vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Алергія або пітниця: як відрізнити?

У дітей першого року життя часто з’являється висип. Але це алергія або пітниця? Як відрізнити захворювання з симптомами, адже вони так схожі? Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, то поява алергії безпосередньо залежить від раціону мами. Дитячий організм дуже чутливий до подразників і може реагувати по-різному.

Аллергия или потница: как отличить

У перший місяць малюк проходить адаптацію до зовнішнього світу, в тому числі і до харчування. Все, що з’їсть мама – дитина отримає через її молоко, правда, в дещо розбавленому вигляді. Лікарі спочатку попереджають жінку про те, які продукти вживати заборонено. Поступово, по мірі підростання дитини, мама може потроху розбавляти свій раціон. Але нові продукти повинні вводитися по черзі і малими порціями, щоб можна було відстежити потенційний алерген.

Як би батьки не намагалися, але у дітей до року все ж з’являється висип. Панікувати тут не варто, адже цілком можливо, що це не алергія, а пітниця. Щоб зайвий раз не нервувати, варто знати, як відрізнити пітницю від алергії. Це допоможе обрати правильний шлях вирішення проблеми.

Що являє собою пітниця

Як і будь-яка інша людина, новонароджений виділяє піт. І цей процес цілком нормальний, якби не один нюанс. Доросла людина, на відміну від дитини, має не так багато складочок на тілі. У малюка, коли він потіє, волога накопичується в шкірних складках. Це призводить до певного подразнення. Пітницю викликають порушення функціонування потових залоз, але що стосується новонароджених, то у них залози ще недорозвинені.

Пітниця має свої певні прояви, залежно від виду:

 1. Кристалічна пітниця виражається в появі дрібних перламутрових або білих пухирців.

Якщо хвороба має широку площу ураження, то окремі бульбашки можуть зливатися в суцільні плями. Так як малюк завжди одягнений і при цьому рухається, то тканина призводить до подразнення ураженої шкіри. Такі бульбашки можуть лопатися, а шкірні покриви – лущитися. Найчастіше проблема локалізується на обличчі, в області шиї і верхньої частини тіла.

 1. Червона пітниця проявляється у вигляді невеликих бульбашок або однорідних вузликів, які локалізуються в центрі червоної плями.

Малюк з таким висипанням стає неспокійним, бо уражені місця сверблять. На відміну від кристалічної форми, даний тип ніколи не зливається в єдині плями. У цей час дуже важливо стежити за вологістю і температурою повітря в кімнаті, бо зайва волога може тільки погіршити стан дитини. Зона локалізації симптомів – шия, пахви, пах.

 1. Глибока пітниця.

Пухирці мають діаметр до 3 мм, при цьому колір такий же, як у всієї шкіри. Симптом проявляє себе через кілька годин після того, як дитина активно спітніє. Місця появи – верхні і нижні кінцівки, тулуб. Така форма тримається недовго і проходить швидко.

У цьому випадку батькам хвилюватися не треба: захворювання проходить швидко, особливого лікування не вимагає. Малюк спокіний, бо симптом не викликає свербіння, дитина не відчуває дискомфорту. Що стосується червоної або глибокої пітниці, то лікування все ж потрібно.

Кристалічна форма з’являється в перші 14 днів після появи малюка на світ, так як є наслідком незрілості потових залоз. Основні причини появи:

 • надмірне потовиділення, якщо у дитини спостерігається висока температура;
 • навколишнє середовище має високі показники по температурі і вологості;
 • коли малюка довго тримають під прямими променями сонця;
 • якщо немовля з’явилося на світ з великою масою або має багато складок на тілі;
 • кристалічну пітницю може спровокувати контакт дитячої шкіри з синтетикою;
 • неправильний догляд за шкірними покривами: надмірне використання дитячих кремів і молочка призводить до закупорки пір.

Щоб уникнути ситуацій, які стають причинами хвороби, треба час від часу влаштовувати дитині повітряні ванни, особливо після купання. У літній час малюк повинен перебувати голим або в распашонці. Щоб дитина зайвий раз не пітніла, йому надягають на одну кофту більше, чим собі. Щоб контролювати температуру тіла, необхідно час від часу доторкатися до спинки дитини. Якщо вона мокра, то дитині жарко, його необхідно роздягнути. Важливо, щоб температура повітря в кімнаті була близько 20-22 градусів. Щоб не зіпрівав пах, підгузники повинні змінюватися не рідше, чим раз на 4 години, а в літній час від них краще взагалі відмовитися.

Рекомендації

Щоб боротися з пітницею, батьки повинні виконувати правила:

 1. Використовувати дитячі присипки і тальк на основі оксиду цинку. Їх наносять тільки на чисту і суху шкіру.
 2. Щоб підсушити шкіру і зняти запалення, потрібна цинкова мазь. Також засіб наносять на чисту і суху шкіру.
 3. Увечері малюка добре купати у ванні з ромашкою або марганцівкою. Останній компонент слід використовувати дуже акуратно, щоб не допустити опіку на ніжній шкірі малюка.

Батькам важливо стежити за станом шкіри дитини, так як пітниця супроводжується сверблячкою. Якщо дитина розчісує пухирці, це збільшує ризик отримати мікробну екзему. Особливої уваги заслуговує поява каламутній рідини в бульбашках, якщо шкірні покриви червоніють, а температура підвищується. В цьому випадку негайно викликають швидку допомогу.

Прояви алергічних реакцій

Алергія може мати кілька причин. Така реакція може виникати на:

 • неправильні продукти;
 • лікарський препарат;
 • з-за контакту з алергеном (пил, шерсть, пилок та інші подразники).

Для дітей першого року життя алергія – це звичне явище. В основному вона виникає з-за того, що мама не дотримується харчового режиму або ж для дитини неправильно обрали суміш.

Часто плутають прояв діатезу і алергії. У першому випадку проблема виникає на тлі ферментативної незрілості кишечника, з-за чого йде накопичення неперетравлених речовин. Залишки їжі подразнюють слизові оболонки шлунково-кишкового тракту. Але при цьому діатез завжди вказує на те, що є схильність до алергії.

Лікарі-педіатри завжди рекомендують вводити прикорм поступово. Якщо у дитини спочатку виникла алергія на новий продукт, то батькам варто тимчасово від нього відмовитися. Але це не означає, що від нього доведеться відмовитися назавжди. Через місяць такий продукт можна ще раз дати малюку. Цілком можливо, що алергічної реакції вже не буде.

Чим відрізняється пітниця від алергії?

Чим відрізняється пітниця від алергії? Визначити конкретний вид захворювання можна за симптомами і особливостями стану малюка. В першу чергу необхідно звернути увагу на час прояву. Наприклад, якщо це алергія, то на тілі ознаки будуть з’являтися вже буквально через 1-2 години.

Алергія має свої відмінності:

 1. На тілі з’являються пухирці, які дуже сверблять.

Зовні вони схожі з опіками. На відміну від пітниці алергічні висипання завжди зливаються в крупні бляшки. Обов’язково треба оглядати слизові поверхні, бо вони також можуть покриватися висипом. Небезпека полягає в тому, що пухирці в носоглотці стають причиною задухи. Одночасно з висипом у малюка можуть виникнути озноб, підвищена температура, нудота, навіть блювота.

 1. Алергія може проявитися шорсткими плямами, що зудять і перетворюються в екзему.

У цьому випадку на тілі малюка можна помітити мокнучі плями або лущення ерозії. Найчастіше плями розповсюджуються на обличчі, але в окремих випадках можуть страждати і інші ділянки тіла.

Відмінності є і в тому, що виникають везикули – новоутворення, заповнені рідиною, що підносяться над шкірними покривами. При більш важкої алергічної реакції виникає атопічний дерматит – пухирці, наповнені прозорою рідиною. Такі ділянки шкіри постійно болять, тому дитина стає нервовою й неспокійною.

Якщо на тілі малюка з’являються щільні однорідні елементи, то це папульозні висипання. Вони постійно сверблять і при прогресуючій алергії утворюють єдині бляшки. Така реакція називається нейродермітом. Відмітний симптом – свербіж, який має тенденцію посилюватися до вечора, при цьому шкіра стає сухою. Основні місця концентрації такого алергічного висипу – шия, вигин ліктів і колін з внутрішньої сторони, аноректальна область. Але поражатись може як невелика ділянка, так і масштабна площа.

Основна різниця між проявами алергії та пітниці – при першій висип з’являється після з’їденого продукту або контакту з речовиною. Пітниця проявляє себе практично відразу після того, як малюк сильно спітнів.

Якщо у дитини з’являється контактний дерматит, то на відміну від харчової алергії, він може проявитись через 1-2 тижні, що іноді ускладнює діагностику висипання. Дерматит характеризується появою червоних плям, які сильно сверблять. Якщо реакція організму буде сильною, то почервоніння супроводжує поява папул і бульбашок, мокнуча ерозія, набряк.

Ступінь прояви алергії багато в чому залежить від тривалості контакту з алергеном і індивідуальної переносимості. Наприклад, якщо це побутова хімія, то місце контакту довго буде зберігати слід і обширність площі ураження. Харчова реакція зберігається до тих пір, поки алерген не виведеться з дитячого організму.

Висновок

Щоб дитина не страждала алергією або пітницею, батьки повинні дотримуватись гігієнічних норм догляду за малюком, мінімізувати контакт малюка з подразниками – пилом, шерстю чи пір’ям, синтетикою. Вся дитяча косметика повинна бути гіпоалергенною і відповідної за термінами придатності.

Не варто нехтувати візитами до педіатра, щоб бути впевненими в правильності введення прикорму. Легше буде обчислити потенційний алерген, якщо в мами є щоденник харчування. В щоденнику вона відзначатиме «нові» продукти для себе і для свого малюка. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, то у дитини не виникне жодних проблем зі здоров’ям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code