишка, прискорене серцебиття, втома.

Найнебезпечнішим ускладненням, яке безпосередньо загрожує життю людини, є гостра серцева недостатність. Її раптовий напад може призвести до швидкої коронарної смерті.

Летальний результат при цьому може наступити або через 5-6 годин після початку прискореного серцебиття і гострих больових відчуттів, або миттєво. Згідно зі статистикою, гостра недостатність є причиною смерті хворих майже в трьох чвертях зафіксованих випадків зазначеного ускладнення. Часто померлі внаслідок гострої недостатності виявлялися погано обстеженими або отримували недостатнє лікування.

Діагностика ішемічної хвороби серця: деякі особливості

Правильно і вчасно встановлений діагноз захворювання серця є запорукою успішного лікування хворого. Діагностика ІХС полягає в декількох етапах і передбачає фіксацію характеру больового синдрому, визначення місця його прояви та умов, на фоні яких з’являється біль і відчуття дискомфорту, встановлення ефективності прийому нітрогліцерину.

Лікар-кардіолог для повноти картини захворювання зазвичай проводить електрокардіографічний моніторинг (ЕКГ), ультразвукове эхокардиографирование, дослідження поведінки серцевого м’яза при навантаженнях на велоергометрі та інших навантажувальних пристосуваннях. Обов’язково проведення фармакологічних проб, визначення рівня холестерину в крові і кров’яної сироватки. Також можуть виконуватися комп’ютерна томографія (при підозрах на пороки серця і аневризму судин) і сцинтиграфія міокарда.

Одним із способів діагностики ішемічної хвороби серця є метод коронарографії. Полягає він у визначенні стану коронарних артерій. Завдання коронарографії (або коронарної ангіографії) полягає, зокрема, у встановленні ступеня звуження просвіту ураженої кровоносної судини.

Як зазвичай лікують ішемічну хворобу?

На сьогоднішній день відомі і застосовуються дві основні методу лікування ІХС: консервативне і оперативне (хірургічне).

Консервативний (неінвазивний) метод лікування ішемічної хвороби серця в основному зводиться до медикаментозного впливу на уражений орган. У випадку з ІХС частіше всього застосовують різні варіанти бета-адреноблокаторів, нітратів тривалої дії, блокаторів кальцієвих каналів. Для усунення гострих больових нападів використовують традиційний нітрогліцерин.

Якщо неінвазивний метод не дає істотного позитивного результату, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. У деяких випадках, згідно з показаннями, через шкіру, у порожнину судини вводиться стент, який зберігає необхідний для нормального кровотоку просвіт (цей метод отримав назву внутрипросветной ангіопластики).

Проводиться також традиційна операція аортокоронарного шунтування, в ході якої для нормалізації циркуляції крові накладаються спеціальні шунти – додаткові шляхи кровотоку, обходящие місця блокади. Шунтування проводиться способом приєднання здорової артерії до коронарного судині. «Матеріалом» для шунтів виступає власна внутрішньогрудна артерія хворого або підшкірна вена, яка знаходиться на стегні пацієнта.

Якою повинна бути профілактика ішемічної хвороби?

Заходи, пропоновані в якості профілактики ішемії, націлені на усунення недостатнього постачання міокарда кров’ю, викликаний атеросклерозом судин як основної передумови до виникнення і розвитку даного захворювання.

Важливу роль тут відіграє правильна дієта. Вона повинна виключати продукти з високим вмістом жирів і холестерину, такі як жирне м’ясо і м’ясні субпродукти, молочні вироби підвищеної жирності, наваристі бульйони. Деякі тваринні жири при цьому необхідно замінити рослинними.

Рекомендується вживати в їжу різні морепродукти, багаті клітковиною фрукти і овочі. В деяких випадках лікар проводить призначення гиполипидических препаратів.

Ніяка профілактика ішемічної хвороби не може бути повноцінною та ефективною, якщо пацієнт не відмовиться від куріння. Тютюн майже в 30% випадків провокує коронарну смерть.

Для того щоб не допустити серцеву недостатність, здоровий чоловік зобов’язаний вести активний спосіб життя, в якій повинно бути місце спеціальним кардиотренировкам на свіжому повітрі.

Тільки в цьому випадку можна підтримувати своє серце в гарному фізичному стані і суттєво продовжити своє життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code