vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Діагностика і лікування атеросклерозу

При появі перших ознак атеросклерозу діагностика, спрямована на виявлення всіх обставин хвороби, що дозволяє знизити ризик розвитку небезпечних ускладнень. Атеросклероз – це одне з найпоширеніших хронічних захворювань, що вражають стінки кровоносних судин. Однією з головних причин появи такої патології є неправильне перетворення жирів різного молекулярного складу, в тому числі і холестерину ліпопротеїну.

Диагностика и лечение атеросклероза

При наявності такого неправильного перетворення жири не повністю витрачаються організмом і не виводяться з продуктами відходів, а починають накопичуватися в кровоносних судинах. По мірі збільшення кількості таких жирів в кровоносних судинах відбувається їх налипання на стінках судин. З часом молекули жирів утворюють атеросклеротичні бляшки, які ускладнюють кровообіг. Діагностика атеросклерозу вимагає врахування всіх факторів, що сприяють розвитку захворювання, клінічної картини і даних, отриманих після того, як буде проведена лабораторна діагностика і візуалізація.

Фактори ризику появи атеросклерозу аорти та інших великих судин

Атеросклероз протягом дуже тривалого часу може протікати безсимптомно, тому багато людей навіть не здогадуються про наявне захворювання судин. Як правило, відчутні симптоми з’являються, лише коли сильно ускладнюється кровотік. Атеросклероз уражаються в основному великі кровоносні судини, причому на ділянках, де є вихровий кровотік. Найчастіше атеросклерозом уражається стінки артерій, що живлять серце, головний мозок, глибокі вени нижніх кінцівок, а також великі кровоносні судини, розташовані в кишечнику. Існує досить багато факторів, які сприяють розвитку атеросклерозу:

 1. Неправильне харчування. Порівняно недавно було відмічено, що люди, які зловживають їжею з високим вмістом холестерину і жиру, мають в крові значно більше речовин, які є будівельним матеріалом для атеросклеротичних бляшок, тому ризик появи хвороби в цієї категорії вище.
 2. Ожиріння. Патологічний надмірна вага з часом призводить до відкладення жиру не тільки в жировій тканині, але і на стінках кровоносних судин.
 3. Статева приналежність. Чоловіки частіше, чим жінки, страждають атеросклерозом, що пояснюється гормональними відмінностями у різних статей.
 4. Вік. Атеросклероз діагностується переважно в літньому віці, хоча початок хвороби, як правило, припадає на 30-35 років, але, враховуючи, що нашарування жиру на стінках судин протікає повільно, тривалий час можуть бути відсутні які-небудь проблеми зі здоров’ям, пов’язані з цим захворюванням.
 5. Гормональні порушення. Атеросклероз не є рідкістю у людей, які страждають захворюваннями щитовидної залози. Порушення продукування гормонів цим органом призводить до збільшення вмісту холестерину в крові і з часом стає причиною налипання жиру на стінках кровоносних судин.
 6. Цукровий діабет. Підвищений рівень цукру в крові сприяє не тільки руйнування стінок кровоносних судин, але і підвищенню холестерину з-за порушення жирового обміну.
 7. Підвищений артеріальний тиск. Пошкодження стінок судин не є рідкістю при високому АТ. В області пошкоджених місць спостерігається вироблення згортаючих речовин, що сприяє налипання в цих місцях жирів і елементів крові.
 8. Куріння. У тютюновому димі міститься понад 40 токсичних речовин, здатних пошкодити стінки кровоносних судин і спровокувати атеросклероз.
 9. Алкоголізм. Систематичне вживання алкоголю призводить до порушення функції печінки. Печінка бере участь у розщепленні жирів, але при порушенні роботи цього органу відбувається накопичення нерасщепленных сполук у крові і утруднення їх виведення.

Крім того, спровокувати розвиток атеросклерозу може постійне психоемоційне напруження, ішемічна хвороба серця і процеси, що протікають в організмі жінок під час менопаузи.

Симптоматичні прояви атеросклерозу

Атеросклероз на ранніх стадіях розвитку не проявляється якими-небудь симптомами, що утруднює його діагностику. На пізніх стадіях появи атеросклеротичних бляшок на судинах симптоми можуть дещо відрізнятися в залежності від локалізації пошкодженої ділянки кровоносної судини. До найбільш поширеним ознаками ураження різних великих артерій атеросклерозом відносяться:

 • швидка втомлюваність;
 • загальна слабкість;
 • порушення пам’яті та концентрації уваги;
 • порушення сну;
 • головні болі;
 • запаморочення;
 • мікроінсульти в мозку;
 • дратівливість;
 • непритомність, біль у ногах;
 • зміна форми нігтів;
 • трофічні виразки на ногах.

Особливо виразно проявляється атеросклероз судин головного мозку. Діагностика починається саме з огляду хворого та збору анамнезу. При проведенні зовнішнього огляду показовим є посилення частоти пульсу на периферичних артеріях, поява характерного систолічного шуму при аускультації серця, а також підвищення артеріального тиску. При відсутності специфічних симптомів розвитку атеросклерозу це захворювання може бути виявлено тільки при проведенні лабораторних аналізів та специфічних досліджень.

Методи діагностики атеросклерозу

При відсутності характерних симптомів атеросклерозу запідозрити це захворювання лікар може при наявності декількох факторів, що сприяють його розвитку. Для підтвердження діагнозу в першу чергу проводиться біохімічний аналіз крові, тобто ліпідограма. Лабораторними ознаками розвитку атеросклерозу є наступні показники:

 • холестерин ліпопротеїдів низької щільності понад 3,4 ммоль/л;
 • холестерин ліпопротеїдів високої щільності менше 1 ммоль/л;
 • тригліцериди більше 1,7 ммоль/л;
 • загальний холестерин вище 5,2 ммоль/л;
 • коефіцієнт атерогенності вище 3,5 ммоль/л.

Лабораторна діагностика не дає достатньо даних для виявлення пошкодженої ділянки.

Допплерографія є неінвазивним методом дослідження, який передбачає візуалізацію пошкодженого кровоносної судини з допомогою ультразвуку.

Ангіографія – це інвазивний метод дослідження великих кровоносних судин. При проведенні дослідження в кровотік вводиться контрастна речовина, а потім робиться рентгенографія. Такий метод дослідження дуже показовий і дозволяє виявити не тільки наявні атеросклеротичні бляшки, але і аневризми, тобто області розширення кровоносних судин, а крім того, визначити прохідність артерій. Можуть бути призначені додаткові дослідження в залежності від стану хворого та індивідуальних особливостей перебігу хвороби. Комплексна діагностика допомагає визначити найкращу стратегію лікування.

Як проводиться лікування атеросклерозу?

Лікування атеросклерозу може виконуватися як медикаментозними засобами, так і за допомогою хірургічного втручання. У більшості випадків призначається консервативна терапія. Як правило, призначається ціла схема препаратів, що включає лікарські засоби, що знижують рівень холестерину в крові, запобігають появі ускладнень і сприяють засвоєнню жирів.

До препаратів, що сприяють зниженню рівня холестерину в крові, відносяться статини, засоби, що підсилюють вироблення ферментів, що розщеплюють жири і секвестри жовчних кислот. Для поліпшення засвоєння жирів застосовується нікотинова кислота і засоби, що включають її похідні. Для попередження утворення тромбів потрібне застосування антикоагулянтів.

Крім того, необхідно спрямоване лікування наявних захворювань, особливо цукрового діабету, підвищеного АТ і ожиріння. При тяжких формах перебігу хвороби, закупоривании кровотоку і утворення тромбів може бути призначено оперативне втручання. Як правило, використовують кілька видів операцій, у тому числі протезування, шунтування, ангіопластику і стентування артерій.

Для відновлення кровоносних судин хворим призначається дієта з низьким вмістом жирів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code