vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Діабетична стопа: головні симптоми і лікування

Одним з вельми неприємних наслідків цукрового діабету є діабетична стопа, симптоми і лікування якої мають свою специфіку в залежності від етапу розвитку. Даний недуга супроводжується деформацією однієї або обох нижніх кінцівок, що призводить до інвалідності хворого, так як тут прогресує нейропатія. При цьому уражена нога втрачає свою чутливість до температурних і больовим впливів.

Диабетическая стопа: главные симптомы и лечение

При такому захворюванні йде утворення виразок, причому хворі у більшості випадків не завжди вчасно їх помічають, із-за чого прогресування захворювання призводить до загибелі значної кількості клітин. Внаслідок такої ситуації лікування діабетичної стопи відбувається шляхом ампутації хворої кінцівки. Але якщо ситуація була своєчасно взята під контроль, то таких дій можна уникнути.

Діабетична стопа: симптоми захворювання

Ознаки діабетичної стопи мають свою класифікацію, так як дана хвороба включає кілька видів, у яких є своя індивідуальна симптоматика. Але спільним для усіх типів є утворення виразок.

Діабетична стопа може бути декількох видів:

 1. Нейропатіческая – прояв йде з-за поразки нервових клітин. У цьому випадку буде спостерігатися порушення рухливості, яке іменується парезом і паралічем.
 2. Ішемічна. У цьому випадку на нозі будуть з’являтися виразки, які в подальшому переходять в гангрену.
 3. Змішана. Спостерігаються симптоми обох вище наведених видів захворювання.

Є загальні симптоми діабетичної стопи, які починають проявлятися на початкових стадіях розвитку і супроводжують хворого весь час, поки не почнеться лікування:

 • больові відчуття в одній або обох ногах, особливо при русі;
 • у хворого виникає відчуття печіння, оніміння і охолодження, з-за чого його постійно мерзнуть ноги;
 • поколювання і обмеження функціональності кінцівки;
 • шкірні покриви легко пошкоджуються, а на тих місцях утворюються інфіковані гнійники;
 • деформація пальців, особливо великого.

Дуже часто хворі діабетичною стопою стикаються з проблемами нігтів. Нігтьова пластина може змінити свій зріст, з-за чого починається вростання під шкіру. Така ситуація чревата додатковим запаленням, із-за чого на пальцях з’являються ще виразки.

Одним із симптомів діабетичної стопи є потемніння нігтів на пальцях. Це відбувається внаслідок множинних крововиливів. В цьому випадку хворому необхідно носити спеціальне ортопедичне взуття. Цей метод також допомагає уникнути утворення тріщин на п’ятах, адже вони теж швидко переходять в гнійники.

Так як при даному захворюванні організм кілька ослаблений, людина легко підхоплює інфекцію. Те ж саме стосується і грибкових уражень. Якщо ніготь став більш ущільненим і темним, а його форма змінена, то необхідно протигрибкове лікування, синдром діабетичної стопи при цьому повинен спостерігатися в комплексі із супутніми ускладненнями.

При такому захворюванні слід дуже акуратно приводити і нігті в порядок, адже шкіра стає менш чутливою, і її легко поранити. Справа в тому, що на місці ранки відбувається нагноєння, яке має дуже швидкий розвиток, а така виразка не тільки швидко прогресує, але і практично не піддається лікуванню.

Тому хворим не можна користуватись нестерильними інструментами, а сама стрижка повинна здійснюватися під корінь. Також бажано в такій процедурі використовувати антибактеріальні примочки.

Від того, наскільки хвора людина педантично ставиться до свого здоров’я, і буде залежати прогресування захворювання або ймовірні ускладнення.

Чому виникає синдром діабетичної стопи?

Діабетична стопа є ускладненням діабету. Медики виділяють такі основні причини виникнення такого наслідки:

 1. Пошкодження нервів. Якщо людина знає, що у нього є цукровий діабет, але при цьому ніяких заходів не вживає, то ризик пошкодження нервових закінчень на нижніх кінцівках зростає в рази. У такому разі нерви більше не можуть виконувати своєї роботи, з-за чого хворий втрачає здатність рухати ногами і тоді, крім як на інвалідному кріслі, йому пересуватися не вдається. Ноги втрачають свою чутливість, тому навіть травмування кінцівок пацієнтом ніяк не відчувається.
 2. Порушення циркуляції крові. Цукровий діабет досить часто провокує розвиток таких захворювань, як атеросклероз. Проблеми з артеріями – частий супутник діабету. Це обумовлює те, що пошкоджені тканини не отримують необхідну кількість поживних речовин, так як кров повільно циркулює по кровоносній системі. З-за цього вилікувати захворювання стає більш складно.
 3. Травмування нижніх кінцівок. Так як шкіра стає уразливою, порушення цілісності покривів легко провокують розвиток виразок і нагноєнь. Тоді лікування буде здійснюватись комплексно, але і тривати воно буде не один місяць.
 4. Інфекція. Організм стає сприйнятливий до різного роду інфекцій, особливо якщо це грибки. А таку ситуацію може спровокувати неправильний догляд за ногами або ж врослий ніготь.

Підвівши підсумок, можна вважати, що причин викликають синдром діабетичної стопи багато, і всі вони різні. Тому, якщо людина знає, що у нього цукровий діабет, то відтепер йому необхідно бути в два рази акуратніше зі своїм здоров’ям.

Як лікувати діабетичну стопу?

Як тільки хворий почав помічати перші тривожні ознаки цього захворювання або його мучать дискомфортні відчуття в ногах, він повинен негайно звертатися до медичного закладу, щоб дізнатися, як лікувати діабетичну стопу. Чим раніше буде виявлена хвороба, тим більш щадні можна використовувати способи для її лікування.

Лікування при діабетичній стопі призначається тільки фахівцем і то лише після того, як хворий пройде ряд обстежень, які допоможуть поставити діагноз по ступеня і тяжкості розвитку хвороби. Зазвичай допомога виглядає наступним чином:

Терапія будинку. Крім того, що лікар призначить курс прийому ліків, хворий повинен самостійно доглядати за своїми ногами. По-перше, відтепер йому доведеться звести до мінімуму навантаження на ноги, а значить заняття важкою фізичною діяльністю, спортом і довге перебування на ногах необхідно обмежити. По-друге, такому пацієнту прописується носіння спеціальної ортопедичної взуття, яка допоможе уникнути травм шкірних покривів. По-третє, необхідно повністю перейти на здоровий спосіб життя, починаючи від правильного меню і закінчуючи повною відмовою від шкідливих звичок – куріння і алкоголю. По-четверте, багато лікарі рекомендують скористатися методами народної медицини. Це можуть бути компреси, мазі, примочки, ванни для ніг.

До домашньої терапії варто віднести і те, що хворий повинен проконсультуватися з лікарем, як тепер правильно доглядати за ногами і що робити, якщо з’являється ранка. Адже такі проблемні місця потрібно правильно обробляти, щоб не з’явилася гангрена.

Медикаменти. Якщо у хворого вже є виразкові ураження шкірних покривів, то йому прописують курс антибактеріальних ліків. Їх беруть 1-1,5 місяця залежно від тяжкості стану. Але дуже важливо, щоб хворий в точності дотримувався курс прийому і не пропускав жодної дози. Якщо все буде дотримуватися правильно, то вже до 4 дня пацієнту стане набагато легше. Коли хворий поступив з гострим станом, то його залишають в лікарні і медикаментозну терапію проводять під наглядом фахівців.

Коли необхідна хірургія?

Це вважається крайнім методом допомоги. Справа в тому, що найчастіше при синдромі діабетичної стопи у хворого спостерігаються нагноєння. Гній – скупчення відмерлих клітин, які, якщо не видаляти, провокують розвиток некрозу. Така ситуація вкрай небезпечна для здоров’я, і якщо не провести хірургічну обробку рани, то є ризик розвитку гангрени. А ось тут не обійтися без ампутації.

Методи лікування діабетичної стопи підбираються індивідуально в кожному випадку. По-перше, багато в чому ситуація залежить від ступеня тяжкості захворювання. По-друге, лікар дізнається у свого пацієнта наявність алергічних реакцій на будь-які речовини, адже він може призначити ліки, а воно викличе алергію у хворого. І тоді доведеться лікувати не тільки діабетичну стопу, а й алергію. Саме з цих причин так важливо не займатися самолікуванням, адже є ризик погіршити свій стан.

Ефективність допомоги в першу чергу залежить від самого хворого. Якщо він вчасно зверне увагу на погіршення свого стану і прийде до фахівця, то результат не змусить себе довго чекати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code