vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чому плід займає поздовжнє положення?

Поздовжнє положення плода – саме правильне і оптимальне для нормального проходження пологів. Але багато жінок, особливо вагітні першою дитиною, не розбираються в медичній термінології і, природно, подібний діагноз може ввести їх в паніку. Давайте ж розберемося, що собою являє поздовжнє положення плоду в утробі матері і як воно впливає на перебіг вагітності і пологи?

Почему плод занимает продольное положение?

Положення плоду та його значення

Як відомо, при нормальному протіканні вагітності стан малюка в утробі матері постійно змінюється і не має майже ніякого функціонального значення. Хіба що іноді може перешкодити проведенню планової діагностики. Але ближче до сороковий тижні вагітності плід значно збільшується в розмірах і матки йому стає замало. Внаслідок цього дитині вже важко переміщатися. Він знаходитися практично в одній позі, причому від його положення в цей період залежить те, яким саме способом малюк з’явиться на світ.

Так, існує два основних варіанти, кардинально відрізняються між собою: поздовжнє і поперечне положення. Можливі і невеликі їх варіації – змішування осі.

У більшості випадків, і це норма, зустрічається поздовжнє розташування. Під цим розуміється те, що дитина знаходиться в утробі вертикально, тобто вісь плода – лінія вздовж хребця, збігається з віссю матки. Це типове положення плоду і один з факторів нормального проходження майбутніх пологів.

Крім того, при пологах має значення і передлежання плоду, тобто розташування плода відносно шийки матки головою або тазом. Коли до шийки прилягає головка – це головне передлежання, а якщо ніжки або сідниці – тазове.

Вважається, що краще всього пологи проходять, коли плід лежить головою вниз, ближче до виходу з матки. У цьому випадку, при відсутності інших протипоказань, пологи проходять порівняно легко і природним способом. Тобто, максимально оптимальним вважається головний подовжнє положення плоду.

Трапляється воно вкрай рідко, з імовірністю в три відсотки.

При цьому типі розташування плода природні пологи можливі, але є більш важкими, до того ж можуть бути ускладнення. Так, дитина при сідничному положенні входить в родові шляхи широким тазом, що може викликати кровотечу і розрив промежини у матері, а також порушення цілісності кісток у дитини.

Також в такому випадку важливо, щоб пологи проходили максимально швидко, будь-яке зволікання загрожує серйозними наслідками як для матері, так і для дитини. Тому дуже часто при тазовому передлежанні фахівці рекомендують провести кесарів розтин.

Тазове передлежання не є нормою. Спочатку природою закладено вихід дитину голівкою, адже кістки черепа не з’єднані між собою і здатні змінювати свою форму. Це, в свою чергу, значно полегшує проходження малюка родовими шляхами. Кістки тазу не володіють такими властивостями, тому велика можливість їх пошкодження.

Серед можливих причин неправильного положення плоду фахівці виділяють: вузький таз, передлежання плаценти, пухлини внутрішніх жіночих органів, в’яла черевна стінка або мускулатура матки, багатоводдя.

Чому в нормі плід займає поздовжнє положення?

Це питання, на яке дати точну відповідь не можна, так як до єдиної думки фахівці не прийшли. Але існує кілька припущень. Так, деякі вчені схиляються до думки, що це відбувається з-за порівняно великої ваги голови відносно тіла. Але ця теорія досить суперечлива. Адже на початкових етапах вагітності співвідношення і вага голови порівняно з тілом набагато вище, чим в кінці, але при цьому плід зовсім не обов’язково розташовується вниз головою.

Інші вчені вважають, що на положення дитини в утробі матері впливає поєднання рухової активності плода і реактивного скорочення матки. Це пояснюється тим, що плід росте і починає рухатися все більш активно, при цьому він торкається стінки матки, а вони у відповідь на подібного роду подразнення починають скорочуватися, причому в основному в поперечному напрямку. У цьому випадку місця в поперечній площині стає все менше, і плід просто змушений зайняти поздовжнє положення.

А головою вперед плід розташовується з-за того, що тазова частина значно ширше головки, і їй потрібно більше простору, а місце виходу з матки досить вузьке.

Що робити, якщо дитина лежить неправильно?

Поздовжнє положення плода, головою вперед є фізіологічно нормальною, але іноді дитина знаходиться в утробі матері впоперек, косо, тазом вперед і т. д. Спостерігати за положенням плода починають приблизно з тридцятого тижня вагітності, але ще до тридцять шостому тижні воно може змінюватися. Тому якщо дитина розташований неправильно, це ще не привід для занепокоєння, за цей час все можна виправити. Для цього буває достатньо приймати спеціальні пози, що сприятиме шевелению малюка. Так, наприклад, якщо вісь положення дитини зміщена вправо, то потрібно якомога частіше лежати саме на цьому боці. Коли вже вдалося домогтися потрібного положення, фахівці рекомендують зафіксувати результат з допомогою бандажа.

Багато фахівців вважають, що причиною неправильного положення плоду може виступати недостатня фізична активність мами. Дуже часто вагітні намагаються уберегти себе від усього, часом переходячи всі межі. Адже помірні фізичні навантаження у вигляді занять плаванням, піших прогулянок, зарядки дуже навіть корисні як для майбутньої мами, так і для її дитини.

Також ефективними для зміни положення плоду в утробі будуть різні вправи. Наприклад, стійка на колінах, похитуючи стегнами з боку в бік або пересуватися так по дому. Особливо корисно це робити тоді, коли малюк не спить.

Але навіть якщо малюк так і не прийняв потрібне положення, сучасна медицина здатна впорається з цим з мінімальними наслідками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code