vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Біль в промежині у чоловіків: причини, симптоми і лікування

Біль в промежині у чоловіків практично завжди розвивається при наявності патологічного процесу. Причини можуть бути пов’язані з різними захворюваннями органів і систем, оскільки в порожнині малого тазу знаходиться багато анатомічних утворень. При кожній патології відрізняється характер болів і їх локалізація. Часто неприємні відчуття в паху з’являються на тлі запалення м’яких тканин. Про розвиток термінового і невідкладного стану будуть свідчити супутні симптоми. Знайти точну причину появи неприємних відчуттів і призначити правильне лікування може тільки лікар.

1

Чому з’являються болі?

Причини розвитку болі в промежині у чоловіків різноманітні. Умовно їх можна розлити по локалізації та системі органів, в яких сталися порушення. Основну роль у появі неприємних відчуттів займає сечостатева сфера. Спровокувати симптом можуть наступні захворювання:

 • Простатит – запалення передміхурової залози, найчастіше хронічне, яким страждають багато літні чоловіки.
 • Гіперплазія передміхурової залози – доброякісна пухлина простати, зазвичай розвивається у чоловіків старше 60 років.
 • Кіста яєчка – наявність в тканини яєчка пухлиноподібного освіти з щільною капсулою у вигляді порожнини з рідиною.
 • Орхоэпидидимит – запалення яєчка і його придатка, найчастіше одностороннє, інфекційної природи.
 • Перекрут яєчка – перекрут сім’яного канатика, небезпечний тим, що може розвинутися некроз яєчка з-за нестачі кровопостачання, викликаних незрілістю статевої системи, крипторхизмом (неопущением яєчка в мошонку), травмою.
 • Варикоцеле – розширення венозних судин сім’яного канатика.
 • Операції на сечостатевій системі у минулому – після порожнинної операції можливе утворення сполучнотканинних спайок, що здавлюють навколишні структури.
 • Сечокам’яна хвороба – патологія сольового і мінерального обміну, що характеризується утворенням каменів в сечовивідній системі, тобто в нирках, сечовому міхурі, сечоводах.

Органи сечовидільної та статевої систем розташовані в порожнині малого тазу, тому третина всіх випадків поява болю в промежині пов’язані з їх патологією. Порушення можуть протікати гостро або бути результатом довгостроково поточного хронічного процесу.

Друге місце за виникнення болю в промежині займають захворювання кишечника:

 • Парапроктит – запальне ураження клітковини близько прямої кишки, з утворенням абсцесів, нориць, ураженням сфінктерів.
 • Геморой – це розширення вен підслизового сплетення прямої кишки з утворенням вузлів.
 • Анальні тріщини – пошкодження слизової прямої кишки з утворенням дефекту лінійного характеру, частіше на задній стінці, викликане тривалими запорами, травмами.
 • Кишкова непрохідність – порушення проходження вмісту по шлунково-кишковому тракту, викликане закриттям його просвіту, спазмом, пухлинами.
 • Пахова грижа – випадання петель кишечника у внутрішнє або зовнішнє отвір пахового каналу. Болі розвиваються, як правило, при обмеженні грижі.

Окрему увагу варто приділяти онкологічним захворюванням, так як вони можуть з’являтися в будь-яких органах і системах. При діагностиці таких станів не завжди вдається визначити первинний осередок патології, так як пухлинний процес поширюється на всі органи малого тазу.

1.1

Інші причини

Спровокувати появу симптому здатний будь-запальний процес, при цьому він не завжди локалізований в самої промежини. Іррадіація (простріли) болів в пах або зовнішні статеві органи виникає при обмеженні корінця спинномозкового нерва або лімфаденіті (запаленні лімфовузлів) і т. д. До частих причин відносять:

 • Затискання статевого нерва – як симптом може спостерігатися при пухлинах малого тазу, грижах.
 • Переохолодження може призвести до циститу, простатиту.
 • Травми і рани в області промежини – пошкодження тканин, проникаючого та непроникаючого характеру.
 • Фурункули в паховій області – відмежоване гнійне запалення фолікула волоса, що прилягає до нього сальної залози і навколишньої шкіри, викликане найчастіше стафілококами.
 • Кондиломи, папіломи – пухлиноподібні розростання, викликані вірусом папіломи людини.
 • Хронічний тазовий біль – больові відчуття в тазової області невстановленого характеру.
 • Травми при статевому акті – часто це розрив вуздечки статевого члена.
 • ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом) – ураження яєчок, уретри, передміхурової залози, спричинений гонококами, хламідіями, трихомонадами.
 • Остеохондроз поперекового відділу хребта – внаслідок формування гриж розвивається защемлення нервів поперекового сплетення, що і провокує болі.

Серед провокуючих факторів також виділяють фізичне перенапруження, коли відбувається розтягнення м’язів і зв’язок. Не виключена психосоматична природа розвитку болю в промежині.

2

Симптоми

Больовий синдром при кожній конкретній патології має певний характер і набір супутніх симптомів:

Патологічна причина Характер проявів
Простатит Неприємні відчуття локалізуються в паху і спині, супроводжуються частими нестерпними позивами до сечовипускання, печіння, утрудненням відтоку і помутніння сечі, змінами в сексуальній сфері
Доброякісна гіперплазія простати Дискомфорт в промежной області поєднується з затримкою сечовипускання, млявістю струменя, відчуттям неповного випорожнення, частими нічними позивами
Защемлення статевого нерва Болі ниючого характеру в тазової області, запори, порушення сечовипускання, мимовільне відходження сечі, відчуття поколювання між ніг
Кіста яєчка Тягнучі болі, що посилюються при статевому контакті, деформація мошонки, можливо здуття живота
Орхоэпидидимит Сильний больовий синдром і нестерпні різі в ураженому яєчку і придатку, що віддають в промежину, зовні спостерігається розгладження складок і почервоніння мошонки, підвищення температури до 38 С і вище
Перекрут яєчка Симптом виникає гостро, уражене яєчко збільшується, стає гарячим на дотик, мошонка синіє, з’являється нудота, порушується процес сечовипускання
Варикоцеле Дискомфорт в мошонці стає інтенсивніше під час ходьби, з’являється печіння, статеві органи стають асиметричними
Переохолодження Болісні позиви до сечовипускання, каламутна сеча, порушення статевої функції, підвищення температури
Травма Біль супроводжується кровотечею, особливо при розриві вуздечки, набряком, гематомами, появою крові в сечі
Фурункули Хворобливе ущільнення під шкірою, збільшення поруч розташованих лімфатичних вузлів, шкіра навколо червона, набрякла

Онкологічні захворювання мають тенденцію до тривалого бессимптомному течією. Поява болю в промежині у чоловіків відбувається при досягненні новоутвореннями великих розмірів і здавленні поряд розташованих органів. Супутні симптоми при цьому можуть бути різними і не специфічними, характерними для ряду інших захворювань. Бородавки і папіломи продукують неприємні відчуття при травматизації частковому відриві.

Симптоми при патології різних систем:

 • При захворюваннях кишечника всі супутні симптоми локалізовані переважно в області анального отвору, особливо якщо це парапроктит, геморой і тріщина сфінктера. Неприємні відчуття виникають при ходьбі й у сидячому положенні, посилюються при дефекації, супроводжуються відчуттям стороннього тіла, появою крові в калових масах, випаданням гемороїдальних вузлів.
 • При венеричних захворюваннях спостерігаються різні симптомокомплекси. Семяиспускание супроводжується різями і печінням. Це обумовлено тим, що при життєдіяльності хвороботворних бактерій розвивається уретрит, і при проходженні насінної рідини виникає локальне подразнення. З’являється велика кількість патологічних домішок, головка статевого члена періодично мокрит.
 • При остеохондрозі поперекового відділу хребта болю локалізовані в нижній частині спини, віддають в пах, посилюються при зміні положення, різких рухах, зменшуються в положенні лежачи, можлива втрата контролю над процесами дефекації і сечовипускання, спостерігається похолодання шкіри, порушення ерекції. Симптоми посилюються при тривалому сидінні.

3

Принципи лікування

При гострого болю, викликаної травмою або запальним процесом, що супроводжується температурою, нудотою блюванням, необхідно викликати швидку допомогу. Для хронічних захворювань характерні тривалі ниючі болі.

Медикаментозне лікування включає прийом таких груп препаратів:

 1. 1. Етіотропних (вплив на причину) – наприклад, антибіотики при циститі, орхоэпидидимите, простатиті.
 2. 2. Патогенетичних (дія на розвиток хвороби) – дезінтоксикаційна терапія.
 3. 3. Симптоматичних (усунення симптомів) – застосування анальгетиків при болях, таких як Аспірин, Анальгін,Німесил.

Хірургічне лікування показано при кісті, перекруте сім’яного канатика, пахової грижі, парапроктиті, травмі, сечокам’яної хвороби. Проводиться видалення яєчка, пластику грижових воріт, резекція кишки, видалення гемороїдальних вузлів, папілом і кондилом, пухлини, кісти, каменів.

В якості допоміжного лікування показана фізіотерапія. Найчастіше призначається при травмах статевих органів і поперековому остеохондрозі, перевага віддається методам УВЧ, магнітотерапії, електрофорез.

Займатися самолікуванням не варто, так як причин болю в паху безліч, встановити їх у кожному конкретному випадку може тільки лікар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code