vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чи можна робити флюорографію при вагітності?

Флюорографія при вагітності призначається, якщо виявлені ознаки серйозних захворювань, таких як туберкульоз або запалення легенів. Всі майбутні мами після постановки на облік в жіночій консультації отримують список лікарів, обстеження у яких вони повинні пройти. Це важливо для оцінки загального стану здоров’я вагітної жінки. До списку необхідних аналізів включається й флюорографія. У багатьох жінок обстеження викликає масу побоювань, пов’язаних з можливим заподіянням шкоди майбутній дитині.

Можно ли делать флюорографию при беременности?

Що таке флюорографія і для чого вона потрібна?

Флюорографію відносять до одного з різновидів рентгенологічного дослідження, що допомагає виявити різні захворювання на початкових стадіях їх розвитку. Спеціальний апарат випромінює на тіло пацієнта рентгенологічні промені, які нерівномірно поглинаються органами і тканинами організму.

Знімок грудної клітини робиться протягом декількох секунд. За цей час організм встигає отримати певну дозу радіації, яка і є головною причиною побоювання всіх вагітних жінок. З цієї ж причини лікарі не рекомендують таким жінкам проходити обстеження, особливо це небезпечно в першому триместрі.

На сьогоднішній день існують аналогова і цифрова технології отримання рентгенологічних знімків. Остання є більш точною: при її застосуванні організм отримує найменшу дозу радіаційного випромінювання. Таке обладнання дорого коштує, його мають не всі лікарні. Але якщо є необхідність у проведенні флюорографії під час вагітності, рекомендується віддавати перевагу цифровому методу.

Показання до дослідження і можливі ускладнення

Флюорографія на ранніх термінах вагітності вкрай не бажана: випромінювання в процесі дослідження може негативно позначитись на розвитку плоду. При наявності контактів вагітних з носієм відкритої форми туберкульозу або виявлення захворюваньдихальних шляхів флюорографію призначають на ранніх термінах вагітності. При відсутності реальної загрози для здоров’я пацієнтки дану діагностику краще відкласти.

На думку лікарів, небезпека для плода мине після закінчення 20 тижня строку. Саме до цього часу відбувається формування всіх органів, перешкодити нормальному перебігу якої може випромінювання з апарата. Крім порушення внутрішньоутробного розвитку, що загрожує патологіями, існує ймовірність мимовільного викидня. Якщо виникла гостра необхідність флюорографічного обстеження при вагітності, необхідно скористатися всіма можливими способами захисту. Живіт і таз жінки вкривають спеціальним свинцевим фартухом, що перешкоджає проходженню променів.

Іноді виникають ситуації, коли жінка, проходячи флюорограмму, ще не знає того, що вже виношує дитину. В таких випадках не слід панікувати передчасно. Необхідна консультація з лікарем-гінекологом. При одноразовому опроміненні негативні наслідки малоймовірні. Для підтвердження або спростування ймовірності патологічного розвитку призначають ультразвуковий аналіз, який дасть остаточну відповідь на проблему.

Небезпека рентгена для вагітної жінки

Термін виношування дитини досить тривалий. Незважаючи на те, що майбутня мама намагається убезпечити себе і дитини, інколи виникають ситуації, при яких не можна обійтися без рентгена. Рентген необхідний при ударах, переломах або під час стоматологічного лікування.

Рентген на ранніх термінах вагітності вагітності, як і флюорографія, вкрай не бажаний. Якщо є можливість відкласти цю процедуру (стоматологічне лікування), то краще це зробити. Коли без рентгену обійтися не можна, то жінці запропоновують альтернативний спосіб діагностики, наприклад, УЗД.

Щоб максимально убезпечити себе, рекомендується здійснювати діагностику на сучасному обладнанні (візіограф) й використовувати додаткові засоби захисту (свинцевий фартух). Нове обладнання дозволяє зробити якісний знімок при меншій дозі радіації, це досягається шляхом скорочення часу опромінення. Рентген грудної клітки, тазових кісток або черевної порожнини вкрай не бажаний, особливо в перші 20 тижнів вагітності. Рентгенівський промінь, що проходить через клітини, руйнує їх зсередини. Клітини можуть мутувати, бо розривається ланцюжок ДНК. Рентген під час вагітності стає причиною серйозних паталогій у дитини в майбутньому.

Планування вагітності

Згідно медичних рекомендацій вагітність потрібно планувати. Перед зачаттям дитини подружня пара повинна пройти повне медичне обстеження, яке дозволить виявити приховані захворювання. Такі дії підвищують вірогідність того, що вагітність буде неускладненою, а розвиток плода – без патологічних змін.

Флюорографія при плануванні вагітності також входить в перелік необхідних досліджень для обох партнерів. Але, незважаючи на те, що жінка ще тільки збирається зачати дитину, рентгенологічне дослідження може завдати шкоди її репродуктивної функції. Оптимальним часом для флюорографії є перша фаза менструального циклу. Незважаючи на те, що під час процедури опромінюється тільки грудна клітка, а всі інші частини тіла закриті спеціальною ширмою, починати спроби зачаття дитини рекомендується не раніше декількох тижнів після проходження флюорографії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code