vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Біль в мошонці у чоловіків: причини, симптоми і лікування

Біль в мошонці у чоловіків завжди пов’язана з патологічним процесом. Її інтенсивність і тривалість залежать від безлічі факторів. За симптоматичної картини можна запідозрити захворювання, після чого буде обрано діагностичну тактику. Лікуванням повинен займатися тільки кваліфікований фахівець. При відсутності комплексної терапії високий ризик розвитку необоротних наслідків, серед яких безпліддя, розлад еякуляції і навіть летальний результат.

Чому виникають болі в мошонці?

Скарги на болі в мошонці можуть виникнути у чоловіка будь-якого віку. Основні причини хворобливих відчуттів:

Причина Механізм розвитку
Травма Ушкодження яєчка зустрічається рідко, крім випадків поранень колючо-ріжучими предметами. При будь-якій травмі промежини необхідно звертатися за медичною допомогою, так як наслідки можуть бути незворотними, аж до розвитку безпліддя.
Перекрут яєчка Патологія, що вимагає невідкладної медичної допомоги. При перекруті насіннєвий канатик здавлюється, кровопостачання яєчка порушується, що може стати причиною некрозу, особливо при несвоєчасному зверненні до лікаря. Причини перекрута досі залишаються невідомими, але є дані, що холод збільшує ризик, так як в цей момент мошонка підтягується шляхом локального скорочення м’язів.
Епідидиміт Запалення придатка яєчка, частіше викликано гонококовою або хламідіозною інфекцією, може розвиватися при уретриті, якщо відбувається закид зараженої сечі в сім’явивідну протоку, або при закиді секрету з інфікованої передміхурової залози. Біль сильний, але наростає поступово, часто виникає при сексуальному збудженні. Зазвичай уражене одне яєчко – воно збільшене та боліть. При супутньому запаленні сечівника підвищується температура тіла, порушується сечовипускання, з’являється печіння.
Варикоцеле Розширення вен сім’яного канатика і яєчка внаслідок вродженого порушення формування судин, патології утворення колагену, відсутність клапанів вен або їх руйнування, здавлення вен грижею, пухлинним утворенням; болі частіше односторонні, мають тягнучий характер, віддають в пахову область.
Гематоцеле Скупчення крові в мошонці внаслідок травматичного ушкодження, порушення цілісності судин. Проявляється давлять або розпирає болями, лікується тільки хірургічно.
Простатит Причиною болю є супутній орхоепідидиміт (запалення яєчка та придатка) при здавленні нервових закінчень збільшеною простатою; біль має гострий, гнітючий, тягнучий характер, інколи супроводжується підвищенням температури, збільшенням яєчка і його хворобливістю.
Обмеження пахової грижі Больовий синдром розвивається, якщо в грижовому мішку виявився значний обсяг кишки. Супроводжується тяжким дискомфортом в порожнині малого тазу, закрепами.

Біль в мошонці не завжди виникає з причини захворювань статевих органів, іноді такий симптом є наслідком іррадіації при нирковій коліці, утиску каменя в сечоводі.

Симптоми

Залежно від причини біль має різний період появу. Якщо вона наростає поступово, починається з дискомфорту і з кожним днем стає все інтенсивніше, то можна запідозрити хронічні хвороби або наявність інфекцій. Це обумовлено поступовим накопиченням токсинів хвороботворних бактерій і руйнуванням м’яких тканин. Різка поява болю свідчить про невідкладний стан, який зазвичай асоційований з травмами, перекрутом яєчка.

Запідозрити патологію чоловік може самостійно. У нього з’явиться один або кілька симптомів:

 • біль при пальпації (доторканні) в області одного або обох яєчок;
 • збільшення ураженого яєчка в розмірах, зміна його конфігурації, консистенції;
 • неприємні відчуття в області мошонки – раптово виникаючі або повільно наростаючі;
 • набряк і почервоніння шкіри в проекції ураженого органу, у паху;
 • біль у спокої ниє, пульсує, а посилюється при рухах;
 • локальне підвищення температури, сверблячка і печіння.

Інфекційні та хронічні захворювання при загостренні викликають помірне підвищення температури. Вона субфебрильна і діагностується протягом 1-4 тижнів. Стан погіршується поступово.

В залежності від вираженості патологічного стану наростають такі ознаки інтоксикації організму: слабкість, нездужання, ломота у всьому тілі, нудота, блювота, часті позиви до сечовипускання з незначною кількістю урини, пітливість, прискорене серцебиття. Якщо стан екстрений, то клінічні симптоми виникають блискавично, і стан стабільно погіршується. Температура тіла може досягати високих значень, важко піддається корекції.

Діагностика

Щоб розпізнати природу захворювання, необхідний візуальний огляд. На первинному прийомі фахівець проводить пальцеве ректальне дослідження, воно дозволяє визначити розміри і текстуру простати. У нормі вона має однорідну поверхню і безболісна.

При проведенні загального аналізу сечі звертають увагу на колір, наявність домішок, бактерій. У спермограмі всі показники мають важливе діагностичне значення, всі вони підлягають оцінці уролога. З інструментальних методів дослідження найбільш інформативне УЗД органів черевної порожнини та заочеревинного простору. При обстеженні нирок і сечового міхура потрібно виключити кісти, пухлини і камені, які проявляються аналогічною симптоматикою.

УЗД органів мошонки дозволяє визначити розміри гематоми, кількість випоту (запальної рідини), наявність травм, пухлин, кіст та інших органічних порушень.

Лікування

При появі больових відчуттів в області мошонки не можна займатися самолікуванням, тому що наслідки можуть бути важкими – відмирання яєчка, порушення утворення сперми і еякуляції, безпліддя.

Хірургічному лікуванню підлягають гострі патології, такі як:

 • Травма – проводиться розріз мошонки з постановкою дренажу для відтоку рідини або видаленням нежиттєздатного яєчка.
 • Обмеження пахової грижі – у ході операції проводять вправлення кишки, якщо вона життєздатна, чи її часткове видалення, якщо почався некроз.
 • Перекрут яєчка – проводять репозицію з наступним підшиванням до мошонці, при нежиттєздатності органу його видаляють з подальшою постановкою імпланта для запобігання косметичного дефекту.
 • Гематоцеле – ліквідація кровотечі з видаленням гематоми.
 • Варикоцеле – склерозування вен (введення спеціальних препаратів, склеюючих просвіт), перев’язка розширених венозних судин, коагуляція лазером.

Орхоепідидиміт і простатит лікуються антибіотиками та нестероїдними протизапальними засобами. При нирковій коліці призначають спазмолітики – платифілін, дротаверин. На весь період лікування, незалежно від захворювання, чоловікові показаний щадний режим, статевий спокій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code